رونمایی از پرداخت موبایلی غیرتماسی NFC مبتنی بر استاندارد EMV بانک صادرات

امروز در مراسمی از پرداخت موبایلی غیر تماسی NFC مبتنی بر استاندارد EMV بانک صادرات رونمایی شد.

امروز در مراسمی با حضور جعفر صدری، معاونت فناوری اطلاعات بانک صادرات، صادق فرامرزی، مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات بانک صادرات و تعدادی از مدیران هلدینگ و بانک صادرات، شرکت ایران کیش و بانک مرکزی از پرداخت موبایلی مبتنی بر NFC  بانک صادرات رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم صدری، معاونت فناوری اطلاعات بانک صادرات در معرفی این راهکار گفت: در حال حاضر تقریبا حدود ۲۷۰میلیون کارت در شبکه‌ بانکی وجود دارد و از طرفی سرانه‌ مشتریان، بیش از سه کارت است که سرانه‌ بالایی است. در واقع این تعداد کارت مشکلات بسیاری را هم برای مشتران و هم برای شبکه‌ی بانکی ایجاد کرده است. همچنین باید بدانیم که این موضوع زمینه را برای کلاهبرداری افراد سودجو فراهم می‌کند.

صدری

وی با اشاره به استفاده از کارت مغناطیسی در ایران ادامه داد: در سایر کشورها مخصوصا کشورهای اتحادیه اروپا شبکه کارت به سمت کارت‌های هوشمند رفته است. در واقع استانداری طراحی شده تا تراکنش‌ها را هم به صورت آفلاین و هم آنلاین و با سهولت و امنیت بالا بتوانند در اختیار داشته باشند که پایه و مبنای این استاندارد بر مبنای کارت هوشمند است.

صدری بیان کرد: در ایران ما تجربه‌ استفاده و مهاجرت به سمت کارتهای هوشمند را کمتر داشتیم. البته طی سال‌ها سعی شد کار به سمتی برود که شبکه‌ی زیرساخت کشور مجاب به مهاجرت به سمت کارت‌های هوشمند شود. واقعیت این است که هزینه‌های هنگفتی که به لحاظ سخت افزاری و تغییرات در زیرساختهای نرم افزاری و همچنین مشکلاتی که برای پذیرنده و صادرکننده ایجاد می‌شد، مانع از موفقیت این پروژه شده بود.

وی گفت: از آنجا که در کشورهای اروپایی پایه‌ کار با کارت هوشمند شروع شده بود با سهولت کار انجام شد و بیش از ۵سال است که بالای ۹۰ درصد از پرداخت‌ها در کشورهای اتحادیه اروپا بر روی کارت‌های هوشمند و با رعایت استاندارد EMV انجام می‌شود.

معاونت فناوری اطلاعات بانک صادرات افزود: در ایران و با همکاری بانک مرکزی، بانک صادرات، شرکت ایران کیش و شرکت خدمات انفورماتیک پروژه‌ جدیدی شروع شد تا ما هم بتوانیم از ابزار موبایل همان استفاده کارت هوشمند را داشته باشیم. در این پروژه ابزار کارت، روی موبایل کاربر براساس استاندارد EMV قرار می‌گیرد .

  ارائه خدمات چک‌ های صیادی در «صاپ»

صدری در خصوص مزیت‌های این روش گفت: از مزیت‌های این راهکار می‌توان به چند مورد اشاره کرد. اول اینکه امکان کلاهبرداری در کارت‌های مغناطیسی زیاد است و یکی از مزیت‌های این کار افزایش امنیت در حوزه‌ شبکه‌ پرداخت فعلی است. مشتریان می‌توانند از طریق نصب اپلیکیشن در موبایل خود بدون نیاز به همراه داشتن کارت و با امنیت بالا پرداخت‌های آنلاین خود را انجام دهند.

وی ادامه داد: دومین مزیتی که می‌تواند برای مشتریان جذاب باشد این است که در اینجا دیگر نیاز به فیزیک کارت  وجود ندارد. ما می‌توانیم مجموعه‌ کارت‌ها را در داخل یک اپ ببریم که این باعث سهولت استفاده‌ مشتریان خواهد شد.

برگزاری مراسم رونمایی از پرداخت موبایلی غیر تماسی NFC مبتنی بر استاندارد EMV

صدری بیان کرد: امکان پرداخت بدون استفاده از رمز البته با استاندارد بالا در مورد پرداختهایی خرد یکی دیگر از مواردی است که می‌توان به آن اشاره کرد و اتفاقا یکی از جذابیت‌های این پروژه نیز همین قابلیت است.

وی در پایان گفت: با توجه به اینکه این پروژه کاملا بر روی استاندارد EMV پایه ریزی شده و با استفاده از این آن کارت را می‌توان حذف کرد، به نظر می‌رسد که بتوان آینده‌ی درخشانی برای این پروژه ترسیم کرد.

در ادامه‌ی این جلسه صادق فرامرزی، مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات بانک صادرات گفت: شبکه‌ی پرداخت به نوعی رشد کرده که حوزه‌ پز در این شبکه بسیار سنگین شده و چند سالی هم رشد نامتوازن به شکلی جلو رفته که باقی حوزه‌ها از جمله پرداخت موبایلی جا ماندند و احتمال موفقیتشان هم کمتر شده بود.

فرامرزیوی گفت: نکته‌ای که می‌تواند به عنوان مزیت در این پروژه به آن اشاره کرد این است که موبایل جزء ابزارهایی است که همیشه در کنار ماست و این امر امکان توسعه پروژه را بیشتر می‌کند. امیدواریم به زودی اعتماد شکل بگیرد و در آینده‌ نزدیک این پروژه گسترش پیدا کند و دیگر سقفی برای آن تراکنش وجود نداشته باشد.

پیمان طبری، مدیرعامل ایران کیش نیز در گزارشی که بصورت ویدیویی در این رویداد آماده شده بود گفت: بانک مرکزی موفق شد براساس استاندارد EMV و با استفاده از تکنولوژی NFC پرداخت موبایلی را برای کارت‌خوان‌ها راه‌اندازی کند. برای اینکه این اتفاق بیفتد کارتخوان‌های ما باید تکولوژی NFC را پشتیبانی کنند و در ضمن گوشی‌های هوشمندی که بتوانند این تکنولوژی را حمایت کنند وجود داشته باشند.

  نقش رویداد "ایده برتر" در تحول دیجیتال بانک صادرات

وی در توضیح استفاده از این راهکار گفت: فرد می‌تواند با در اختیار داشتن موبایل خود و بدون داشتن کارت به فروشگاه مراجعه کند و با نزدیک کردن گوشی به کارتخوان‌هایی که NFC را پشتیبانی می‌کنند، مبلغ را وارد و نهایتا رمز را وارد کند. البته در این روش مطمئنا بخشی از تراکنش ها را می‌توان بدون وارد کردن رمز انجام داد. یعنی اگر مبلغی زیر صدهزار تومان باشد بدون وارد کردن رمز می‌توان مبلغ را پرداخت کرد که این شرایط را بسیار آسان می‌کند.

طبری بیان کرد: این طرح از دستاوردهای مهمی است که از امنیت بالایی برخوردار است و شبکه‌ی پرداخت کشور را آماده می‌کند تا به شبکه‌هایی با استانداردهای بین‌المللی نزدیک شوند و بتوانند در آینده به آنها اتصال برقرار کند.

وی گفت: برای اینکه این طرح به نتیجه برسد می‌بایست کارتخوان‌های ایران کیش که NFC را پشتیبانی می‌کنند به پذیرش طراحی موبایلی مبتنی بر استاندارد EMV مجهز شوند. لذا در فاز اول بلافاصله نرم‌افزار این کارتخوان‌ها تجهیز شد و در حال حاضر بیش از ۲۲ هزار نقطه در سراسر کشور آماده پذیرش این طرح هستند و تا پایان تیرماه ۴۰هزار نقطه و تا پایان سال بیش از۲۰۰هزار نقطه از کشور این پروژه را حمایت می‌کنند.

در پایان این نشست رضا محمدی، معاون توسعه بازار ایران کیش گفت: بحث شیوع کرونا متاسفانه یکی از دغدغه‎های امروز ما شده است و در این شرایط یکی از الزام‌ها این است که تا جایی که می‌توانیم تماس افراد را با سطوح کم کنیم. یکی از مزایای این روش پرداخت کاهش سطح تماس افراد با کارتهای بانکی است که البته در این شرایط بسیار حائز اهمیت است.

رضا محمدی ایران کیشوی بیان کرد: ایران کیش به عنوان یکی از بزرگترین دارنده‌های پوزهای با قابلیت NFC این افتخار را داشت که در کنار بانک صادرات این کار را پیش ببرد. البته این همکاری چند وجهی بود و ما امیدواریم بتوانیم هر چه سریع‌تر این کار را پیش ببریم و شاهد گسترش روزافزون این پروژه باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.