پورابراهیمی: پیوند اقتصاد با برجام خطای راهبردی بود

پورابراهیمی نماینده مجلس با بیان اینکه اجرای کامل برجام در صورت تعهد همه طرف های مذاکره کنندگان 1+5 حداکثر تا 20 درصد در تحولات اقتصادی کشور مؤثر است گفت: پیوند همه سرنوشت اقتصاد کشور با برجام از سوی هر فرد یا نهادی که مطرح شود، خطای راهبردی است.

عصر بانک؛محمدرضا پورابراهیمی در مصاحبه با رادیو اقتصاد اظهار داشت: اگر این مذاکرات به نتیجه نهایی برسد و تحریم های ظالمانه غرب ضد ملت ایران حذف شود شرایطی مشابه سال 90 و قبل از آن را خواهیم داشت که در آن دوره هم مشکل اقتصادی داشتیم و حداکثر نرخ رشد اقتصادی و دیگر شاخص های بازار پول و سرمایه مشخص است.

 

وی افزود: متأسفانه برخی افراد طوری اظهار نظر می کنند که به نظر می رسد حل همه مشکلات اقتصادی کشور به برجام بستگی دارد و این یک خطای راهبردی است و اگر ترویج شود مشکلات اقتصادی را تشدید خواهد کرد.

پورابراهیمی گفت: 80 درصد راه حل های مشکلات اقتصادی کشور در داخل است و باید اصلاحات ساختاری جدی صورت گیرد.

وی افزود: حتی بعد از اعلام جمع بندی هسته ای برخی فکر می کردند تحولات جدی و رونق اقتصادی از فردای آن روز آغاز می شود اما همه دیدند که شاخص های بورس به عنوان دماسنج اقتصادی کشور افت کرد.

این نماینده مجلس گفت: اینکه اعلام شود سرنوشت اقتصادی کشور با سرنوشت برجام گره خورده است، ارائه نشان غلط است و حتی به خود دولت هم ضربه خواهد زد برای اینکه نمی تواند متناسب با این اظهارات توقعات اقتصادی جامعه را برآورده کند.

وی افزود: در دوره ای که تحریم نداشتیم حداکثر نرخ رشد اقتصادی به 8 درصد رسید و باید دولت برنامه ریزی جدی برای دوره پساتحریم و اصلاحات ساختاری داشته باشد.

پورابراهیمی با بیان اینکه 20 تا 25 میلیارد دلار به عنوان آمار واردات قاچاق به کشور اعلام می شود گفت: این میزان بیش از درآمدهای نفتی کشور است که واقعاً بخش تولید را به مرگ تهدید می کند و باید دولت برای بهبود فضای کسب و کار و رفع مشکلات ساختاری برنامه ریزی کند و اینکه رفع همه مشکلات را به برجام گره بزنیم، خطای راهبردی محسوب می شود.

 

مسئولان دولت یازدهم و موافقان سرسخت این دولت طی یکی دو هفته اخیر برای اینکه افکار عمومی و مجلس را مجبور به پذیرش برجام کنند، ضرر و زیان میلیاردی تحریم و عدم تصویب برجام را در بوق و کرنا کردند که این خطای راهبردی، انتظارات قابل توجهی در مردم برای افزایش رفاه و بهبود اقتصاد پس از اجرای برجام ایجاد کرده و از هم اکنون مردم تغییر در معیشت خود را از دولت مطالبه می کنند.

 

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.