زیان 83 میلیارد دلاری سعودی‌ها از جنگ نفت

پس از کاهش 50 درصدی صادرات نفت عربستان به آمریکا، ارزش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی این کشور هم بیش از 83 میلیارد دلار کاهش یافته است تا به جای ایران و روسیه، سعودی‌ها در تله نفتی خود گرفتار شده باشند.

عصر بانک؛عربستان سعودی این روزها در تله نفتی که خود برای روسیه و ایران پهن کرده بود، گرفتار شده است به طوری‌که بحران کاهش تولید نفت، سقوط آزاد درآمدهای و دارایی‌های ارزی و در نهایت کسری بودجه دامن شاهزاده‌های سعودی را گرفته است.

 

آمارهای رسمی منتشر شده حاکی از آن است که به دنبال سقوط آزاد قیمت جهانی طلای سیاه، درآمد و دارایی های ارزی بانک مرکزی عربستان سعودی در حال کاهش است به طوری که ماهانه بیش از 7 میلیارد دلار از ارزش این دارایی های نفتی کم می شود.

 

بانک مرکزی عربستان سعودی سال گذشته بالغ بر 737 میلیارد دلار دارایی و درآمد ارزی در اختیار داشت که در ژوئیه سال جاری ارزش این دارایی های ثبت شده به کمتر از 654 میلیارد دلار کاهش یافته است.

 

از سوی دیگر، در طول یک ماه گذشته هم ارزش دارایی های بانک مرکزی عربستان سعودی کاهشی بیش از 7 میلیارد دلاری داشته به طوری که ماه گذشته ارزش دارایی های ارزی و خارجی بانک مرکزی عربستان حدود 661 میلیارد دلار بوده و این رقم هم اکنون به حدود 654 میلیارد دلار کاهش یافته است.

 

به عبارت دیگر، در طول هفت ماه گذشته تاکنون دارایی‌های خارجی بانک مرکزی عربستان سعودی روند نزولی داشته که سقوط آزاد درآمدهای نفتی در کنار کاهش ارزش دارایی‌های خارجی منجر به کسری شدید بودجه بزرگترین تولیدکننده نفت خام سازمان اوپک شده است.

 

اداره کل امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت ایران امروز در گزارش کوتاهی، اعلام کرده است: عربستان سعودی به منظور مقابله با کسری بودجه اقدام به فروش و انتشار اوراق بهادار  کرده است.

 

همزمان با سقوط آزاد درآمدهای ارزی و ارزش دارایی‌های خارجی عربستان سعودی، این کشور برای چندمین بار متوالی قیمت نفت رسمی نفت خام خود را در بازارهای آسیایی کاهش داده است.

 

ترید عربیا هفته گذشته اعلام کرد: عربستان برای تصاحب بیشتر سهم بازار، قیمت نفت را برای مشتریان آسیایی خود در ماه نوامبر سال جاری میلادی 1.5 تا 2 دلار در هر بشکه کاهش خواهد داد.

 

عربستان چگونه در تله نفتی خود گرفتار شد؟

 

عربستان سعودی در طول دو سال گذشته جنگ کاهش قیمت نفت در بازار به راه انداخته و بهای نفت خام از بشکه‌ای بیش از 100 دلار هم اکنون تا سطح 50 دلار سقوط کرده است.

 

با این وجود، راه افتادن جنگ کاهش قیمت نفت تاکنون نه تنها منجر به کاهش ظرفیت تولید طلای سیاه روسیه و ایران نشده که تولید طلای سیاه این دو کشور نفت و گازخیز جهان با افزایش هم روبرو شده است.

 

براساس گزارش منابع ثانویه در ماه جاری میلادی، تولید واقعی نفت خام ایران به حدود دو میلیون و 860 هزار بشکه در روز افزایش یافته است که در مقایسه با ماه گذشته افزایشی حدود 9 هزار بشکه‌ای را تجربه می کند.

 

علاوه بر این، شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده است که در صورت لغو تحریم در مدت زمان کمتر از 7 روز ظرفیت تولید و صادرات نفت خام خود را بیش از 500 هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد و حتی مذاکرات نهایی با پالایشگرهای اروپایی و آسیایی به منظور فروش این حجم نفت خام نهایی شده است.

 

روسیه هم با وجود سقوط آزاد قیمت‌ها، موفق به ثبت رکورد جدید تولید نفت خام شده به طوری‌که در ماه ژوئیه سال جاری میلادی ظرفیت تولید نفت خام این کشور به بیش از 10 میلیون و 740 هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

 

از سوی دیگر، به نظر می رسد با کاهش قیمت جهانی نفت خام، عربستان سعودی بیش از سایر کشورها از سقوط آزاد بهای طلای سیاه آسیب دیده است به طوری‌که به گزارش رسانه‌های بین‌المللی، واردات نفت آمریکا از عربستان در سال 2005 میلادی ماهانه 45 میلیون و 620 هزار بشکه بوده که این رقم در ماه ژانویه سال جاری میلادی به 25 میلیون و 420 هزار بشکه کاهش یافته است.

 

با کاهش قیمت جهانی نفت و بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری و کاهش سودآوری در اکثر کشورهای نفت‌خیز جهان، نگاه شرکت‌های بین‌المللی به ایران به منظور سرمایه‌گذاری و اجرای طرح‌های جدید افزایش تولید نفت و گاز جدی تر شده است و پیش بینی می‌شود با لغو تحریم‌ها شاهد حضور شرکت‌های بزرگ نفتی در صنعت نفت کشور باشیم.

 

در همین حال سیدمهدی حسینی اخیرا هزینه فعلی تولید یک بشکه نفت خام از ذخایر نامتعارف و یا شیل اویل‌ها را 50 تا 60 دلار عنوان کرد و گفت: این در حالی است که در بدترین شرایط، هزینه تولید یک بشکه نفت خام در میادین دریایی ایران حدود 10 دلار و در بسیاری از مخازن خشکی، رقم‌های بسیار پایین‌تر از 10 دلار به ازای یک بشکه است.

 

رئیس کارگروه اصلاح قراردادهای نفتی وزارت نفت با یادآوری اینکه با سقوط آزاد قیمت نفت، توجیه سرمایه‌گذاری در بسیای از پروژه‌های توسعه میادین نفت و گاز ایران دارای جاذبه طلایی برای سرمایه‌گذاران و شرکت‌های بزرگ نفت جهان شده است، تاکید کرده است: در کنار کاهش هزینه‌های تولید نفت و گاز، در ایران امنیت فیزیکی بالایی برای سرمایه‌گذاری شرکت‌های خارجی وجود دارد.

 

 

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.