ادغام بانک‌ها آخرین گام در مهار ورشکستگی است

یک اقتصاددان با بیان اینکه در بین روش‌های گریز، ادغام بانک‌ها روش آزموده شده در ایران است، گفت: موفقیت طرح در صورتی است که بانک مرکزی پس از ادغام، کاملا از بانک پذیرنده حمایت کند تا چالش بانک ادغام شده بزرگ‌تر نشده و بانک جدید به سمت بهبود استانداردها حرکت کند.

عصر بانک؛کامران ندری در گفت‌وگو با فارس در خصوص مطرح شدن ادغام بانک‌ها و در  پاسخ به این سوال که چرا با وجود اینکه همواره بانک مرکزی ادغام بانک‌ها را گام آخر اصلاح نظام بانکی می‌دانست، این بار در گام اول قرار گرفته است، اظهارداشت: ادغام بانک‌ها گام آخر نیست. گام آخر ورشکستگی است.

 

وی با بیان اینکه ادغام یکی از راه‌‌حل‌های اصلاح بانک‌هاست که البته راه ساده و آسانی نیست، افزود: در بین «روش‌های گریز» که اصطلاحا resolution plans گفته می‌شود، روش ادغام در ایران تجربه شده است.

 

این اقتصاددان با اشاره به ادغام چند موسسه و بانک در سال‌های اخیر، گفت: البته این تجربه‌ها به معنای آن نیست که ادغام‌ها دقیق نهایی شده است زیرا همچنان مشکلاتی در موسسات ادغام شده وجود دارد و شاید ادغام به معنای واقعی رخ نداده است.

 

وی ادامه داد: بالاخره یک بانکی با وضعیت و دارایی نامناسب در یک بانک با وضعیت مناسب ادغام شده است و این ممکن است کل دو بانک ادغام شده را با مشکل مواجه و ضعیف کند.

 

ندری تاکید کرد: در فرایند ادغام اگر بانک مرکزی از بانک پذیرنده حمایت کند مشکلات کمتر خواهد بود. یعنی بانک مرکزی کمک می‌کند بانک پذیرنده سرپا بیایستد و آسیب جدی به آن وارد نشود.

 

وی با بیان اینکه ادغام یک روش آزموده شده است و سایر روش‌های گریز چندان در عمل تجربه نشده است، گفت: فکر می‌کنم تنها راه حلی که می‌توان روی آن حساب کرد، همان روشی است که رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرده است.

 

این اقتصاددان تصریح کرد: ممکن است برای بانک پذیرنده این مشکل به وجود بیاید اما حمایت‌های بانک مرکزی می‌تواند کمک کند تا بانک پذیرنده با چالش مواجه نشود.

 

این کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که شما معتقدید راه‌حل ادغام بانک‌ها برای گریز از ورشکستگی است، گفت: بله، این یک پدیده طبیعی است، در تمام دنیا بانک‌ها و موسسات با مشکل مواجه می‌شوند و تلاش مسئولان بانک مرکزی این است که بانک‌ها ورشکست نشوند زیرا هزینه ورشکستگی بسیار بیشتر است.

 

ندری با بیان اینکه بانک‌ها از راه‌حل‌های حل مشکلِ ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر است عبور کرده‌اند، افزود: تنها شیوه‌‌ موثر در شرایط فعلی که در ایران هم تجربه شده است، ادغام بانک‌ها با حمایت بانک مرکزی است. این حمایت باید به گونه‌ای باشد که مشکل یک بانک، پس از ادغام به مشکل یک بانک بزرگ‌تر تبدیل نشود.

 

این کارشناس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در پاسخ به این سوال که رئیس کل بانک مرکزی علت ادغام بانک‌ها را رسیدن به سطح استاندارد بانکی است، آیا ادغام منجر به بهبود نسبت‌های استاندارد مانند کفایت سرمایه بانک‌ها می‌شود: فکر می‌کنم ایشان کلی صحبت کردند؛ آقای سیف یک راه حل مطرح کردند که با اجرای آن به وضعیتی برسیم که بانک‌ها به شرایط سلامت مالی برسند.

 

وی با بیان اینکه منظور رئیس کل بانک مرکزی از ادغام این است که بانک سالم‌تر و با نسبت کفایت سرمایه بهتری برسیم، اظهارداشت: اما آیا می‌توان با ادغام به وضعیت مطلوب رسید، بستگی به نوع اجرا و حمایت بانک مرکزی از بانک‌های پذیرنده دارد. بدون حمایت بانک مرکزی این ادغام‌ها شدنی نیست. اگر بانک مرکزی از منابع مالی خودش برای حمایت از این بانک‌ها استفاده کند، می‌توان انتظار داشت که در چند سال آینده تعداد بانک‌های استاندارد در ایران افزایش یابد.

 

این اقتصاددان تاکید کرد: اگر نتیجه این ادغام بانکی نباشد که به لحاظ شاخص سلامت بانکی در وضعیت مناسب‌تری قرار بگیرد، به طور طبیعی این ادغام بی‌فایده است و اساسا نباید این کار را انجام داد، بنابراین باید ترتیباتی اندیشیده شود که ادغام در بهبود سطح استاندارد‌سازی بانک‌ها کمک کند.

 

وی در پاسخ به این سوال که بانک پذیرنده بانک ادغامی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، گفت:‌ بانک پذیرنده ضمن برخوردار بودن از نسبت‌های مناسب سلامت مالی، توانایی و درجه حرفه‌ای بودن مدیران بانک برای اجرای درست فرایند ادغام بسیار مهم است.

 

ندری ادامه داد: در واقع مدیرانی باید وارد حوزه مدیریت بانک‌ها شوند که آشنایی کامل به فرایند ادغام داشته باشند تا این کار با کمترین هزینه اجرایی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.