لزوم افزایش مشارکت مردم در بانکداری

رئیس مجلس با بیان اینکه دولت در شرایط اقتصادی مناسبی نیست، گفت: در بین راه های موجود، باید تلاش کرد مشارکت مردم در بانکداری زیاد شود.

عصر بانک؛  محمود حسن‌زاده مدیرعامل پست بانک ایران به همراه جمعی از معاونان این بانک امروز با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

 

لاریجانی در این دیدار به وضعیت بانک‌ها در برخی کشورها نظیر پاکستان اشاره کرد و گفت: در کشوری مثل پاکستان خصوصی‌سازی با درنظرگرفتن سهامی عام بود؛ به گونه ای که سهام بانک ها را مردم گرفتند و از دولت چیزی گرفته نشد.

 

وی با تأکید بر اینکه باید دید چه چیزی به نفع کشور است، اظهار داشت: باید روی این موضوع مطالعه شود که آیا عدم خصوصی‌سازی پست بانک به نفع این بانک و کشور خواهد بود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه پست بانک درحال حاضر دولتی محسوب می‌شود، عنوان کرد: دولت در شرایط اقتصادی مناسبی نیست؛ لذا در بین راه های موجود، باید تلاش کرد مشارکت مردم در بانکداری زیاد شود.

 

لاریجانی اضافه کرد: از طرفی می‌توانیم به دولت بگوییم، مبلغی به شما قرض دهد تا توسعه پیدا کنید؛ چرا که شما بانک توسعه روستایی هستید و می‌توانید کار مخابرات را نیز درکنار آن انجام دهید، لذا باید دید این به نفع شما هست یا خیر.

 

وی ادامه داد: از طرفی می‌توانید بخش خصوصی باشید که تحت حمایت دولت است؛ مانند شهرداری و بنیاد مستضعفین که دولتی نبوده، اما تحت حمایت دولت هستند.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در گذشته برخی بانک ها نیز تجربه خصوصی شدن را داشته و موفق بوده‌اند؛ البته افکارعمومی هم تأثیر دارد که با تصور خصوصی‌سازی تا حدودی از سرمایه‌گذاری کناره‌‌گیری می‌کنند، اما می‌توان روی این مسأله نیز کارهایی کرد.

 

در ابتدای این دیدار، حسن زاده مدیرعامل پست بانک به بیان تاریخچه و گزارشی از شیوه مدیریت و عملکرد این بانک پرداخت و گفت: ابتدای تأسیس پست بانک ایران 24 سال پیش بود و به علت دولتی بودن 51 درصد آن، یک بانک دولتی محسوب می‌شود.

 

مدیرعامل پست بانک ایران با بیان اینکه پست بانک ها یک الگوی جهانی دارند، تصریح کرد: سال 89 بخشی از این بانک به بخش خصوصی واگذار شد که ابهاماتی را به وجود آورد لذا سال 91 از لیست واگذاری خارج شد. واگذاری پست هم در مرحله ای متوقف شد.

 

وی در ادامه با اشاره به سرمایه اندک بانک، گفت: سرمایه بانک 320 میلیارد تومان است و بودجه جاری 500 میلیارد تومان است؛ در حقیقت پست بانک با استفاده از امکاناتی که وزارت ارتباطات و پست دارد توانسته در روستاها حضور پیدا کرده و در 6 هزار نقطه دفاتر ICT داشته باشد.

 

حسن زاده ادامه داد: پست بانک حدود 3 هزار نفر پرسنل و وظیفه پرداخت یارانه های روستایی را دارد؛ همچنین از 10 تا 100 میلیون هم وام می دهد که بخشی از آن قرض الحسنه است و با ارائه کلیه خدمات بانکی حدود 7 میلیون و 550 هزار حساب در روستا حساب بانکی در این بانک وجود دارد.

 

مدیرعامل پست بانک ایران در ادامه با اشاره به اینکه بانک کشاورزی دیگر حضوری در روستاها ندارد، عنوان کرد: پست بانک در حال حاضر در 29 درصد روستاها حضور دارد؛ در حالی که کل بانک ها روی هم رفته تنها در 3 درصد روستاها فعال هستند.

 

وی همچنین در ادامه به عدم استقبال روستاییان به سرمایه گذاری در پست بانک در صورت خصوصی شدن اشاره و عنوان کرد: در گذشته لایحه ای برای جلوگیری از خصوصی شدن پست بانک به مجلس ارائه شد که برای تأمین نظر شورای نگهبان یک ماده واحده اضافه شد، مبنی بر اینکه تا پایان برنامه پنجم 51 درصد این بانک به صورت دولتی بماند و بعد از آن اگر بانکی پیدا شد که این خدمات را انجام دهد بقیه سهام هم تا 80 درصد واگذار شود.

 

حسن زاده به 11 بانک خصوصی کشور اشاره کرد و گفت: 60 درصد این بانک ها در تهران شعبه دارد و 40 درصد در شهرستان هاست، از طرفی دراکثر کشورها پست بانک وابسته به وزارت ارتباطات است و طبق تجربه بانک هایی مثل ملت، صادرات و تجارت که در گذشته دولتی بودند بعد از خصوصی شدن از روستاها خارج شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.