فناوری زنجیره بلوک در 90 درصد بانکهای آمریکا و اروپا

زنجیره بلوک نوعی دفتر کل حسابداری است که تراکنش‌های مالی را مرتبا‌ در بلوک‌ها به‌صورت گروهی ذخیره می‌کند.

به گزارش گروه تحقیق و ترجمه عصر بانک؛ 90 درصد بانک های بزرگ  آمریکا و اروپا  مشغول آزمایش فناوری زنجیره بلوک برای  پرداخت هایشان هستند.

 

طبق گزارش جدید Accenture از میان هر 10 متخصص امور بانکی که در تحقیق بانک های تجاری آمریکا، اروپا و کانادا شرکت کرده است، 9 نفراعلام کرده اند موسسه مطبوعشان در حال حاضر مشغول بررسی استفاده از فناوری زنجیره بلوک برای پرداختهای شان هستند. این فناوری ها برای کاهش هزینه ها، افزایش سرعت پرداخت ها ، کاهش اشتباهات و انگیزشی برای دستیابی به درآمد بیشتر طراحی شده اند.

این گزارش “فناوری زنجیره بلوک: چگونه بانکها شبکه واقعی پرداخت های جهانی را می سازند” نام دارد و براساس تحقیق میان 32 متخصص بانکداری بنا شده است. هدف از انجام تحقیق، ارزیابی دیدگاه های این متخصصان درباره پتانسیل های فناوری زنجیره بلوک برای تغییر کسب و کار پرداخت هاست. در این تحقیق 11 مدیر ارشد از 20 بانک برتر  کانادا، اروپا و آمریکا شرکت کرده اند. 20 شرکت برتر از لحاظ میزان دارایی انتخاب شده اند. همچنین سه بانک از 5 موسسه برتر در شاخه های بانکداری در این تحقیق شرکت کرده اند.

براساس این تحقیق ، 30 درصد بانک ها در مراحل پیشرفته به کارگیری فناوری زنجیره بلوک برای پرداخت ها هستند،  مدیران ارشد در این خصوص اشاره کردند که یا در خط مقدم این انقلاب فناوری هستند(17 درصد) یا آنکه  در مرحله به کارگیری و اجرای محصول هستند(13 درصد).

70 درصد بانک ها هنوز هم در مراحل اولیه به کارگیری این فناوری هستند. به طوریکه 30 درصد  مشغول تایید این مفهوم در شرکت های دیگر هستند، 27 درصد در مرحله تعیین استراتژی قرار دارند و 13 درصد مشغول بررسی فناوری هستند.

ریچارد لامب مدیر ارشد گروه خدمات مالی در Accenture  می گوید:بخش پرداخت های برون مرزی اکنون  آماده استفاده از نوآوری زنجیره بلوک و فناوری های  مرتبط به آن هستند.

او در این باره می افزاید: فناوری می تواند ناکارآمدی و اختلالاتی را حل کند که به افزایش هزینه ها منجر می شود. همچنین از مدت زمان لازم برای انتقال پول در سطح بین المللی می کاهد. زنجیره بلوک  قابلیت خود برای پشتیبانی از چنین زیربنایی را ثابت کرده است. همزمان با تمرکز صنعت روی توسعه شبکه ها، فرایندها و استاندارهای لازم  برای اداره سیستم ها، بخش پرداخت احتمالا به یکی از نخستین بسترهای به کارگیری زنجیره بلوک تبدیل خواهد شد.

این تحقیق نشان می دهد  بیشتر موارد استفاده مرتبط برای فناوری زنجیره بلوک در پرداخت ها اصولا انتقال پول بانکی برون مرزی(44 درصد به عنوان اولویت اصلی)  است و دومین حوزه مورد تمرکز به پرداخت های برون مرزی، پرداخت های شرکتی و پرداخت های داخل بانکی فرامرزی است.

در سراسر جهان مدیران ارشد شرکت کننده در تحقیق پیش بینی می کنند فناوری زنجیره بلوک به کاهش هزینه های مالی و اجرایی، کاهش زمان پرداخت و کاهش اشتباهات منجر خواهد شد. همچنین  با استفاده از محصولات و خدمات نوین مبتنی براین بستر ، درآمد بانکها افزایش می یابد.

نگرانی های مربوط به قوانین

به گزارش عصربانک ، نیمی از مدیران ارشد شرکت کننده در این تحقیق اعلام کردند که  چالش های مرتبط با یکپارچه سازی و اجرای فناوری زنجیره بلوک را متوجه شده اند.

 

دلیل اصلی این چالش ها در درجه اول موانع قانونی(63 درصد) و نگرانی های مربوط به همخوانی (56 درصد) است که به نوعی مقاومت داخلی در برابر به کارگیری زنجیره بلوک منجر شده است. حدود یک سوم مدیران شرکت کننده نیز بحث امنیت را به عنوان چالش مهم دیگر ذکر کرده اند.  ریچارد مسزاروس  مدیر بخش Connected Commerce در شرکت Accenture Digital و همچنین یکی از مولفان این تحقیق می گوید: برای بسیاری از مدیران ارشد ارزش مالکیت زنجیره بلوک هنوز به اندازه کافی مشخص نیست و تصمیم گیرندگان ارشد  هنوز درک کاملی از این فناوری ندارند.

آموزش به کارمندان و مدیران ارشد  درباره این فناوری همچنان یک موضوع مهم در آینده نزدیک به شمار می آید. اما موفقیت گسترده زنجیره بلوک در بخش پرداخت ها نیازمند همکاری صنعت مالی برای ایجاد شبکه های پشتیبانی است که بانک ها و موسسات غیر بانکی را در بر گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.