پایان اولتیماتوم بانک مرکزی به صرافی‌های غیرمجاز

براساس دستورالعمل جدید مهلت صرافان برای دریافت مجوز از بانک مرکزی امروز 28 مرداد ماه پایان می‌یابد و صرافان غیرمجاز بعد از پایان این دوره طبق قانون نباید معاملات ارزی داشته باشند.

عصر بانک؛براساس دستورالعمل جدید، مهلت صرافان برای دریافت مجوز از بانک مرکزی امروز 28 مرداد ماه پایان می‌یابد و صرافان غیرمجاز بعد از پایان این دوره طبق قانون نباید معاملات ارزی داشته باشند و این امر تنها برای صرافان دارای مجوز از بانک مرکزی امکان پذیر خواهد بود.

 

گفتنی است، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مردادماه سال گذشته در ابلاغیه‌ای به بانک مرکزی دستور ساماندهی صرافی‌ها را صادر کرد که بر اساس آن صرافی‌ها تا 28 مرداد ماه امسال (امروز) برای دریافت مجوز از بانک مرکزی فرصت داشتند.

 

براساس این دستورالعمل حداقل سرمایه اولیه تأسیس صرافی‌های متعلق به مؤسسات اعتباری (بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی) و نیز صرافی‌های هفت شهر تهران، کرج، اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز و تبریز چهار میلیارد تومان و در سایر شهرها دو میلیارد تومان تعیین شد. همچنین صرافی‌ها موظف به ارائه ضمانت‌نامه بانکی بدون قید و شرط حسن انجام تعهد به‌نفع بانک مرکزی به‌میزان 50 درصد آخرین سرمایه ثبتی شدند.

 

حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی در همین ارتباط تأکید کرده که براساس قانون، فعالیت صرافان بدون مجوز مشمول ضوابط قانون مبارزه با قاچاق ارز می‌شود و پس از اتمام این دوره (28 مرداد) خرید و فروش ارز توسط این صرافی‌ها، کار غیرقانونی آشکار است.

 

این مقام مسئول در بانک مرکزی با اشاره به پایان مهلت صرافی‌ها برای دریافت مجوز از بانک مرکزی این را هم گفت که بانک مرکزی پس از پایان این مهلت با صرافی‌های غیرمجاز برخورد خواهد کرد ضمن آنکه این مهلت به هیچ عنوان ازسوی بانک مرکزی تمدید نمی‌شود.

 

طبق اعلام بانک مرکزی، از مجموع صرافی‌هایی که از گذشته با این بانک در حال همکاری بودند 350 صرافی مجوز خود را تمدید کرده و دارای مجوز معتبر می‌باشند که اسامی آنها در سایت بانک مرکزی ثبت شده است. 450 صرافی دیگر هم با ارائه مدارک خود به بانک مرکزی در حال ورود به لیست صرافی‌های مجاز هستند.

 

با اتمام مهلت تعیین شده برای صرافی‌ها باید منتظر اعلام تازه‌ترین آمارها از سوی بانک مرکزی در ارتباط با تعداد صرافی‌های مجاز و غیرمجاز باشیم.

 

 

/تسنیم

 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.