خانه دار شدن 5527 نفر از طریق بازار سرمایه

مدیریت امور ناشران شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) اعلام کرد: 5527 نفر در معاملات هفته گذشته فرابورس با خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن صاحب خانه شدند.

عصر بانک؛به نقل از روابط عمومی سمات، در معاملات هفته گذشته فرابورس، تعداد 5527 نفر با خرید  254هزار و 824 اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند خرید مسکن شدند.

 

در هفته گذشته 42میلیون و599هزار برگه اوراق منتشر شده که در مجموع 33 میلیون و 663هزار عدد از این اوراق استفاده شده است.

 

حجم معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به 20 مردادماه 18 هزار و 280 و ارزش معاملات این اوراق  در مجموع 131 میلیارد ریال بود.

 

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که هم اکنون بیش از20 اوراق در این شرکت معامله می شود.

 

سقف پرداخت تسهیلات خرید و تعمیرات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن مبلغ450 میلیون ریال است که مدت بازار پرداخت تسهیلات 12 سال تعیین شده است.

 

نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید مسکن حداکثر 16 درصد ( تقسیط تسهیلات به سه روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای ) است که متقاضیان استفاده از این اوراق می توانند به شرکت های کارگزاری عضو فرابورس و یا شعب بانک مسکن مراجعه کنند.

 

شورای پول و اعتبار اوایل خردادماه گذشته سقف دریافت وام خرید مسکن را افزایش داد، اما شرکت فرابورس ایران اعلام کرد این مصوبه مربوط به دارندگان حساب صندوق پس انداز مسکن یکم بوده و در راستای کمک به رونق تولید در بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها و تشویق متقاضیان مسکن به پس‌انداز به تصویب رسیده است و ارتباطی با اوراق تسهیلات مسکن ندارد.

 

 

/فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.