بررسی افزایش نرخ کرایه تاکسی مسکوت ماند/ بلاتکلیفی در درصد افزایش نرخ؛ 5، 10 یا 12 درصد؟

به دلیل خروج تعدادی از اعضای شورای شهر از صحن و از رسمیت افتادن جلسه، بررسی افزایش نرخ کرایه تاکسی در سال 96 مسکوت ماند و به جلسه هفته آینده موکول شد.

عصر بانک؛ایسنا نوشت: در جلسه امروز شورای شهر تهران بررسی افزایش نرخ کرایه تاکسی در سال 96 روی میز شورا قرار گرفت و احمد دنیامالی رئیس کمیسیون حمل و نقل با بیان اینکه امسال در نظر داشتیم که نرخ کرایه تاکسی را افزایش ندهیم گفت: با این حال بنا به دلایل مختلف این عدم افزایش رد شد.

 

وی با بیان اینکه سازمان تاکسیرانی پیشنهاد افزایش 12 درصدی را مطرح کرد اما پس از رایزنی سرانجام کمیسیون حمل و نقل افزایش 10 درصدی نرخ کرایه تاکسی را مصوب کرد گفت: اما این افزایش 10 درصد یک شرط دارد و آن هم نصب کارت خوان در تاکسی‌ها است.

 

وی با بیان اینکه حالا حتی گردو فروش‌ها نیز در کنار جاده کارت خوان دارند اما با اینکه چند سال است که نصب کارت خوان را مطرح کرده‌ایم اما هنوز سازمان تاکسیرانی در راستای این مهم اقدامی انجام نداده است.

 

وی افزود: افزایش 10 درصدی نرخ کرایه تاکسی را منوط به نصب دستگاه کارت خوان بگذاریم و پس از آنکه شهرداری در تاکسی‌ها این دستگاه را متصل کرد افزایش نرخ نیز لحاظ شود.

 

با وجود آنکه رئیس کمیسیون حمل و نقل شورا افزایش 10 درصدی را پیشنهاد داد اما ابوالفضل قناعتی که عضو کمیسیون حمل و نقل است پیشنهاد دیگری مطرح کرد و گفت: من در زمان برگزاری جلسه تعیین نرخ افزایش کرایه تاکسی غایب بودم و پیشنهادم پنج درصد است چرا که با آمدن شرکت‌های خصوصی اینترنتی، رانندگان تاکسی متضرر شده و نباید نرخ را به حدی افزایش دهیم که مردم دیگر راغب نباشند که از تاکسی استفاده کنند.

 

در ادامه معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی نیز با بیان اینکه چندی پیش اسکناس‌هایی که بین رانندگان و مسافران تاکسی رد و بدل می‌شود را مورد آزمایش قرار داده و متوجه شدیم که این اسکناس‌ها مملو از میکروب هستند گفت: حتما باید شهرداری در یک زمان مقرر متعهد و ملزم شود که کارت خوان در تاکسی‌ها نصب کند و جالب است بدانید که حالا خربزه فروش، خیار فروش و حتی گداها نیز دستگاه کارت خوان دارند اما سازمان تاکسیرانی هنوز این کار را انجام نداده است.

 

بررسی نرخ کرایه تاکسی ها به علت خروج تعدادی از اعضا و از رسمیت افتادن جلسه در حد طرح نظر اعضا درباره آن ادامه یافت، بر همین اساس اسماعیل دوستی عضو کمیسیون حمل و نقل با بیان اینکه باید دستگاه‌های کارت خوان از خارج از کشور وارد شود و این برای سازمان تاکسیرانی هزینه گزافی خواهد بود گفت: پیشنهاد می‌شود شهرداری با بانک‌ها وارد مذاکره شده و با نصب کارت خوان هزینه‌ای بر عهده سازمان تاکسیرانی نباشد.

 

در نهایت به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد اعضای شورا مهدی چمران رئیس شورا پیشنهاد کرد که اعضا رای استمزاجی خود را بدهند تا در جلسه روز یکشنبه افزایش نرخ کرایه مورد رای گیری اکثریت اعضا قرار گیرد که در نهایت 10 نفر از اعضای شورای شهر به افزایش 10 درصدی و کمتر از 10 نفر نیز به افزایش پنج درصدی نرخ کرایه تاکسی در سال 96 رای دادند و مقرر شد این موضوع در روز یکشنبه مورد رای گیری مجدد قرار بگیرد.

 

همچنین اعضای شورای شهر به دو فوریت افزایش نرخ جایزه خوش حسابی در سال 96 نیز رای دادند و علیرضا دبیر ضمن قرائت این پیشنهاد گفت: به منظور رونق ساخت و ساز و ارائه عوارض پیشنهاد شده است که نرخ خوش حسابی به 23 درصد افزایش یابد.

 

در نهایت این پیشنهاد نیز مورد تصویب اعضای شورای شهر قرار گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.