سقوط آزاد لیر ترکیه و روپیه هند

افزایش نگرانی فعالان بازار از وضعیت اقتصاد ترکیه پس از انتشار گزارش صندوق بین المللی پول باعث رقم خوردن روز تلخ دیگری برای لیر شد  تا جایی که نرخ برابری لیر در مقابل دلار به کمترین سطح خود از اوت ۲۰۱۸  رسید. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده رشد اقتصادی امسال ترکیه به منفی پنج درصد و نرخ بیکاری به بالای ۱۷ درصد برسد.

کاهش ارزش لیر ترکیه و روپیه هند

به دنبال افزایش شمار قربانیان کووید-۱۹ محدودیت های تردد در برخی شهرهای ترکیه وضع شده و در پایتخت حرکت کلیه قطارها متوقف شده است. وضعیت در استانبول که قطب اصلی مالی ترکیه به شمار می‌رود از همه وخیم تر است.
رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه از احتمال اعمال دور تازه ای از قرنطینه سراسری در این کشور از هفته آینده خبر داده است.  بسیاری از پروازهای داخلی و خارجی نیز در این کشور لغو شده است. شمار مبتلایان به کووید-۱۹ در ترکیه از ۷۰ هزار نفر عبور کرده است.

در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۳۵ درصد صعود به ۶.۹۲۳ لیر رسید تا به این ترتیب کاهش ارزش لیر در برابر دلار طی سه ماه نخست امسال از ۹ درصد فراتر رود.

ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تاکنون ۴۲ درصد در برابر اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۷.۵۶۹ لیر و هر پوند معادل ۸.۶۹۸ لیر اعلام شد.

ارزش روپیه به کمترین سطح تاریخ خود رسید

هم چنین ارزش روپیه هند نیز به دنبال خبر تمدید قرنطینه سراسری در این کشور توسط نخست وزیر با کاهش محسوس مواجه شد و هر دلار با ثبت نرخ برابری ۷۶.۵۲ روپیه به بالاترین سطح در تاریخ معاصر پولی این کشور رسید. روپیه در برابر دیگر ارزهای مهم نیز کاهش یافت تا جایی که نرخ برابری هر یورو معادل ۸۳.۶۷۱ روپیه و هر پوند معادل ۹۶.۱۵ روپیه اعلام شد.

  اردوغان بانک‌های خارجی را قاچاقچیان ارز خواند!

به دنبال افزایش شمار قربانیان کووید-۱۹ به ۱۵۱۸ نفر، شاهد کاهش ارزش پول ملی بسیاری از کشورها هستیم. کاهش ارزش لیر ترکیه و روپیه هند در پی شیوع کرونا یک نمونه از این اتفاق هست.

کاهش ۶۸ درصدی سود بزرگترین بانک آمریکا درپی شیوع کرونا

/ ایسنا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید