شیوه غیرعادی بانک “مهراقتصاد” در بلوکه کردن پول مردم

شاید شما هم یکی از مشتریان بانک مهر اقتصاد باشید که طی سال های قبل به شرط سپرده گذاری از این بانک تسهیلات دریافت کردید ولی با وجود تسویه کامل وام دریافتی پیش از سررسید، هنوز موفق به دریافت اصل سپرده‌تان نشده باشید!

عصر بانک؛پرداخت تسهیلات مشروط به سپرده گذاری شیوه مرسوم برخی بانک هاست که از سال ها قبل در نظام بانکی رایج شده و باوجود هشدارهای بانک مرکزی هنوز این روش منسوخ نشده است.

 

تعدادی از بانک‌های خصوصی و بعضاً دولتی مدت‌هاست در ازای سپرده گذاری به متقاضیان تسهیلات پرداخت می کنند آنهم با روش های مختلف! یکی از این روش‌ها این است که متقاضی تسهیلات باید سپرده مشخصی را برای مدت زمان معین که از سوی بانک تعیین می شود در بانک مورد نظر سپرده گذاری کند و بعد از پایان مهلت معادل رقم سپرده گذاری شده را بعنوان تسهیلات دریافت می کند.

 

در این روش البته برخی از بانک ها سپرده را به همراه تسهیلات به مشتری برمی گردانند و برخی نیز سپرده را تا پایان سررسید تسهیلات نزد بانک مسدود می کنند!

 

اما در روش دیگر بانک ها علاوه بر قید شرط پرداخت تسهیلات به ازای سپرده گذاری در مدت زمان معین به مشتری تأکید می کند که بعد از پایان تسهیلات چند برابر سپرده می تواند وام بگیرد.

 

در این روش هم مسدود ماندن سپرده اولیه بنا به اختیار بانک است به این صورت که بانک تعیین می کند در زمان پرداخت تسهیلات "سپرده" نیز می تواند به مشتری برگردد یا خیر!

 

طی سال های گذشته روش های پرداخت تسهیلات منوط به سپرده گذاری در نظام بانکی به شدت رایج شده و این مورد مخالفت دستگاه‌های نظارتی از جمله بانک مرکزی را به همراه داشته است.

 

به تازگی نیز اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی پرداخت تسهیلات به شرط سپرده گذاری و مسدود مانده سپرده در زمان پرداخت تسهیلات را رد کرده و از مردم و رسانه ها خواسته اگر موردی را مشاهده کردند، به بانک مرکزی اطلاع دهند.

 

در همین راستا تعدادی از مشتریان نظام بانکی تماس گرفته و از وضعیت پرداخت تسهیلات در یکی از بانک ها به شدت گله کرده اند؛ این افراد که از بانک مهر اقتصاد در اوایل دهه 90 تسهیلات گرفته اند می گویند: در سال 90 از بانک مهر اقتصاد تسهیلات فروش اقساطی عادی گرفته ایم ولی با وجود تسویه وام قبل از سررسید هنوز اصل مبلغ سپرده را از بانک دریافت نکرده ایم.

 

یکی از این افراد در تشریح موضوع ادامه داد: هنگام دریافت تسهیلات بانک اعلام کرد که اگر مبلغ خاصی را سپرده گذاری کنید می توانید تا چند برابر آن رقم را تسهیلات دریافت کنید.

 

وی افزود: البته همزمان با طی روال قانونی دریافت تسهیلات در جریان این موضوع قرار گرفتیم که بانک بنا ندارد سپرده را بعد از پرداخت تسهیلات به ما برگرداند و این رقم تا زمان تسویه نزد بانک مسدود خواهد ماند.

 

این مشتری نظام بانکی گفت: اما نکته اینجاست که بانک بعد از تسویه وام پیش از پایان سررسید به ما تأکید کرد که نمی توانیم اصل سپرده را دریافت کنیم و باید تا پایان قرارداد منتظر بمانیم.

 

 این روال پرداخت تسهیلات در نظام بانکی با روش های متعدد کماکان در حال اجراست و باید بانک مرکزی و سایر دستگاه های نظارتی تدبیری برای مدیریت روش های پرداخت تسهیلات بانکی داشته باشند.

 

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.