قدرت خرید وام 60 میلیونی چقدر است؟/ نرخ برخی آپارتمان‌ها در تهران

در حالی دولت به تازگی با افزایش وام مسکن به 60 میلیون تومان موافقت کرده است که این وام هم کمکی به خانه دار شدن اغلب متقاضیان نمی‌کند و تاثیری در رونق بازار مسکن ندارد.

عصر بانک؛افزایش وام خرید مسکن از 35 میلیون به 60 میلیون تومان، از هفته گذشته در میان فعالان بازار مسکن به موضوع روز تبدیل شده و متقاضیان مسکن هم در حال حساب و کتاب برای چگونگی دریافت این وام و خرید خانه هستند. در واقع متقاضیان بازار مسکن با جستجو در آگهی‌های املاک به دنبال خانه‌ای هستند که با وام 60 میلیون تومانی بتوان آن را خریداری کرد که البته به نظر می‌رسد با نرخ‌های کنونی بازار مسکن، انتخاب‌های آنها محدود باشد.

 

در حال حاضر، نرخ هر مترمربع آپارتمان نوساز در مناطق متوسط و رو به پایین شهر تهران از متری 3 میلیون تومان شروع می‌شود و حتی تا حدود 3 میلیون و 800 هزار تومان هم پیش می‌رود؛ بنابراین برای خرید یک آپارتمان 100 متری باید 300 میلیون تومان پرداخت شود که فقط برای 60 میلیون تومان از این مبلغ می‌توان از وام مسکن استفاده کرد و مابقی باید از محل پس انداز خریداران تامین شود.

 

به همین دلیل خرید آپارتمان هایی با متراژ مناسب برای یک خانواده 4 نفره در محلات متوسط رو به پایین کمی بعید به نظر می‌رسد اما شاید متقاضیانی که به دنبال خرید خانه‌های کوچک تری هستند، بتوانند آپارتمانی را خریداری کنند. بنابراین اگر خانواده ای یک واحد 40 متری خریداری کند باید 120 میلیون تومان بپردازد که در واقع نیمی از این مبلغ توسط وام مسکن پوشش داده می شود.

 

البته اگر این خانواده از قبل سپرده گذاری در بانک مسکن نداشته باشد باید سری به بازار فرابورس بزند و با خرید اوراق، وام 60 میلیون تومانی را دریافت کند که در حال حاضر هم برای وام 45 میلیون تومانی مسکن باید حدود 7 میلیون تومان اوراق خرید شود و درواقع خریدار باید حدود 70 میلیون تومان برای خرید این واحد 40 متری در اختیار داشته باشد تا بتواند با استفاده از وام 60 میلیون تومانی مسکن، یک واحد 40 متری با قیمت هرمترمربع 3 میلیون تومان در یکی از محلات رو به پایین شهر تهران را خریداری کند.

 

براساس این گزارش، تجربه کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد که اغلب وام های مربوط به خرید مسکن، حدود 80 درصد از قیمت تمام شده را پوشش می‌دهد در حالیکه این رقم در ایران در خوشبینانه ترین حالت برای واحدهای کوچک حدود 50 درصد را پاسخگو است.

 

در این باره، مسئولان وزارت راه و شهرسازی معتقدند که وام 60 میلیون تومانی در درازمدت بر بازار مسکن اثر گذار است و تاثیر کوتاه مدتی در رونق مسکن ندارد. علی چگنی  گفته بود  این مصوبات در بلندمدت خوب است و به سمت هدف وزارت راه و شهرسازی که افزایش توان خریداران است، می رود اما در کوتاه مدت تاثیر چندانی ندارد.

 

نرخ برخی آپارتمان ها در شهر تهران

 

گزارش میدانی نشان می‌دهد که در شاهین شمالی واحدی 55 متری با عمر 10 ساله، بازسازی کامل با پارکینگ و انباری 225 میلیون تومان فروخته می‌شود و در اشرفی – 22بهمن واحدی 63 متری یکخوابه با عمر 4 ساله با پارکینگ و انباری متری 4 میلیون و 200 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

 

در طرشت شمالی واحدی 65 متری و نوساز با پارکینگ و انباری هرمترمربع 3 میلیون و 800 هزار تومان فروخته می شود و در قصرالدشت-بوستان سعدی آپارتمان 67 متری و دوخوابه 148 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

 

همچنین در ستارخان حبیب اله واحدی 70 متری و دوخوابه با عمر یکساله 345 میلیون تومان به فروش می رسد و در پونک – باغ فیض آپارتمان 70 متری و نوساز 301 میلیون تومان فروخته می‌شود. در شمس آباد واحدی 75 متری و دوخوابه با عمر چندساله 320 میلیون تومان قیمت گذاری شده و در خیابان زمزم روبروی پارک ولایت واحدی 71 متری با انباری و پارکینگن 145 میلیون تومان فروخته می شود.

 

آپارتمانی 77 متری و دوخوابه با پارکینگ و انباری و عمر 22 ساله در ستارخانه خسرو شمالی متری 3 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می رسد و در اشرفی – باهنر واحدی 40 متری و یکخوابه با عمر 12 ساله، 210 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

 

 

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.