چرا بانکها و مشتریان از دستگاه های ATM داخلی حمایت نمی کنند؟

مشتریان و بانک ها از تولید داخلی دستگاه‌های ATM چندان استقبال خاصی نمی‌کنند و تولیدات خارجی را با کیفیت نامطلوب و ارزان قیمت ترجیح می‌دهند در صورتیکه ظرفیت های تولیدات داخلی بسیار مطلوب‌تر از گذشته شده و تولید دستگاههای ATM در داخل کشور با کیفیت و طول عمر بیشتر امکان پذیر است.

عصر بانک؛ میرمسعود مجیدزنوزی، مدیرعامل شرکت داده‌ورزی فرادیس البرز در گفت‌وگو با پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به فرصت‌های صنعت خودپرداز در سال جاری اشاره کرد و گفت: خودپردازها یکی از کانالهای خدمات مالی و پرداخت در کنار پرداخت های موبایلی و پوز در بازار می‌باشد. 

وی افزود: اگر از نظر نرخ رشد به کانال‌ها نگاه کنیم ATM همچنان نرخ رشد خود را داشته و مسیر خود را طی می‌کند ولی نحوه کسب و کار آن ممکن است در بانک‌ها متفاوت شود. ایشان همچنین در خصوص وضعیت تولید محصولات پرداخت در کشور خاطر نشان شدند: بحث تولید را از سال‌های گذشته دنبال کرده‌ایم و چندین سال است که در بحث مونتاژ و تولید ATM با اتکاء به توانایی های داخلی، فعالیت‌های ارزشمندی را به سرانجام رسانده‌ایم. به طوریکه اکنون1500 دستگاه ATM تولید داخل را در حال سرویس‌دهی در بانک های معتبر تحت پوشش داریم و همچنین در بخش ATM، محصولات متنوعی نظیر کیوسک، Mini-ATM, Non-Cash و  VTMرا به نیز موفق شدیم به مرحله تولید و بهره‌ برداری برسانیم، و همانطور که شاهد بودید سال گذشته در نمایشگاه بانکداری الکترونیک به عنوان تنها شرکت حاضر موفق به عملیاتی کردن VTM شدیم.

ایشان همچنین در ادامه افزودند: شرکت ما در این عرصه وارد شده و به فعالیت می‌پردازد، اما مشتریان و بانک ها هنوز به صورت جدی استقبالی از محصولات داخلیATM نمی‌کنند و قطعاً راه‌هایی مانند تمرکز به انتقال تکنولوژی و تولید محصولات با سطح کیفیت جهانی، الزام استاندارد برای واردات محصولات و حمایت از اشتغال‌زایی باید به کار گرفته شود.

 

 مدیرعامل شرکت داده‌ورزی فرادیس البرز خاطر نشان شد: واقعیت این است که با توجه به محدودیت ظرفیت تولید داخلی در حوزه ATM و تنوع و حجم بالای تقاضای بانک‌ها،  عملاً تولید داخلی قادر به پوشش کامل نیاز بازار نمی‌باشد. 

لذا لازم است در کنار تقویت تولید داخلی، الزامات و استاندارد واردات محصولات با کیفیت جهت تامین نیازهای مشتری بکار گرفته شود. مهندس مجیدزنوزی افزود: از این رو ما نمایندگی شرکت وینکور را در اختیار داریم که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ATM در سطح بین المللی است و فکر می‌کنم اگر بحث تامین تجهیزات از طریق شرکت‌های خارجی باشد بهتر است که بر محصولاتی تکیه شود که کیفیت بالاتری دارند.

وی عنوان کرد: در شرایطی که اکثر محصولات ارزان قیمتی که از خارج وارد می‌شود با عمر مفید کمتر از 5 سال، از رده خارج می‌شوند، محصولات شرکت فرادیس البرز با توجه به قیمت مناسب‌ و طول عمر بالاتر، به گونه‌ای است که هیچ دستگاهی کمتر از 10 سال از چرخه کسب و کار و بهره وری خارج نگردیده که این خود گویای کیفیت بالای محصولات و تولیدات داخلی است که میبایست مورد حمایت بیشتر قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.