ورود بیمه‌های بزرگ پس از رفع تحریم‌ها

معاون اتکایی بیمه مرکزی گفت: از زمان توافق برجام با سیلی از شرکت‌های خارجی مواجه شدیم که خواهان فعالیت و همکاری با بازار بیمه ایران هستند؛ به‌طوری‌که حدود 40 شرکت ملاقات داشته‌اند و به همین دلیل کارگروه تحریم به پساتحریم تبدیل شد تا در مورد انجام اقدامات لازم در دوران پساتحریم، بررسی کارشناسی صورت گیرد.

عصر بانک؛مینا صدیق‌نوحی با اشاره به شکل‌گیری کارگروه پساتحریم در بیمه مرکزی افزود: از سال 89 تاکنون صنعت بیمه با تحریم شدید روبه‌رو بوده؛ به‌طوری‌که در زمان تحریم سوئیفت بسته شد و امکان نقل و انتقال ارز نیز مقدور نبود. وی اظهار کرد: اما با تمام این اوصاف در طول دوران تحریم از حیث نگهداری ریسک و ارائه پوشش به ریسک‌های بزرگ ظرفیت‌سازی بسیار خوبی در صنعت بیمه انجام شد که این ظرفیت‌سازی باید در دوران پساتحریم نیز حفظ شود و مورد توجه قرار گیرد. 

 

معاون اتکایی بیمه مرکزی به سیاست افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه‌ای در دوران تحریم اشاره کرد و گفت: قبل از شروع تحریم‌ها، سرمایه تاسیس شرکت‌های بیمه‌ای 40 میلیارد تومان بود، اما در زمان شروع تحریم‌ها، حتی سرمایه تاسیس شرکت‌های بیمه‌ای افزایش پیدا کرد تا شرکت‌های بیمه‌ای تقویت شوند و ظرفیت نگهداری ریسک در آنها افزایش پیدا کند. وی ادامه داد: قبل از شروع تحریم‌ها گاه 80 درصد ریسک‌های بزرگ را به خارج واگذار می‌کردیم و حدودا 20 درصد آن ریسک‌ها در داخل کشور نگهداری می‌شد، اما در دوران تحریم این نسبت برعکس شد؛ به‌طوری‌که هم‌اکنون قسمت اعظم ریسک‌ها در داخل کشور و قسمت ناچیزی از آن به خارج واگذار می‌شود. نوحی ضمن بیان اینکه قسمت عمده پوشش‌های اتکایی ما قبل از دوران تحریم به بازارها و شرکت‌های اروپایی واگذار شده بود، به همکاری صنعت بیمه ایران با لویدز، مونیخ ری و شرکت‌های تراز اول فرانسوی، آلمانی، سوئیسی و انگلیسی قبل از آغاز تحریم‌ها اشاره کرد. وی در مورد میزان پوشش اتکایی ایران به شرکت‌های اروپایی قبل از دوران تحریم، گفت: در آن زمان از بازارهای اروپایی 700میلیون یورو پوشش اتکایی برای خسارت‌های فاجعه‌آمیز در رشته‌های آتش‌سوزی و مهندسی خریداری کرده بودیم که در این میان بازارهای آسیایی و آفریقایی سهم اندکی داشتند، اما این نسبت‌ها در دوران تحریم تغییر کرد؛ به‌طوری‌که برای اولین بار در سال 80 تحریم‌ها به بدنه صنعت بیمه اثر کرد و از سال 2001 و پس از حادثه 11 سپتامبر به مرور واگذاری ریسک‌های ما به بازار‌های اروپایی کاهش پیدا کرد.

 
 
/ایرنا
 
 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.