رشد 250 برابری صادرات طلای ترکیه به ایران

اداره آمار ترکیه اعلام کرد صادرات طلای ترکیه به ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی بیش از 250 برابر شد و به 453 میلیون دلار رسید.

عصر بانک؛به نقل از دیلی صباح، کل صادرات ترکیه به ایران در نیمه ی اول سال جاری میلادی به مبلغ ١.٩ میلیارد دلار رسید. این مبلغ در مقایسه با دوره ی مشابه سال گذشته ٣٠.٤ درصد افزایش یافته است.

 

صادرات طلا و جواهر بخش عمده ای از این افزایش را به خود اختصاص داده است به طوری که بین ژانویه تا ژوئن 2015 ارزش طلا و جواهرات صادر شده از ترکیه به ایران برابر با ٤٥٣ میلیون دلار بوده است. حال آنکه سال گذشته در بازه ی زمانی مشابه صادرات طلا و جواهرات ترکیه به ایران برابر با ١.٨ میلیون دلار بوده است.

 

بر این اساس صادرات طلای ترکیه به ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 250 برابر شده است.

 

بر اساس داده های موسسه آمار ترکیه طی ده سال گذشته صادرات طلای ترکیه افزایش بسیار شدید یافته است. بر اساس این داده ها صادرات طلای ترکیه در سال ٢٠٠٥ حدود ١.٣ میلیون دلار بوده است و تا سال ٢٠١٢ پایین تر از ١ میلیون دلار باقی مانده است. صادرات طلا  و جواهر هم در سال ٢٠١٢ روی هم رفته ١١.٥ میلیون دلار و در سال ٢٠١٣ ١٧،٥ میلیون دلار و نهایتا تا پایان سال ٢٠١٤ به ٨١٨.٥ میلیون دلار رسید.

 

بر اساس این گزارش هم چنین نوش آیهان گونر رئیس انجمن صادر کنندگان جواهرات ترکیه، در رابطه با افزایش ناگهانی صادرات طلا و جواهر به ایران اظهار داشت که از آنجایی که ایران اجازه ی واردات طلا و جواهرات از کشور ترکیه را صادر نکرده بود مشتریان ایرانی ترجیح می دادند از کشور دوبی طلا وارد کنند.

 

وی گفت: «بعد از آنکه مشتریان ایرانی را به نمایشگاه های جواهر استانبول دعوت کردیم آنها دیدند که ترکیه قلب تولیدات جواهر است.» وی در ادامه بیان داشت ایران بازار مهمی برای ترکیه به حساب می آید و اگر تجارت آزاد شود، ترکیه ظرفیت های صادرات طلای بیشتری هم به ایران دارد.

 

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.