شش نوآوری تشخیص هویت با ویژگی‌های بیومتریک

بانک‌ها، توسعه‌دهندگان فناوری و شرکت‌های پرداخت همگی به دنبال روش‌هایی جدید برای شناسایی مشتریان از طریق ویژگی‌های جسمی منحصربه‌فرد آن‌ها هستند.

به گزارش گروه تحقیق و ترجمه عصر بانک؛حتی با وجود اثرانگشت‌خوان‌های درون گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ‌ها، حوزه فناوری برای تشخیص هویت و پرداخت هنوز جای خلاقیت زیادی دارد. بانک‌ها، توسعه‌دهندگان فناوری و شرکت‌های پرداخت همگی به دنبال روش‌هایی جدید برای شناسایی مشتریان از طریق ویژگی‌های جسمی منحصربه‌فرد آن‌ها هستند تا میزان امنیت را به بالاترین حد برسانند و روند  تشخیص هویت مشتری را تسهیل نمایند.

 

مستر کارت اثرانگشت را خانگی می‌کند

مسترکارت در تلاش برای یافتن جایگزینی برای رمز عبور، ابزاری معرفی کرده است که به مشتریان این امکان را می‌دهد اثرانگشت خود را روی یک کارت بیومتریک در داخل منزل ثبت کنند و دیگر نیازی به مراجعه به بانک نداشته باشند.

شناسایی مشتریان با تصویر چهره

گوشی گران‌قیمت آیفون ایکس مجهز به فناوری تشخیص چهره است و به همین واسطه در سه‌ماهه اول سال 2014 پرفروش‌ترین گوشی کمپانی اپل بوده است. اپل با حذف حسگر اثرانگشت و گنجاندن نمایشگری متفاوت، مجبور شد تغییرات عظیمی در نحوه انجام تراکنش‌ها در گوشی‌های خود بدهد. گرچه اپل به فناوری تشخیص چهره مجهز شده، اما استفاده از آن باید با احتیاط همراه باشد به‌ویژه اگر خواهر یا برادر دوقلو داشته باشید.

بانک BBVA سیستم تشخیص چهره خود را آزمایش می‌کند

BBVA آزمایش برنامه پرداخت با تشخیص چهره خود را برای کارمندان در کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های دفاتر BBVA و مجموعه اجلاس خود در مادرید آغاز کرده است. بیش از هزار کارمند از  اپلیکیشن پرداختی استفاده می‌کنند که امکان رزرو میز و غذا خوردن بدون صدور فیش را به آنها می‌دهد. در این راهکار کارمندان پس از صرف غذا به پیش‌خدمت اطلاع می‌دهند و پیش‌خدمت در سیستم و با حساب کاربری که با کمک تشخیص چهره متصل شده، آن را تائید می‌کند و هزینه غذا بر روی اپلیکیشن نمایش داده می‌شود.

مراجعه به بانک بدون نیاز به تشخیص هویت مجدد

وسترن یونین به‌صورت آزمایشی از مشخصه‌های بیومتریک برای افزایش امنیت و ارتقای بازده عملیات استفاده می‌کند. در این روش از اثر انگشت و شبکیه چشم برای ثبت‌نام مشتری برای بار اول استفاده می‌شود و در مراجعه بعدی نیازی به تشخیص هویت مجدد نیست.

سلفی‌پی وارد اروپا می‌شود

مستر کارت قصد دارد سال آینده برای مشتریان در اروپا از امکان تشخیص هویت بیومتریک رونمایی کند تا آن‌ها هنگام خرید آنلاین یا فعالیت‌های بانکی موبایل در گوشی همراه خود از این امکان بهره ببرند. کنترل هویت مستر کارت که در ماه آوریل 2019 کار خود را آغاز خواهد کرد و تحت عنوان سلفی‌پی شناخته می‌شود، به مشتریان این امکان را می‌دهد از طریق اثر انگشت، عنبیه یا تشخیص چهره پرداخت را انجام دهند.

اسکن رگ انگشت 

مشتریانی که در طرح پرداخت داخلی دانکورت دانمارک ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند برای پرداخت صرفاً از انگشت خود استفاده کنند. شرکت پرداخت Nets در کپنهاگ این طرح را به‌صورت آزمایشی اجرا کرده است. فناوری شناسایی رگ انگشت از تشخیص هویت با اثرانگشت ایمن‌تر است زیرا الگوبرداری از رگ انگشت و جریان خون که برای تشخیص هویت در هنگام پرداخت استفاده می‌شود، غیرممکن است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.