آماده‌باش برای 400 هزار سپرده‌گذار فرشتگان/ تحرکات بزرگان

حدود400 هزار سپرده‌گذار تعاونی منحله فرشتگان که مبالغ سپرده آنها تا سقف 20 میلیون تومان است، در دومین مرحله تعیین تکلیف قرار گرفته‌اند.

عصر بانک؛ به گزارش ایسنا، امروز-سه‌شنبه- همزمان با نهم خرداد ماه آغاز مرحله دوم ساماندهی سپرده‌گذاران تعاونی فرشتگان به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های موسسه اعتباری کاسپین است. پیش‌تر و از 28 اردیبهشت ماه مرحله اول برای مشخص کردن وضعیت سپرده‌گذاران تا سقف 10 میلیون تومان این تعاونی در دستور کار قرار گرفته بود.

 

تعاونی فرشتگان به عنوان بزرگترین زیرمجموعه کاسپین، حدود 450 هزار سپرده‌گذار دارد که از این تعداد تا 400 هزار نفر را سپرده گذاران زیر 20 میلیون و مابقی که حدود 50 هزار نفر را تشکیل می دهند، دارای ارقام بالاتر هستند.   در عین حال که در فرشتگان حدود 730 هزار فقره‌حساب ثبت شده که حدود 650 هزار فقره متعلق به حساب‌های زیر 20 میلیون و مانده متعلق به سپرده‌های بالای 20 میلیون تومان است.

 

در مجموع سپرده‌گذاران تا سقف 20 میلیون می‌ توانند با مراجعه به 20 شعبه اصلی کاسپین که بانک مرکزی مجوز فعالیت آنها را صادر کرده است، وضعیت حساب خود را تعیین تکلیف کنند.

 

در حالی آخرین اخبار حاکی از آن بود که با وجود گذشت 10 روز از آغاز ساماندهی سپرده‌گذاران خرد فقط حدود 13 میلیارد تومان پرداخت شده بود که در قیاس با بدهی 5600 میلیاردی این تعاونی که البته تمامی آن می تواند به سپرده‌گذاران تعلق نداشته باشد، رقم ناچیزی خواهد بود.

 

این در حالی است که روز گذشته-دوشنبه-گروه بزرگی از سپرده‌گذاران فرشتگان مقابل بانک مرکزی تجمع و اعتراض کردند که با حواشی بسیاری نیز همراه بود. افرادی که عمدتا از سپرده گذاران کلان و با ارقام چند 100 میلیونی و حتی میلیاردی بودند که برای دریافت تمامی مبالغ خود به اضافه سود آن شعار می‌دادند. کسانی که اغلب سودهای 30 تا 35 درصدی دریافت کرده و در بین آنها بودند افرادی که بابت سپرده‌گذاری خود مبالغی بیش از35 میلیون تومان در ماه نیز سود دریافت می‌کردند.

 

درکنار درخواستی که این گروه برای دریافت کامل وجوه خود داشتند موردی قابل توجه نیز وجود دارد. بنابر اعلام منابع رسمی در جریان ساماندهی فرشتگان، در روزهای گذشته و از زمان آغاز پرداخت مبالغ به سپرده‌گذاران خرد، این سپرده‌گذاران کلان بودند که با تحریک صاحبان مبالغ کوچک‌تر عمدتا مانع از ورود آنها برای تعیین تکلیف حساب‌های خرد شده و این از عوامل اصلی رقم 13 میلیاردی پرداخت شده به سپرده‌گذاران است.

 

این درحالی است که با توجه به تصمیم مشترک قوه قضائیه و بانک مرکزی قرار بر این شد تا در چارچوب ضوابط، 90 درصد مبالغ سپرده‌گذاران به طور نقد پرداخت و تا 10 درصد باقی بماند و بعد از ارزیابی دارایی‌ها و از محل مازاد آن پرداخت شود. در این حالت رقم سپرده‌گذاران خرد تا 20 میلیون تومان به گونه‌ای خواهد بود که حتی برای رقم 20 میلیونی تا 18 میلیون تومان پرداخت و دو میلیون باقی می‌ماند. اما در مورد سپرده‌های کلان مثلا یک میلیاردی تا 100 میلیون تومان باقی خواهد ماند که برای آنها رضایت بخش نبوده و از سپرده‌گذاران خرد می‌خواهند که نسبت به دریافت مبالغ اقدام نکرده تا در نتیجه اعتراض آنها بتوانند منابع را به طور کامل دریافت کنند.

 

با این حال مشخص آن است که با توجه به منابع موجود ارزیابی شده فرشتگان، منابع کافی برای پرداخت تمامی وجوه نداشته و باید به طور مرحله‌ای پیش برود. این روال تعیین تکلیف سپرده گذاران موضوعی ناآشنا نبوده و در مورد تعاونی‌های منحله میزان و ثامن‌الحجج نیز در این مسیر  پیش رفت.

 

«فرشتگان»، یکی از هشت تعاونی منحله‌ای است که در جریان ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی به همراه "الزهرا"، "دامداران و کشاورزان کرمانشاه"، "عام کشاورزان مازندران"، "حسنات"، "پیوند"، "بدر توس" و "امید جلین" تحت مجموعه موسسه اعتباری کاسپین قرار گرفتند که از اسفند 1394 مجوز بانک مرکزی برای فعالیت رسمی آن در بازار پول صادر شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.