گزارشی از مجمع عمومی بانک کشاورزی

مجمع عمومی عادی سالانه بانک کشاورزی با هدف رسیدگی به صورت‌های مالی سال 1393 این بانک برگزار شد.

عصر بانک؛در این نشست که با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد، مرتضی شهیدزاده، مدیرعامل بانک کشاورزی به ارائه گزارش عملکرد بانک در سال 1393 پرداخت و کارکرد بانک کشاورزی را در اکثر شاخص‌های عملکردی صعودی گزارش کرد.

 

مرتضی شهیدزاده، مدیرعامل بانک کشاورزی نتایجی همچون بهبود ضریب خوداتکایی و نسبت کفایت سرمایه، کاهش تسهیلات دریافتی از بانک مرکزی، افزایش فعالیت شبکه ارزی، افزایش سهم بانک از بازار سپرده‌های سیستم بانکی، افزایش 60 هزار میلیارد ریالی در بخش تجهیز منابع، صفرکردن بدهی به بانک مرکزی، جذب منابع صندوق توسعه ملی، ارتقای شاخص بهره‌وری نیروی انسانی و موفقیت‌های این بانک در زمینه IT و Core Banking را بخشی از موفقیت‌های بانک کشاورزی در سال گذشته دانست.

 

وی در ادامه گزارش خود به خدمات ویژه بانک کشاورزی برای کشاورزان در زمینه سهولت پرداخت تسهیلات اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش بانک مرکزی ‌98.8 درصد تسهیلات پرداختی بانک کشاورزی در جایگاه تعیین شده و در مصارف واقعی هزینه شده و این بانک مقام نخست را در این زمینه دارد.

 

در این جلسه همچنین علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بانک کشاورزی از دیرباز با اقتصاد مقاومتی آشنا بوده و افزون بر نقش‌آفرینی در حوزه‌های مختلف اقتصاد کشور،‌ نقشی کلیدی در تامین امنیت غذایی، فقر‌زدایی و سرمایه‌گذاری بر نیروی انسانی دارد.

 

وی افزود: توسعه در بخش کشاورزی بدون وجود یک نظام مالی کارآمد امکان‌پذیر نیست و این مهم بر عهده بانک کشاورزی است.

 

طیب‌نیا بانک کشاورزی را بانکی تخصصی و توسعه‌ای دانست و گفت: بانک مرکزی باید برای این بانک منابع و خطوط اعتباری ارزان قیمت فراهم کند‌.

 

وی افزود: در حالی که کسری صندوق بیمه محصولات کشاورزی باید توسط دولت تامین شود‌، بانک کشاورزی فشار جبران خسارات را تحمل می‌کند.

 

طیب‌نیا اظهارکرد: چنانچه گشایشی در منابع کشور ایجاد شود باید در سیستم بانکی هزینه شود و افزایش سرمایه بانک‌ها و پرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها خصوصا بانک کشاورزی باید در اولویت بودجه‌بندی سال آتی قرار گیرد.

 

بر اساس این گزارش مهندس محمود حجتی در این نشست بازخورد مشاهده شده در بین کشاورزان و اشتیاق این قشر به خدمت‌پذیری از بانک کشاورزی را بیانگر تعهد، حسن خلق و بازدهی مطلوب مجموعه بانک کشاورزی دانست و از آن قدردانی کرد.

 

حجتی در ادامه سخنان خود همکاری بخش کشاورزی و بانک کشاورزی را مثبت ارزیابی و اظهار امیدواری کرد گسترش این تعاملات در کنار فعالیت‌های حمایتی موجب رشد اقتصاد کشاورزی و رضایت کشاورزان زحمتکش کشور شود.

 

در این نشست همچنین ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه عملکرد مجموعه بانک کشاورزی همواره مورد توجه بانک مرکزی بوده، عملکرد مثبت این بانک را شایسته قدردانی دانست و بر لزوم تعامل و همکاری سیستم بانکی در پیشبرد اهداف نظام و توسعه اقتصادی کشور تاکید کرد.

 

در پایان این نشست صورت‌های مالی بانک کشاورزی در سال 1393 تایید شد.

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.