نمودار/ حرکت پلکانی بورس تهران

شاخص کل بورس تهران در طول حدود یک ماه کاری گذشته بر مدار نوسانات با دامنه کوتاه‌مدت حرکت کرده است و در ادامه همین روند نیز روز گذشته با رشد اندک 25 واحدی مواجه شد و رقم 64 هزار و 276 واحدی را در کارنامه خود به ثبت رساند تا به این ترتیب به مدت 9 روز کاری در کانال 64 هزار واحدی باقی بماند.

عصر بانک؛بررسی‌ها از روند حرکتی شاخص یک حرکت پلکانی را نشان می‌دهد به‌طوری که شاخص در 28 روز کاری گذشته به مدت 10 روز در کانال 66 هزار واحدی و 9 روز در کانال 65 هزار واحدی در حال نوسان بوده است. این در حالی است که شکست این کانال‌ها نیز با بازگشایی برخی نمادها که مجامع نامناسبی داشتند (نمادهای بانکی و پالایشگاهی)، صورت گرفت. به نظر می‌رسد این حرکت پلکانی شاخص بورس تهران نتیجه جدال بین دو عامل خوش‌بینی میان‌مدت تا بلند‌مدت به بحث توافق هسته‌ای و نگرانی از ریزش قیمت‌ها در بازارهای کالایی است. به اعتقاد کارشناسان بازار در شرایط کنونی با چند عامل تهدید و فرصت دست و پنجه نرم می‌کند. نزدیک شدن به تاریخ بررسی توافق هسته‌ای در کنگره و خوش‌بینی‌ها نسبت به قطعی شدن آن می‌تواند زمینه‌های رونق بازار سهام را فراهم کند از سوی دیگر افت قیمت‌های جهانی و وضعیت بنیادی اکثر شرکت‌های بورسی دو تهدیدی هستند که می‌توانند مانع از رونق بازار حتی با فرض قطعی شدن برجام باشند. تهدید دیگری که در بازار وجود دارد، بازگشایی برخی نمادها همچون سنگ‌آهنی‌ها و فولادی‌ها هستند که می‌توانند بازار را با یک شوک منفی دیگر مواجه کنند.

 

تردید معامله‌گران؛ مانع ورود نقدینگی

 

در‌باره روند حرکتی بازار سهام در 28 روز اخیر سلمان نصیری‌زاده، کارشناس مرکز مطالعات اقتصادی آریا سهم گفت: شاخص کل بورس به دلیل وجود عوامل متناقض در بازار سهام در یک ماه اخیر روند متعادلی را طی کرده است. از یک طرف خوش‌بینی‌ها نسبت به قطعی شدن توافق هسته‌ای و از سوی دیگر افت در بازارهای جهانی و ضعف اقتصاد چین دو عامل متضاد مثبت و منفی بودند که بر‌آیند آنها موجب یک ریزش فرسایشی شده است. این کارشناس بازار سهام افزود: نکته مهمی که وجود دارد این است که از سرگرفته شدن رونق بازار در شرایط کنونی بیش از هرچیز دیگری وابسته به پشتوانه بنیادی شرکت‌ها است که آن هم در گرو قطعی شدن توافق هسته‌ای و رشد قیمت در بازار‌های جهانی است. نصیری‌زاده تشریح کرد: ذهن معامله‌گران در شرایط فعلی درگیر دو موضوع است؛ سهامداران از یک سو وضعیت نامناسب شرکت‌ها و گزارش‌های نامناسب سه ماهه آنها را می‌بینند و از سوی دیگر انتظار قطعی شدن توافق هسته‌ای را دارند و این دو موضوع در کنار هم آنها را درگیر یک وضعیت انفعالی کرده است و باعث شده طرفین عرضه و تقاضا تا حد زیادی متعادل باشند. وی ادامه داد: چاشنی تردید در رفتار خریداران و فروشندگان در معاملات بازار سهام مانع از ورود نقدینگی و سرمایه‌گذاران جدید به بازار سهام شده است. نصیری‌زاده افزود: بررسی صورت وضعیت پرتفوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد سهامداران مجددا به اوراق مشارکت و اوراق با درآمد ثابت گرایش پیدا کرده‌اند که این مساله نشان می‌دهد سهامداران در یک ماه اخیر با دودلی و تردید در معاملات حضور داشتند.

 

به اعتقاد نصیری‌‌زاده به تصویب رسیدن برجام می‌تواند موج‌سواری در برخی سهم‌هایی که به توافق هسته‌ای وابستگی زیادی دارد را به همراه داشته باشد، اما در نهایت اقتصاد کلان کشور هدایتگر بازار سهام خواهد بود. وی به پیش‌بینی روند شاخص در نیمه دوم سال پرداخت و گفت: به نظر می‌رسد هرچه به زمان تایید برجام نزدیک شویم شاخص در مسیر صعودی حرکت کند اما از آنجا که گزارش‌های شش ماهه در ادامه همان گزارش‌های سه ماهه گزارش‌های ضعیفی خواهند بود، پیش‌بینی می‌شود در اوایل پاییز بازار با یک شوک منفی ضعیف مواجه شود اما پس از قطعی شدن برجام و گزارش شش ماهه بازار یک روند متعادل و منطقی را در پیش خواهد گرفت.

 

وی به بررسی روند شاخص پس از انعکاس گزارش‌های سه ماهه با فرض قطعی شدن برجام پرداخت و گفت: آنچه می‌تواند روند شاخص در نیمه دوم سال را صعودی کند، رونق گرفتن اقتصاد کشور است که آن هم منوط به گذشت زمان است اما به هر ترتیب پیش‌بینی می‌شود پس از رفع اثر گزارش‌های نامناسب شش ماهه‌ و رفع تدریجی تحریم‌ها شاخص بتواند در سه ماه پایانی سال خود را احیا کند. نصیری‌زاده به روند صعودی نرخ دلار و تاثیر آن بر شرکت‌های صادرات محور اشاره کرد و گفت: مساله دیگری که وجود دارد ضعف اکثر شاخص صنایع زیر سایه افت قیمت‌های جهانی به‌ویژه ضعف چین است اما به نظر می‌رسد افزایش نرخ دلار بتواند اثر ضعف ریزش قیمت‌های جهانی را خنثی و بازار را با تغییر مواجه کند.

 

در بازار چه گذشت 

 

در جریان معاملات دیروز تالار شیشه‌ای شاخص کل با جابه جایی بیش از 574 میلیون سهم به ارزش بیش از 85 میلیارد تومان طی 27 هزار و 58 نوبت معاملاتی شاهد رشد 25واحدی بود و به این ترتیب برای نهمین روز کاری در کانال 64 هزار و 276 واحد ایستاد. دیروز شاخص کل هم وزن 7/4 واحد، شاخص آزاد شناور 3/86 واحد و شاخص بازار اول و دوم به ترتیب هر کدام 11/23 و 6/25 واحد رشد کردند. در جریان معاملات دیروز سرمایه‌گذاری غدیر با 17 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشت و همچنین پتروشیمی شیراز و خدمات انفورماتیک به ترتیب با 15 و 13 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. گروه بانکی نیز دیروز طی 3586 نوبت معاملاتی و با جابه‌جایی 317 میلیون و 769هزار برگه سهم به ارزش 478 میلیارد و 700 میلیون ریال برترین گروه بود.

 

بیشترین افزایش قیمت نیز از آن نماد نوسازی و ساختمان تهران با رشد 89/4 درصدی و لامپ پارس شهاب با رشد 88/4درصد بود. بیشترین کاهش قیمت در نماد صنایع جوشکاب یزد و پتروشیمی شیراز به ترتیب با افت 74/4 درصدی و 79/3 درصدی رقم خورده است. دیروز همچنین معاملات بانک اقتصاد نوین به ارزش 221 میلیارد و 736 میلیون ریال بیشترین ارزش معاملات و بانک صادرات با جابه‌جایی بیش از 147 میلیون و 121 هزار برگه سهم بیشترین حجم معاملات را به نام خود ثبت کردند.

 

 

 

/دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.