پنجشنبه، 23 مرداد 1399

صفرهای پول چه زمانی برمی‌گردند؟

 یک کارشناس اقتصادی درباره حذف چهار صفر از پول ملی معتقد است: وقتی ثبات اقتصادی وجود ندارد و تورم ۴۰ درصدی است، هر دو سه سال یکی از صفرها باز خواهد گشت.
بهاالدین حسینی هاشمی در این رابطه اظهار داشت: معمولا رژیم پولی که سیاست‌گذار حوزه پول کشورهاست، اقدام به چنین کاری می‌کند که دوره طولانی تورم از سر گذشته باشد و شرایط به‌گونه‌ای باشد که ارقام چنان افزایش یابند که حمل‌ونقل، محاسبات و حافظه بیشتری را اشغال کنند و از این طریق بتوان صرفه‌جویی اقتصادی را در دستور گذاشت.
وی افزود: مساله این است که باید این اقدام در زمانی مناسب به اجرا گذاشته شود. یعنی در شرایطی که اقتصاد به دوره رونق بازگشته، می‌تواند این اقدام اثرات بهتری داشته باشد.

زمان مناسبی برای حذف چهار صفر از پول ملی نیست

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این شرایط بعد از دو سه سال رونق اقتصادی و کاهش نرخ تورم به اندازه میانگین جهانی، اشتغال کامل، نبود کسری بودجه، نبود تحریم‌ها و مثبت شدن تراز تجاری داخلی و خارجی محقق خواهد شد.
حسینی‌هاشمی عنوان کرد: اگر در شرایط نامساعد دولت چنین اقدامی انجام دهد، قطعا اثرات زیادی نخواهد داشت.
وی متذکر شد: باید توجه داشته باشید که وقتی ثبات اقتصادی وجود ندارد و تورم ۴۰ درصدی است، هر دو سه سال یکی از صفرها باز خواهد گشت. به نظر من، این شرایط اکنون در ایران وجود ندارد و بهتر است که این اقدام در زمان بهتری صورت گیرد.

/ خبر آنلاین

  اینفوگرافیک / چرا باید با صفر پول‌ها خداحافظی کرد؟

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید