سقوط آزاد روبل روسیه در بازار تهران

پس از آن که کشورهای غربی روز شنبه موافقت کردند که تحریم‌های فلج‌کننده‌ای را علیه بخش مالی روسیه در تلافی تهاجم این کشور به اوکراین وضع کنند، ارزش پول روسیه سقوط کرد.

ارزش روبل در برابر دلار روز دوشنبه حدود ۳۰ درصد کاهش یافت ( که ارزش آن را کمتر از ۱ سنت آمریکا کرد) پس از اعلام اقدامات ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بریتانیا برای مسدود کردن برخی از بانک های روسی از سیستم پرداخت بین المللی سوئیفت و محدود کردن استفاده روسیه از این سیستم بود که این سقوط قیمت روبل رخ داد.

سقوط آزاد روبل روسیه

گفتنی است که ذخایر ارزی این سیستم برای جابجایی میلیاردها دلار در بیش از ۱۱۰۰۰ بانک و سایر مؤسسات مالی در سراسر جهان استفاده می شود.

روبل پس از آن که بانک مرکزی روسیه به شدت نرخ بهره اصلی خود را در روز دوشنبه افزایش داد تا ارز را تقویت کند و از هجوم به بانک ها جلوگیری کند، بهبود یافت؛ اما در پایین ترین سطح ۱۰۵.۲۷ در هر دلار معامله می شد.

روبل ضعیف‌تر می‌تواند باعث افزایش تورم شود و به طور بالقوه خشم روس‌هایی را برانگیزد که بودجه‌شان با افزایش قیمت‌ها کاهش می‌یابد و همچنین بر سیستم مالی روسیه فشار خواهد آورد.

به گفته اقتصاددانان و تحلیلگران، کاهش شدید ارزش روبل به معنای کاهش کیفیت زندگی برای مردم عادی روسیه است. روس ها هنوز به انبوهی از کالاهای وارداتی متکی هستند و قیمت این اقلام احتمالاً سر به فلک کشیده است. سفرهای خارجی گران تر می شود زیرا روبل آنها ارز کمتری را در خارج از کشور خریداری می کند و اگر شوک‌های قیمتی و مشکلات زنجیره تامین باعث تعطیلی کارخانه‌های روسیه به دلیل تقاضای کمتر شود، آشفتگی اقتصادی عمیق‌تر در هفته‌های آینده رخ خواهد داد.

روبل در بازار تهران ارزان شد

روند قیمت روبل در بازار تهران نیز از ابتدای رو تاکنون به شدت ریزشی بوده است و این ارز در این مدت نزدیک به ۴۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است و در حال حاضر ۲ هزار و ۱۲۴ تومان قیمت خورده است.

 

منبع خبر آنلاین
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.