شرط افزایش حقوق کارکنان از اول سال 95

ایسنا در گزارشی به بررسی افزایش حقوق کارکنان در سال 1395 پرداخت.

عصر بانک؛ سخنگوی دولت در اهم اظهارات اقتصادی امروز خود از پرداخت 2000 میلیارد تومان یارانه به تولید خبر داده است. وی از پرداخت یارانه یه بیش از 75 میلیون ایرانی با وجود حذف‌های انجام شده سخن گفته و اعلام کرده است که اگر بودجه سال آینده را مجلس در سال جاری تصویب نکند به طور حتم از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان هم از اول سال بعد خبری نیست.

 

محمد باقر نوبخت که امروز-سه‌شنبه- میزبان خبرنگاران بود و عمده سخنان وی به مباحث اقتصادی و بیان اخباری اغلب تازه در این باره اختصاص داشت.

 

تصویب لایحه بودجه سال آینده که دولت در 27 دی ماه و در اولین روز اجرای برجام به مجلس برده از مهمترین دغدغه های این روزهای دولت و به ویژه سازمان مدیریت و برنامه ریزی است. این در حالی است که مجلس با توجه به انتخابات پیش رو معتقد است که زمانی برای تصویب لایحه ای که دولت دیرتر از موعد به مجلس برده وجود نداشته و باید به سال بعد موکول شود از این رو لازم است که دولت لایحه دو دوازدهم برای بودجه سال آینده ارائه کند. با این حال دولتی ها نیز تاکید دارند که طبق آیین نامه مجلس حتی با وجود انتخابات و تعطیلات مجلس در صورت کاری فشرده تر، زمان برای تصویب بودجه 1395 وجود داشته لازم است که برای ابتدای سال بعد قانون جدیدی که بر اساس شرایط پسا تحریم تنظیم شده اجرایی شود نه بودجه دو دوازدهمی که بر اساس بودجه تحریمی امسال است.

 

اخیرا هم رئیس جمهور نسبت به این موضوع تاکید و اعلام کرد که مجلس بودجه سال 1395 را در فرصت باقی مانده به انتهای سال تصویب کند. نوبخت ،نیز بارها این خواسته را مطرح کرده است. به طوری که امروز هم در نشست خبری خود ضمن تاکید مجدد برای تصویب بودجه در سال جاری اعلام کرده است که نظر دولت این است که اگر چه مجلس با وجود حضور نمایندگان در حوزه های انتخابیه تعطیل است ولی امکان دارد با فشردگی و برنامه ریزی درست، بودجه 1395 را در همین سال به تصویب برساند. بودجه غیر از پیش بینی درآمدها و هزینه‌ها، پیامی برای بخشهای غیردولتی دارد که چه مناسباتی در سال آینده صورت می گیرد. بنابراین به مصلحت نیست بودجه چند ماه معطل باشد و فعالان اقتصادی ندانند چه سیاستهایی در پیش است.

 

افزایش حقوق به شرط تصویب بودجه

 

اما با توجه به اینکه با عدم اجرایی شدن قانون بودجه از ابتدای سال تمامی ماده ها و تبصره های آن هم به طور طبیعی اجرایی نخواهد شد، نوبخت در این باره حقوق کارکنان را مورد اشاره قرار داده و گفته که اگر بودجه به تصویب نرسد، قطعا افزایشی که برای بازنشستگان و کارمندان گفتیم از ابتدای سال 1395 عملیاتی نمی شود.

 

بر این اساس اگر مجلس لایحه بودجه سال آینده را در سال جاری تصویب نکند و از اول سال 1395 در اختیار دولت نباشد، کارکنان و بازنشستگان هم نباید منتظر افزایش 12 درصد حقوق خود از ابتدای سال آینده باشند.

 

سخنگوی دولت درباره پرداخت عیدی کارمندان دولت که برای سال جاری حدود 688 هزار تومان تعیین شده نیز عنوان کرده که پرداخت عیدی و حقوق از الان شروع شده است. با این توضیح که تا پایان این ماه 15 هزار میلیارد تومان حقوق و عیدی کارکنان پرداخت می شود و در اسفندماه نیز، حقوق کارکنان دولت پرداخت خواهد شد.

رشد اقتصادی بالاخره رو نمایی می شود

 

رشد اقتصادی قرار است با جزییات کامل در روزهای آینده رونمایی شود، این از سخنان سخگوی دولت بر آمده و وی در واکنش به انتقادات نسبت به محرمانه بودن آمارها به ویژه آمار رشد اقتصادی اعلام کرده است.

 

در حالی بر خلاف سال گذشته که بانک مرکزی در غیاب مرکز آمار، به طور متناوب رشد های اقتصادی سه ماهه را اعلام کرد و اخبار مثبتی نیز بود،برای سال جاری که حدود 11 ماه از آن سپری شده تا کنون بانک مزکزی و مرکز آمار، آمار دقیقی از میزان رشد اقتصادی در سال جاری اعلام نکرده‌اند. موضوعی که موجب گمانه زنی ها برای رشد منفی و احتمال مخفی کردن آن شده است.

 

با این وجود سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگاران درباره پروژه مخالفان قوه مجریه در خصوص محرمانه کردن آمار کلان کشور گفته است که من هر هفته اعداد و ارقام را بیان می کنم. سایت سخنگوی دولت نیز این آمار را منتشر می کند. مجلس به همه اسناد و مدارک موجود دسترسی دارد و همکاران دولت با حضور در مجلس، مطالبی را بیان می کنند و بلافاصله اخبار و اطلاعات روی شبکه ها و سایتها می رود. بنابراین، ما هیچ چیز محرمانه ای نداریم. البته برخی اسناد طبقه بندی شده و برخی نیز هنوز تکمیل نشده است. هیچ قرارداد محرمانه ای در وزارت نفت نداریم و وزارت نفت هم باید اطلاعات خود را منتشر کند. درباره خودروی پژو هم که می گویند مسایل محرمانه است! چه زمانی معمول بوده قراردادها را روی سایت قرار دهند که اگر ما الان نگذاریم، بگویند محرمانه عمل شده؟

 

وی این راهم گفته که عادل آذر-رئیس مرکز آمار- قرار است ریز تحولات رشد اقتصادی را به رسانه ها اعلام کند.

 

یارانه 2000 هزار میلیاردی برای تولید که جزئیات آن قرار است اعلام شود

 

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی به پرداخت یارانه تولید در سال جاری نیز اشاره داشته است. وی گفته که در سال جاری بیش از 2 هزار میلیارد تومان به تولید پرداخت کرده‌ایم. 42 هزار میلیارد تومان نیز به اشخاص تا پایان سال خواهیم داد.

 

نوبخت، همچنین تاکید کرده که از سال 1389 که قانون هدفمندی یارانه ها اجرا شد میزان منابع تخصیص داده شده را به ریز داریم که چه مبلغی به چه کسانی داده شده است و از طریق سایت سخنگو اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 

وی البته به این اشاره داشته که سازمان مدیریت و برنامه ریز ی با توجه به اینکه نرخ های سود موجود برای تولید و فعالان اقتصادی مشکلاتی ایجاد کرده بود حدود 800 میلیارد تومان به عنوان یارانه و به تفکیک چهار مبلغ 200 میلیاردی که به 4 بانک پرداخت کرده تابخشی از سود تسهیلات فعالان اقتصادی را به عهده گرفته باشد.

 

اشخاص فاقد کارت ملی یارانه نمی گیرند

 

نوبخت درباره پرداخت یارانه نقدی کسانی که کارت ملی ندارند ، که مهلت مراجعه و تعیین تکلیف این افراد تا 15 اسفند ماه تمدید شده است نیز توضیح داد که وزارت تعاون، رفاه و تامین اجتماعی شرایطی را برای پرداخت نقدی یارانه در نظر گرفته است. قبلا گفته می شد تعداد یارانه بگیران از اشخاص فعلی کشور بیشتر است. کارت ملی و کد صریحا می تواند شفاف سازی کند تا پولها به درستی مدیریت شود تا به دست افراد نیازمند برسد. وزارت تعاون، کار درستی انجام داد که همه افراد دریافت کننده یارانه، کد و کارت ملی داشته باشند. حتی برای کسانی که اقدام به گرفتن کارت کرده بودند، یارانه دادیم ولی ممکن است کسانی که کارت ملی ندارند، در قید حیات نباشند.

 

سبد کالا در راه است

 

سخنگوی دولت نوبخت ، همچنین از ارائه سبد کالا و یا همان بسته امنیت غذایی دیگر به اقشار هدف خبر داده و گفته است که وعده دیگری از توزیع سبد کالا یا سبد امنیت غذایی در حال انجام است و مجموعه خاصی اهدای کالاها را انجام می دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.