نامه سیف به جهانگیری درباره پول کلانی که از بانک مرکزی برداشت شد

معاون اول رئیس جمهور گفت: اخیراً آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی نامه‌ای به بنده نوشت و اعلام کرد رقم بسیار بزرگی از منابع بانک مرکزی در طی سال‌های گذشته استفاده شده و الان دستگاه‌های نظارتی به بانک مرکزی فشار می‌آورند که ما این پول را برگردانیم.

عصر بانک؛اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور عصر دیروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به عملکرد دولت در حوزه‌های مختلف و با توجه به هفته دولت اظهار داشت: در این هفته چکیده‌ای از عملکرد دولت به اطلاع مردم رسید و رسانه‌ها در این مدت کمک کردند تا اقدامات دولت به مردم اطلاع‌رسانی شود.

 

وی با اشاره به اینکه اقدامات مهمی توسط دولت در 2 سال گذشته به انجام رسیده است، گفت: در زمینه فعالیت‌های اقتصادی اقدامات فراوانی انجام شده و ایجاد ثبات اقتصادی از این جمله اقدامات بوده است.

معاون اول رئیس‌جمهور در پاسخ به سئوالی درباره عملکرد و جدیت دولت در بخش مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز گفت: دولت در مسئله برخورد با مفاسد اقتصادی مصمم و جدی است و هیچ خط قرمزی ندارد.

جهانگیری با اشاره به اراده دولت در مبارزه با برخورد با فساد، اظهار داشت: در مبارزه با مفاسد جدی هستم و دولت در این زمینه کمترین تردیدی به خود راه نمی‌دهد، مفاسد مانند موریانه به جان کشور افتاده و همه از جمله رسانه‌ها باید همت و تلاش کنیم این راه متوقف شود.

وی با بیان اینکه عده‌ای که خود را در مبارزه با مفاسد، سردمدار می‌دانستند، امروز در مبارزه با این موضوع کُند شده‌اند،گفت: وقتی می‌گویم بابک زنجانی بزرگترین فساد را در کشور کرده است که یکی از شکایت‌ها هم نسبت به من همین است که چرا گفته‌ام یکی از بزرگترین فسادها در قرن است.الان هم می‌گویم اگر کسی را پیدا می‌کنید که یک دلار از بابک زنجانی بیشتر دزدیده است، معرفی‌اش کنید و من از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم و می‌گویم که از بابک زنجانی هم دزدتر پیدا می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: بعضی‌ها وقتی ما از مفاسد صحبت می‌کنیم و یا تا مسئله دکل مطرح می‌شود، می‌گویند در فلان دولت هم بوده یا پسر فلان فرد هم بوده خب وجود داشته باشد مگر ما گفتیم به مفاسد رسیدگی کنید و اگر به پسر فلان فرد رسیدید کار را جلو نبرید؟ و به آن تخلف رسیدگی نکنید یا اینکه فلان مقامی که احتمال دارد در این دولت باشد به مواردش رسیدگی نکنید.

وی افزود: ما هیچ خط قرمزی در بحث مفاسد نداریم، قوه قضاییه هم به تمامی موارد رسیدگی کند.

جهانگیری تاکید کرد: من تا به امروز سعی کردم در روش مدیریتی‌ام تا آنجا که ممکن است موضوع و مسئله‌ای در مورد مدیران قبلی نگویم و تاکنون نیز چیزهای زیادی نگفتم اگر هم حرفی می‌زنیم، در مورد مسائلی است که مراحل خود را در قوه قضائیه طی کرده‌ است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره اینکه با شعار و حرف افراد را بدنام کنیم درست نیست، گفت: هرکسی در این مفاسد در رده مدیریتی درگیر بوده باید مورد رسیدگی قرار گیرد و مصداق‌‌هایش هم بسیار زیاد است و من تا الان سعی کردم تا در مورد مدیران قبلی سخن نگویم و تا این لحظه خیلی از مسائل را نگفتم.

وی با بیان اینکه ما به دنبال بحث بگم‌،بگم نیستیم تصریح کرد: شما خودتان می‌دانید من حرفی را می‌زنم که یا وارد مرحله اجرا شده یا در قوه قضاییه در حال رسیدگی است.ما در مسئله سوءمدیریت حرف‌های جدی داریم،.

جهانگیری در ادامه سخنان خود گفت: اخیراً آقای سیف رئیس کل بانک مرکزی نامه‌ای به بنده نوشت و اعلام کرد رقم بسیار بزرگی از منابع بانک مرکزی در طی سال‌های گذشته استفاده شده و الان دستگاه‌های نظارتی به بانک مرکزی فشار می‌آورند که ما این پول را برگردانیم که البته در این خصوص رئیس جمهور هم در این نامه رونوشت کردند که اگر این پول از بانک مرکزی طبق قانون برداشت شده برگرداندن این پول که البته توسط دولت قبل صورت گرفته جزو تعهدات این دولت است و باید برای بازپرداختش فکری کرد.

معاون اول رئیس جمهور در همین زمینه حاطرنشان کرد: اگر این برداشت طبق قانون نبوده باید کسی که این تصمیم را گرفته تا  پول‌ها برداشته شود به دستگاه قضایی معرفی شود.

جهانگیری با اشاره به اینکه پیرامون این مسئله و برای بررسی این موضوع از دستگاه‌های نظارتی خواستم گزارش خود را درباره این مسئله به بنده ارائه کنند، یادآور شد: وقتی که این گزارش‌ها نهایی شد به اطلاع مردم خواهم رساند که این تخلف چگونه انجام شده است. باید مراقب باشیم که مسئله فساد و سوءمدیریت به هم گره نخورند.

وی تاکید کرد:آنجا که من می‌گویم 950 میلیارد دلار درآمد ارزی وجود داشته و چه شده است منظور من در بیان این مسئله سوءمدیریت‌ها است و آنجایی که مسئله بابک زنجانی گفته می‌شود معلوم است که مقصود فسادی است که رخ داده است. به هر حال باید در بررسی این تخلفات و موضوعات جدی باشیم و رسانه‌ها هم باید کمک کنند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما در این دولت پیش‌بینی کردیم که گلوگاه‌ها شناسایی شوند و امیدواریم که در این دولت اتفاقات ناگواری رخ ندهد، بنده در جلسه مدیران ارشد دولت هم گفتم برای ما قابل قبول نیست که درباره این دولت گفته شود یکی از اتفاقات قبلی تکرار شده است.

وی در همین زمینه تصریح کرد: اینکه گفته شود 650 مورد چک بلامحل به یک روش و از یک بانک پرداخت شده که جمع این مبالغ به چند هزار میلیارد تومان می‌رسد حتماً در این میان مسائلی وجود داشته است که البته ما باید تمام این موضوعات را رسیدگی کنیم.

جهانگیری درباره سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال کشورهای همسایه و میدان‌های نفتی مشترک چیست گفت: سیاست ما در مورد کشورهای همسایه و منطقه تعامل سازنده است. وزیر خارجه سعی کرده با سفر به کشورهای منطقه پیام صلح ایران را منتقل کند، در این سفرها سعی شده که به کشورهای همسایه و منطقه اعلام کنیم قدرت و اقتدار ایران اقتدار آنها هم است و این قدرت در جهت حاکمیت صلح و ثبات در منطقه خواهد بود.

وی یادآور شد: می‌توانیم مسائل موجود را با گفت‌وگو حل کنیم، اینکه با کشوری بر سر میدان‌های نفتی مشترک اختلاف‌نظر داشته باشیم، طبیعی است و  معتقدیم این مسائل با مذاکره قابل حل است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برخی از اقدامات صورت گرفته، گفت: برگشت ثبات به اقتصاد و توسعه فعالیت ها در بخش های نفت و گاز، آب و برق، کشاورزی، صادرات و واردات علی‌رغم همه محدودیت ها از جمله فعالیت‌های دولت است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پایین بودن حجم ذخایر کالاهای اساسی کشاورزی در دو سال گذشته، گفت: زمانی که دولت تدبیر و امید روی کار آمد ذخایر راهبردی گندم کمتر از یک میلیون تن بود اما در شرایط فعلی که دولت شعار مقابله (با سایر کشورها در عرصه جهانی) ندارد حجم ذخایر راهبردی گندم بالغ بر شش میلیون تن است.

جهانگیری افزود: اراده دولت در این بوده است که کشوری که با عرصه بین المللی چالش دارد باید آمادگی کامل را داشته باشد تا مردم در زمینه های مختلف از جمله تامین کالاهای اساسی اطمینان خاطر داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه دولت در بخش مسکن از جمله مسکن مهر گفت: در این دول سال برای پیشبرد مسکن مهر از منابع بانک مرکزی برداشت نشده است اما با روشهای دیگر منابع مسکن مهر تامین شد.

وی با اشاره به توسعه طرح های بندری و ریلی و استفاده از روش های مختلف تامین مالی برای اجرای این طرح ها گفت: یکی از گرفتاریهای ما موضوع فاینانس چین است که روش درستی نیست، روشی که در فاینانس چین به کار گرفته شده به این معناست که پول نقد معادل 22 و نیم میلیارد دلار در چین وثیقه بگذاریم و معادل کمتر از آن یعنی حدود 18 میلیارد دلار فاینانس داده شود در دنیا بی سابقه است و این روش را قبول نداریم.

جهانگیری خاطر نشان کرد: البته طرح‌های زیادی از محل فاینانس چین شروع شده است و امیدوار هستیم حجم سرمایه گذاریها به اندازه ای باشد که معادل یک برنامه 5 ساله در کشور کار شود .

معاون اول رئیس جمهور  با بیان اینکه دولت با استفاده از منابع مالی بخش خصوصی طرح های متعددی را برای گازرسانی به روستاها در دستور کار دارد گفت:  همچنین انتقال خط لوله گاز به سایر کشورها از جمله عراق در دست اجرا است، بطوریکه که منابع مالی را بخش خصوصی تامین کند و بدهی بخش خصوصی از مجل درآمد ناشی از اجرای طرح ها بازپرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه  اجرای طرح تحول سلامت یکی از دستاوردهای مهم دولت است،گفت: این طرح استمرار خواهد داشت، در اجرای طرح تحول سلامت 10 میلیون نفر زیر پوشش بیمه درمانی قرار گرفته اند.

جهانگیری درباره بودجه آموزش گفت: بودجه وزارت آموزش و پرورش بیش از 50  درصد افزایش یافته است و رتبه بندی معلمان نیز که در آن هم شاخص کیفی و هم موضوع پرداخت ها توجه شده است در شهریور ماه انجام خواهد شد که این اتفاق خوبی است.

معاون اول رئیس جمهور خصوصی سازی را از سیاست های مهم دولت دانست و افزود: یکی از سیاست‌های دولت آن است که بنگاه های اقتصادی باقیمانده به بخش خصوصی واقعی واگذار شود و از واگذاری این بنگاه ها به نهادهای عمومی مانند آنچه در گذشته شاهد بودیم خودداری خواهد شد. در این زمینه هنوز گامهای جدی تری پیش رو داریم که یکی از آنها موضوع سهام عدالت است که دولت به صورت جدی ورود کرده است .
جهانگیری با اشاره به اینکه سهام عدالت در اختیار 50 میلیون نفر از جمعیت کشور قرار گرفته است، گفت: سهام بزرگترین بنگاه های اقتصادی کشور در قالب خصوصی سازی به صورت سهام عدالت و با یک برگه کاغذ به مردم واگذار شده است که اراده دولت ساماندهی آن است تا با ساماندهی سهام عدالت مردم حتماً به منابع مالی جدیدی دست پیدا کنند.

معاون اول رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا تغییرات اقتصادی دولت در زندگی افراد جامعه قابل لمس نیست، گفت: شرایط کشور مانند قرار گرفتن در دره ای بود که در شرایط فعلی چند پله از این دره بالا آمده ایم، مهم این است که اقتصاد کشور در ریل صحیح قرار گرفته است و وضع مردم بهتر خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه درآمد سرانه مردم در سال 91 و 92 به شدت کاهش یافت و رشد اقتصادی به منهای 6 درصد و تورم به بالای 40 درصد افزایش یافت، گفت: هم اکنون نرخ تورم کاهش و رشد اقتصادی مثبت شده است اما شرایط اقتصادی کشور هنوز به شرایط قبل از سال 90  نرسیده است.

جهانگیری افزود: اطمینان داریم با برنامه‌هایی که دولت دارد درآمد مردم افزایش و تورم کاهش خواهد یافت تا مردم این تغییر را در زندگی خود احساس کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دستیابی به رشد 5 درصدی تا حدودی شرایط مناسب زندگی را برای مردم فراهم خواهد کرد گفت: امسال به لحاظ اقتصادی سال سختی است و اعتقاد دارم سخت ترین سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.دولت در سال جاری با بودجه منبسط و کاهش قیمت نفت به 40 تا 50 دلار مواجه است که در اقتصاد تاثیر می‌گذارد و اداره کشور در سال 94  دشوار است.

معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: با عبور از شرایط سخت اقتصادی سالجاری با وجود اینکه هنوز بررسی کارشناسی نشده است اعتقاد دارم در سال 95 شاهد رشد بالای اقتصادی خواهیم بود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین یکی از اقدامات مهم دولت بویژه وزارت اقتصاد را توجه به بهبود فضای کسب و کار اعلام کرد و گفت: هم اکنون رتبه ایران در فضای کسب و کار از 150 به 132 کاهش یافته است و گزارش مقدماتی نشان می‌دهد که رتبه ایران در فضای کسب و کار در گزارشی که بزودی بانک جهانی منتشر خواهد کرد 20 تا 30 واحد بهبود یافته است.

 

جهانگیری با اشاره به نهایی شدن مراحل اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر گفت: همه آئین نامه‌های رفع موانع تولید رقابت پذیر در دولت تصویب شده است.

 

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.