افراد چگونه می‌توانند سهام خود را بیمه کنند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: حدود ۹۶ درصد از تعداد کد‌های حقیقی فعال در بازار سرمایه تا همین سقف ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کرده و شامل طرح بیمه کردن سهام می‌شوند.

آقای بهراد موسوی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به بسته ده بندی حمایت از بازار سرمایه در رابطه با بیمه کردن سهام نکاتی را بیان کرد.

بیمه سهام

سوال:موضوع بیمه کردن سهام برای چه مطرح شد؟
موسوی: روز گذشته جزییات بسته حمایتی ده بندی از بازار سرمایه منتشر شد که بند اول آن در خصوص بیمه کردن سهام بود.

سوال:این بیمه سهام مربوط به چه پرتفو‌های می‌شود؟
موسوی:برای پرتفوی اشخاص حقیقی است.

سوال:آیا پرتفوی اشخاص حقیقی باید سقفی مشخص داشته باشد؟
موسوی:بله. برای پرتفوی اشخاص حقیقی است که تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کرده باشند.

سوال:چه تعداد از افراد در بازار سرمایه را این طرح (بیمه کردن سهام) پوشش می‌دهد؟
موسوی:موضوعی که برآورده شده این است که که حدود ۹۶ درصد از تعداد کد‌های حقیقی فعال در بازار سرمایه تا همین سقف ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری کرده و شامل این طرح می‌شوند.

سوال:افراد برای بیمه کردن سهام باید چه اقدامی انجام دهند؟
موسوی:بیمه کردن سهام به این شکل است که اگر فردی شرایط لازم که در بالا مطرح شد را داشته باشد یک سری اوراق تبعی منتشر می‌شود که فرد با خرید آن بیمه پرتفواش آغاز می‌شود، اما خوب تنها بحث خرید یک اوراق تبعی نیست و باید فرد با توجه به سر رسید اوراق تبعی که یک ساله است در این یک سال هیچ چیز از سهم اش را به فروش نرساند.

سوال:حالا با این اقدام موضوع سود سهامدار چه می‌شود؟
موسوی:در ابتدا باید گفت هر اوراق تبعی یک تعهد خریدی دارد که در این طرح تعهد خرید ۲۰ درصد بالاتر از ارزش ترکیب سبد افراد در آخرین روز معاملاتی چهار شنبه، ۴ آبان ۱۴۰۱ است. یعنی با بیمه کردن پرتقو اصل پول به علاوه ۲۰ درصد سود یکساله برای افراد تضمین می‌شود.

سوال:مزیت بیمه کردن سهام برای افراد چیست؟
موسوی:ابتدا باید گفت مزیت‌های این طرح بستگی به اجرای آن دارد یعنی که اگر کامل و درست اجرا شود بسیار مفید است. باید گفت این طرح می‌تواند بحث اعتماد را به بازار بازگرداند علاوه بر این اصل و سود سهام تضمین می‌شود و این برای سهامدار مناسب است.

سوال:از متولیان این طرح چه انتظاری دارید؟
موسوی: بهتر است در روز‌های آینده متولیان این طرح از جزییات آن نیز بگویند به طور مثال برای این طرح چه مقدار بودجه نیاز است و آیا قرار است بودجه آن تمام و کمال تامین شود؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.