جابجایی‌های مالی دستگاه‌های حکومتی “الکترونیکی” می‌شود

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت از به‌کارگیری سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (سامانه ستاد) خبر داد و گفت: به زودی استفاده از این سامانه برای دستگاه‌های حاکمیتی استفاده می‌شود.

عصر بانک؛رمضانعلی صادق‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اجرای مصوبه‌ای که در تاریخ 19 اردیبهشت‌ماه امسال از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنوان به‌کارگیری سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (سامانه ستاد) تمام سازمان‌های دولتی اظهار کرد: این سامانه کمک می‌کند تا تمام معاملات دولتی و تدارکات به صورت الکترونیک درج شود و مواردی مانند مناقصات، مزایدات و خریدهای جزیی سازمانی در یک سامانه الکترونیکی ثبت شود در سال‌های آینده نیز استفاده از این سامانه در تمام نهادهای عمومی و بنیادها نیز اجباری شود.

 

وی در ادامه با اشاره به مزایایی که استفاده از این سیستم می‌تواند در سیستم اداری داشته باشد، گفت: شفافیت، اولین ارمغان استفاده از این سازمانه در سیستم اداری کشور است که موجب می‌شود تامین‌کنندگان کالاهای تدارکاتی و مشارکت‌کنندگان در مناقصات و مزایدات دولتی بدون واسطه انسانی تمام جزئیات فعالیت خود را در سامانه ثبت کنند و از رعایت عدالت در این معاملات و واگذاری‌ها به بخش خصوصی اطمینان داشته باشد.

 

سامانه تدارکات الکترونیکی از تولید ملی حمایت می‌کند

 

وی ادامه داد: براساس تصمیمات کلانی که در حوزه حمایت از تولید داخلی گرفته شده، قرار است همه دستگاه‌های حاکمیتی نیازهای خود را از کالاهای ایرانی تامین کنند از آنجاکه در این سامانه کلیه خریدها و تامین مایحتاج دستگاه‌های اداری ثبت خواهد شد و اولویت‌ها در آن با کالای تولید داخل است که موجب می شود حجم بالایی از نیازهای دستگاه‌های اداری خرید ایرانی انجام دهند.

 

ثبت الکترونیک معاملات با کالای قاچاق مقابله می‌کند

 

صادق‌زاده در ادامه در تشریح مزایایی که می‌تواند بکارگیری سامانه تدارکات الکترونیکی دولت داشته باشد، اظهار کرد: دیگر بحثی که سامانه ستاد می‌تواند در آن موثر باشد جلوگیری از استفاده کالای قاچاق در کلیه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی است؛ به گونه‌ای که به خاطر ثبت تمام خریدها در این سامانه و تعیین اولویت کالا داخلی و کالاهای ثبت شده گمرکی دیگر کالاهای قاچاق امکان ورود به هیچ نهاد عمومی، بنیادها و دستگاه‌های دولتی را نخواهند داشت.

 

وی ادامه داد: از طرفی دیگر با در نظر گرفتن این‌که تمام تراکنش‌ها در سامانه ستاد ثبت می‌شود نهادهای نظارتی مانند سازمان تعزیزات، سازمان بازرسی کل کشور و نهادهای مشاور می‌توانند تمام موارد را به صورت آنلاین بررسی و رسیدگی کند.

 

کدام معاملات حاکمیتی ثبت نمی‌شوند؟

 

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به معاملاتی که از دیگر معاملات دولتی و حاکمیتی که باید در این سامانه ثبت شوند مستثنی شده‌اند، گفت: از بین همه معاملات دو دوسته از آنها از ثبت در سامانه ستاد مستثنی شدند که یکی معاملات محرمانه مانند معاملات صنایع دفاعی هست و دیگری معاملات جزئی.

 

وی در تشریح طبقه بندی معاملات بر اساس ارزش آنها عنوان کرد: تعیین رقم برای انواع معاملات در هر سال متفاوت است ما م بر اساس ارقام تعیین شده امسال (1396) معاملاتی که حجم آنها تا سقف 22 میلیون تومان باشد معاملات کوچک، معاملاتی که حجم آنها بین 22 میلیون تا 220 میلیون تومان باشد معاملات متوسط و معاملاتی که حجم آنها بیش از 220 میلیون تومان باشد معاملات بزرگ محسوب می‌شود.

 

صادق‌زاده ادامه داد: با توجه به همین تقسیم بندی ها بر اساس قانون معین شده معاملاتی که ارزش آنها معادل یا کمتر از 10 درصد حجم معادلات کوچک، یعنی 210 هزار تومان باشد نیازی به ثبت در این سامانه ندارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.