عامل افزایش نرخ دلار کانال تلگرامی بود اما کاهش قیمت‌ها کارِ خاندوزی!

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: خاندوزی سال گذشته عامل افزایش نرخ ارز را نرخ‌سازی در کانال‌های تلگرامی مطرح کرد اما نمی‌توان وقتی نرخ دلار بالا می‌رود مدعی شد که کانال‌های تلگرامی عامل آن بودند و وقتی که نرخ دلار کاهش پیدا می‌کند ادعا کرد که عامل کاهش نرخ، درایت من بوده‌ است. بنابراین اگر مدعی هستند که کاهش نرخ دلار دستاورد دولت بوده، یعنی اینکه کانال‌های تلگرامی عامل افزایش نرخ دلار بودند، موضوعیت نداشت.
پیمان مولوی در گفت‌وگو با ایلنا درباره پیش‌بینی‌ها از بازار ارز و احتمال ادامه دار بودن ریزش نرخ دلار اظهار داشت: با یک دید علمی به بازار سرمایه، آن چیزی که در اقتصاد اهمیت دارد، متوسط نرخ دلار در 365 روز است. متوسط نرخ دلار در 365 روز سال 1401 بین 35 تا 36 هزار تومان بوده و دامنه کرانه پایین بین 31 تا 32 هزار تومان و دامنه کرانه بالا 60 هزار تومان بوده‌ است. در این مدت آن چیزی که باعث شده ارزش ریال کاهش پیدا کند، تورم است و در هر کشوری با نرخ تورم بالا، ارزش پول آن کشور را تضعیف می‌کند و تا زمانی که تورم وجود دارد کاهش ارزش ریال محتوم است و در آن شکی نیست.

وی ادامه داد: سوال این است که امسال تورم چقدر خواهد بود؟ برای مثال اگر نرخ تورم امسال 45 درصد باشد و در شرایطی که نرخ تورم در آمریکا 5 درصد باشد، ریال به صورت بنیادی 40 درصد نسبت به متوسط سال گذشته افت ارزش خواهد داشت. در این شرایط اگر نرخ تورم در سال جاری کاهش پیدا کند، افت ارزش ریال نسبت به سال گذشته کمتر می‌شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: متوسط نرخ 36 هزار تومانی سال گذشته دلار، با احتساب متوسط تورم 45 درصدی به طور متوسط حدود 52 هزار تومان است و این عدد در کرانه بالا تا 70 هزار تومان می‌رسد و در کرانه پایین تا بین 43 هزار تومان می‌رسد. اما آیا این نرخ در این نقاط پایدار است؟ در پاسخ به این پرسش بحث مذاکرات مطرح می‌شود.

مولوی افزود: اگر دولت به دلارهای بلوکه شده دسترسی پیدا کند و آن را در بازار تزریق کند، می‌تواند بازار را کنترل کند، اما موضوع این است که تا چه زمانی؟ باید توجه داشت در اقتصاد ایران، هیچ دوره‌ای نبوده که در آن ارزش ریال افت نداشته باشد و ارزش ریال هر سال در حال کاهش است. تقریبا در تمام دولت‌های بعد از انقلاب با کاهش ارزش ریال مواجه بودیم چراکه تورم وجود داشت.

وی تاکید کرد: مشخص نیست که نرخ دلار در سال جاری در چه قیمتی کف و سقف باشد اما می‌توان گفت با وجود متوسط نرخ دلار 36 هزار تومانی سال گذشته و با تورم 45 درصدی سالانه، امسال ارزش ریال حداقل 40 درصد کاهش خواهد داشت.

این کارشناس اقتصادی درباره اظهارات وزیر اقتصاد درباره دلایل افزایش تورم سال گذشته که عاملی چون حذف ارز 4200 تومانی، تورم کالای وارداتی را مطرح می‌کند و عامل تورم را ارز می‌داند، اظهار داشت : شتر سواری دولا دولا نمی‌شود، آقای خاندوزی سال گذشته عامل افزایش نرخ ارز را نرخ‌سازی در کانال‌های تلگرامی مطرح کرد اما نمی‌توان وقتی نرخ دلار بالا می‌رود مدعی شد که کانال‌های تلگرامی عامل آن بودند و وقتی که نرخ دلار کاهش پیدا می‌کند ادعا کرد که عامل کاهش نرخ، درایت من بوده‌ است. بنابراین اگر مدعی هستند که کاهش نرخ دلار دستاورد دولت بوده، اینکه کانال‌های تلگرامی عامل افزایش نرخ دلار بودند، موضوعیت نداشت.

مولوی گفت: آن چیزی که باعث افزایش نرخ تورم می‌شود، خلق نقدینگی و عدم رشد اقتصادی است. اگر رشد اقتصادی 10 درصدی ایجاد شود با همین خلق نقدینگی حال حاضر، تورم کاهش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: اگر رشد اقتصادی به دو درصد برسد، خلق نقدینگی هم که امروز با آن مواجه هستیم به متوسط 20 سال گذشته برسد و نرخ رشد آن 2.5 درصد در ماه و 30 درصد در سال شود، تورم نمی‌‌تواند کمتر از 40 درصد باشد و در این شرایط مابه تفاوت تورم 40 درصدی ایران و 5 درصدی آمریکا، 35 درصد است و کاهش ارزش ریال به طور قطع 35 درصد خواهد بود و اقدامات بانک مرکزی از جمله تزریق دلار در بازار اثر مقطعی خواهد داشت و دیر یا زود کاهش ارزش ریال را خواهیم داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.