کشف بدافزار روی اپلیکیشن استخراج بیت کوین

به‌تازگی روی یک اپلیکیشن اندرویدی استخراج بیت کوین، بدافزاری کشف شده است که موجب آسیب فیزیکی به گوشی هوشمند کاربران می‌شود. این روزها که بازار ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده بسیار داغ و پر تب و تاب شده است، سایت‌ها و پلت‌فرم‌های بسیاری برای استخراج بیت کوین یا بیت کوین ماینینگ ایجاد شده است.

عصر بانک؛کشورها و دولت‌های بسیاری از جمله برخی دولت‌های اروپایی همواره مردم و سرمایه‌گذاران را از مبادله، نقل و انتقالات پول با استفاده از ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین منع کرده‌اند و به سرمایه‌گذاری در این ارز جدید که در اصل واقعیت فیزیکی ندارد، هشدار داده‌اند، چراکه آنها بر این باورند ارزش بیت کوین و ارزهای مشابه دیجیتالی، حبابی شکل و غیرواقعی است و به زودی این حباب ترکیده خواهد شد. در اینجا باید گفت همان‌طور که بسیاری از تحلیلگران برآورد کرده بودند حباب بیت کوین پس از آنکه هر روز در حال بزرگ‌تر شدن بود، در روزهای گذشته افزایش آن متوقف شد و ارزش آن حدود یک چهارم کاهش یافت و به زیر 13 هزار دلار تنزل کرد. بیت کوین یک ارز دیجیتالی رمزنگاری شده است که باید با سیستم‌های رایانه و با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته‌ای استخراج یا ماینینگ شود. در ابتدای ماه جاری میلادی بهای بیت کوین حتی به مرز 19 هزار دلار هم رسید.

 

محققان موسسه کسپرسکی به تازگی در 20 اپلیکیشن اندرویدی که بیت کوین ماینینگ انجام می‌دادند، بدافزار خطرناکی را پیدا و کشف کرده‌اند که می‌تواند موجب آسیب‌های فیزیکی از جمله ورم کردن و ترکیدن باتری گوشی هوشمند کاربران شود. این پژوهشگران تصمیم گرفتند به منظور تست و آزمایش آسیب‌های این بدافزار کشف شده، یک گوشی هوشمند را از طریق این اپلیکیشن‌های اندرویدی، به بدافزار مذکور آلوده کنند. آنها پس از 48 ساعت مشاهده کردند که باتری گوشی مورد نظر ورم کرده و در نهایت ترکیده شد. کمتر بدافزاری در اپلیکیشن‌های موجود در اینترنت یافت می‌شود که موجب آسیب‌های فیزیکی به گوشی‌های هوشمند شود. در واقع، این بدافزار هنگام استخراج بیت کوین به CPU گوشی‌های همراه صدمه وارد می‌کند و سپس موجب می‌شود باتری آن با مشکلات جدی و در نهایت انفجار روبه‌رو‌ شود.

 

/ایسنا 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.