تمایل شرکتهای ایرانی برای دریافت تسهیلات از بانک‌های خارجی

مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر می‌گوید هر چند که نرخ تسهیلات بانکی کاهش پیدا کرده است، اما هنوز نرخ تسهیلات بانک‌های خارجی از ایران پایین‌تر است و در نتیجه ما تمایل داریم که از بانک‌های خارجی تسهیلات دریافت کنیم.

عصر بانک؛غلامرضا سلیمانی در نشست خبری که امروز در نهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه برگزار شد، گفت: قیمت خوراک گاز سابقا 13 سنت بود. اما با پیگیری‌های مجلس و دولت نرخ خوراک به هشت سنت تقلیل داده شد که خبر خوبی برای شرکت‌های پتروشیمی بود، البته جا دارد این نرخ پایین‌تر هم بیاید، چرا که این نرخ در سود شرکت‌های پتروشیمی تاثیرگذار است.

 

وی درباره تاثیر خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بر بورس تهران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری اظهار کرد: خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برای این کشور ضررها و منافعی دارد که به نظر می‌رسد ضرر آنها بیشتر از منافع‌شان باشد، چرا که آنها در صورت خروج از اتحادیه اروپا در بخش‌هایی مانند صادرات، نیروی انسانی، اشتغال و تعرفه‌ها ضررهایی خواهند کرد.

 

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر ادامه داد: البته خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا یک پروسه است که تقریبا دو سال طول می‌کشد که این کار انجام شود، اگر این کشور از اروپا خارج شود باید قوانین و مقررات جداگانه‌ای را وضع کند و بعد این قوانین و مقررات به طول خواهد انجامید. در بخش محصولات پتروشیمی ما با هند در رابطه هستیم شرکت‌های هندی علاقه‌مند هستند که با ما وارد همکاری شوند، از این‌رو ما با پتروشیمی هند پروژه‌های مشترکی داریم. شرکت ما سعی می‌کند با تمام شرکت‌ها در سطح اروپا در رابطه باشد.

 

سلیمانی بیان کرد: حجم سرمایه‌گذاری در شرکت ما بالاست و اکنون حدود 8.5 میلیارد یورو در حال سرمایه‌گذاری هستیم. تامین سرمایه‌گذاری از طریق خود سهامداران سخت است، بنابراین برنامه ما استفاده از منابع خارجی است. نرخ تسهیلات داخلی هنوز نسبت به نرخ تسهیلات در کشورهای خارجی بالاتر است و به نفع ماست که از تسهیلات‌ خارجی‌ها استفاده کنیم. خوشبختانه کارهای خوبی در این زمینه صورت گرفته و توانسته‌ایم با کشورهای اروپایی قراردادهایی ببندیم، این موضوع را به بانک مرکزی هم اعلام کردیم.

 

وی درباره‌ اوراق صکوک نیز گفت: شرکت‌های زیرمجموعه ما مانند پتروشیمی شیراز از این اوراق استفاده می‌کنند و ما نیز سعی داریم از طریق این اوراق در بازار تامین مالی کنیم. انشاالله تا سه هزار میلیارد ریال صکوک منتشر خواهیم کرد.

 

مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر اضافه کرد: سهام شرکت سرمایه‌گذاری غدیر اگر چه در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود ولی بیشتر به عنوان سرمایه‌گذار تعریف می‌شویم. پروژه‌های ما در بخش پتروشیمی، معدن، ICT، انواع نیروگاه‌ها مانند سیکل ترکیبی و خورشیدی و آب‌ شیرین‌کن‌ها است. ما امیدواریم تا دو ماه دیگر فاز سه پتروشیمی پردیس را به بهره‌برداری برسانیم.

 

سلیمانی درباره‌ عوامل تاثیرگذار در شاخص بورس اوراق بهادار نیز گفت: بخشی از فرازوفرودهای شاخص مربوط می‌شود به وضعیت اقتصاد جهانی که این وضعیت در حال حاضر چندان مساعد نیست. بخش دیگر به کاهش قیمت نفت و قیمت محصولات پتروشیمی مربوط است. در حال حاضر فروش محصولات پتروشیمی در حال کاهش است و این موضوع سود شرکت‌ها را کم می‌کند و در شاخص سهام اثرگذار است. علاوه بر این ما در بخش ساختمان و سیمان با رکود مواجه هستیم و شرکت‌های سیمانی با مشکل فروش محصولات‌شان دست‌وپنجه نرم می‌کند.

 

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم با توجه به توافق هسته‌ای که انجام شده فرصت خوبی برای شرکت‌های تولیدی به خصوص بورسی‌ها به وجود آمده که باعث می‌شود با شرکت‌های اروپایی در ارتباط شوند. البته ما نباید انتظار داشته باشیم که به یکباره چند میلیارد یورو وارد شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایران شود. در حال حاضر استقبال شرکت‌های اروپایی خیلی خوب بوده و شرکت‌های ایران توانسته‌اند با آنها همکاری کنند.

 

مدیرعامل سرمایه‌گذاری غدیر درباره میزان افزایش سرمایه‌گذاری غدیر نیز گفت: ما برای افزایش سرمایه‌گذاری غدیر از 4600 میلیارد تومان به 5400 میلیارد تومان برنامه داریم که این موضوع بدون آورده سهام‌داران است و در مرحله‌ دوم سرمایه‌گذاری را به 7200 میلیارد تومان خواهیم رساند که از طریق اندوخته شرکت و مطالبات و آورده‌های سهامداران انجام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.