ترکیه چگونه تورم بالای ۵۰ درصد را به کمتر از ۱۰ درصد رساند؟

عصر بانک؛ بررسی ها نشان می دهد ترکیه توانسته است نرخ تورم کمتر از 10 درصد را حفظ نماید این در حالی است که در همین دوره سیزده ساله ایران به رغم توفیق همسایه غربی در کنترل تورم ، با فشارهای متعدد تورمی روبرو بوده است .در سال های 2000 و 2001 میلادی ، وقتی با تورم های بالاتر از 50 درصد روبرو بود، توانست با اتخاذ سیاست های مناسب پولی و مالی تورم را کاهش داده و یک دهه دستاورد مذکور را حفظ کند . 

 

هر چند ایران در سال های 2011 تا 2013 با شوک تورمی روبرو شد. سیاست های مهار تورم در سال های پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در دستور کار قرار گرفت و همین امر سبب شد نرخ تورم از بالاتر از 30 درصد به کمتر از 13 درصد کاهش یابد . دولت هر چند تک رقمی کردن نرخ تورم را در دستور کار داده است اما بررسی ها نشان می دهد تداوم این سیاست از جمله مهمترین اقداماتی است که باید مد نظر قرار گیرد .

 

 مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی نسبت به مقایسه وضعیت ایران و ترکیه اقدام کرده است . مرور تجربه ترکیه نشان می دهد اتخاذ سیاست های انقباضی در حوزه حجم پول یکی از مهمترین برنامه هایی است که در دستور کار دولت ترکیه قرار گرفته است . این اقدام هر چند موجب کندی رشد اقتصادی در برخی دوره ها می شود اما در کل می تواند موفیقیت این سیاست را تضمین نماید . ترکیه در سال 2001 با رشد اقتصادی منفی 5.7 درصد روبرو شد اما این روند در سال های پس از 2001 تداوم نیافت و رشد اقتصادی در ترکیه نیز رو به بهبود گذاشت . تولید ناخالص داخلی ترکیه از کمتر از 300 میلیارد دلار در سال 2000 به بیش از 800 میلیارد دلار در سال 2013 رسیده است .

 

 نمودار زیر نرخ تورم در ایران و ترکیه را در طول سیزده سال گذشته نشان می دهد : 

 

 

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید