نجات بانک‌ها از هرج و مرج در اولویت دولت باشد

یک اقتصاددان می‌گوید: دولت دوازدهم باید نجات بانک‌ها از هرج و مرج و حل مشکل تنگنای مالی بانک‌ها، بهبود محیط کسب و کار و حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط دانش پایه را در اولویت قرار دهد.

عصر بانک؛وحید شقاقی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ اولویت‌های دولت دوازدهم، اظهار کرد: به نظر من موضوعی که دولت دوازدهم در اسرع وقت باید به آن رسیدگی کند حل مشکل تنگنای مالی دولت و بانک‌هاست.

 

وی ادامه داد: اکنون حدود 40 تا 50 درصد منابع بانکی بلوکه شده و نظام بانکی ما وضعیت نابه‌سامانی دارد و در هر لحظه احتمال این‌که چالش‌های بسیاری برای بخش بانکداری ما به وجود بیاید، وجود دارد، بنابراین دولت دوازدهم اولین بخشی را که باید در اولویت قرار داده و با جدیت به آن رسیدگی کند موضوع تنگنای مالی بانک‌هاست.

 

این اقتصاددان تشریح کرد: دولت باید سریعا به پرداخت بدهی‌های خود به سیستم بانکی اقدام کند. موسسات غیرمجاز و بازار غیرمتشکل پولی را ساماندهی کند و به بانک‌های مختلف نظارت کند و گرنه نظام بانکی ما با هرج و مرج روبه‌رو خواهد شد.

 

شقاقی اولویت دوم اقتصادی دولت دوازدهم را بهبود فضای کسب‌و کار دانست و گفت: دولت دوازدهم تلاش‌هایی برای بهبود فضای کسب و کار انجام داده است، ولی به هرحال هنوز وضعیت ایران مناسب نیست و در حالی رتبه ایران در منطقه 120 است که کشورهایی مثل عربستان و امارات متحده عربی رتبه زیر 30 دارند. چنین وضعیتی امکان رقابت‌پذیری را از ما گرفته است.

 

این اقتصاددان اولویت سوم دولت دوازدهم را توسعه کسب‌و کارهای کوچک و متوسط دانست و اظهار کرد: در این موضوع به ویژه کسب و کارهای خرد و متوسط دانش ‌پایه اهمیت دارند. دولت اگر می‌خواهد به سالانه اشتغال 950 هزار نفری برسد در حالی که اغلب جمعیت فعال ما جوانان تحصیلکرده هستند باید بتواند بنگاه‌های کوچک و متوسط دانش‌ پایه را فعال کند که این بنگاه‌ها بتواند افراد تحصیلکرده به خود را جذب کند.

 

وی با اشاره به اینکه در این حوزه دولت باید راهبردی را مشخص و مشکلات را شناسایی و برطرف کند گفت: دولت باید به فکر ارائه‌ی تسهیلاتی به بنگاه‌های کوچک و متوسط باشد و آنها را به بنگاه‌های بزرگ مرتبط کند تا تولیدات ما هدفمند شود. این‌ اولویت‌هایی‌ که مطرح شد باید در دستور کار دولت قرار گیرد تا اقتصاد ایران در مسیر پیشرفت قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.