کمی استرس حافظه را تقویت می کند

حجم مشخصی از استرس به مغز انسان کمک می‌کند روی یک مسئله بهتر تمرکز کند و همین اتفاق باعث می‌شود انسان هنگام قرار گرفتن در موقعیت خطر بتواند بهترین تصمیم را بگیرد.

عصر بانک؛به گزارش خبرنگار فارس، بررسی‌های صورت گرفته روی موش‌ها نشان داد مقدار مشخصی از استرس به آنها کمک می‌کند تا بتوانند وظایف خود را بهتر انجام دهند و با این وجود وقتی که حجم استرس افزایش می‌یابد، کارایی آنها به شدت افت می‌کند.

 

محققان در این بررسی متوجه شدند فرآیند مشابه در انسان‌ها دنبال می‌شود و به عبارت دیگر می‌توان گفت مقدار مشخص از استرس باعث می‌شود انسان اتفاقات مختلف را در ذهن خود بهتر به خاطر بیاورد و اگر حجم فشارهای عصبی از این میزان افزایش یابد،‌ یادآوری اطلاعات به طور کامل مختل می‌شود و کارایی مغز پایین می‌آید.

 

این اتفاق بر اساس آزمایش‌های صورت گرفته روی دانش‌آموزان هم به اثبات رسیده و مشخص شده است هرچه آنها در هنگام امتحان استرس بیشتری دارند، کمتر می‌توانند اطلاعات را برای پاسخگویی به سوالات به خاطر بیاورند.

 

در مطالعات شناختی مشخص شده است افرادی که استرس مفید دارند در هنگام امتحانات نتایج بهتر کسب می‌کنند. زیرا این نوع استرس می‌تواند در ارتقای هوش اثرگذار باشد و فعالیت‌های مغز را برای به خاطر آوردن اطلاعات بیشتر کند.

 

استرس مفید به مغز انسان کمک می‌کند روی یک مسئله بهتر تمرکز کند و همین اتفاق باعث می‌شود انسان هنگام قرار گرفتن در موقعیت خطر بتواند بهترین تصمیم را بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.