بر فعالیت موسسات مالی غیرمجاز نظارت نمی‌شود

عضو هیات رییسه خانه صنعت و معدن ایران گفت: حضور بانک‌ها و موسسات اعتباری غیرمجاز موجب شده است تا پول‌های مردم در بانکها سرمایه‌گذاری شود و هیچ سرمایه‌گذاری در بخش تولید انجام نشود.

عصر بانک؛یژن پناهی زاده  اظهار کرد: موسسات مالی و اعتباری مجاز و غیرمجاز، با سود و تبلیغات بیشتر توانسته‌اند سرمایه‌های مردم را جمع‌آوری کنند و این مساله موجب شده تا هیچ‌کس در بخش‌های تولیدی سرمایه گذاری نکند.

 

وی افزود: این موسسات هیچ تعهدی به بخشنامه‌های بانکی ندارند و با ارائه سود بالا به سپرده‌های مردمی، تمام این منابع را به سمت خود جذب می‌کنند و بانک مرکزی نیز هیچ نظارتی بر این موسسات ندارد.

 

پناهی‌زاده تصریح کرد: بانک مرکزی باید وظیفه نظارتی خود را به خوبی انجام دهد و در قبال تشکیل موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نیز موظف است زیرا این خلاء نظارتی موجب فعالیت قارچ گونه این موسسات غیرمجاز خواهد شد.

 

وی عنوان کرد: در دهه 80 تا 90 که درآمدهای نفتی ایران بالا بود منابع سرشار مالی وارد کشور و تبدیل به ریال شد که این مساله افزایش نقدینگی در بین مردم را به دنبال داشت. در این دوران بانک‌های دولتی به طرح‌های زودبازده تسهیلات دادند و همزمان موسسات مالی و اعتباری مانند قارچ در کشور رشد کردند و تمام منابع مردم وارد این موسسات شد.

 

عضو هیات رییسه خانه صنعت و معدن ایران اظهارکرد: قبل از شروع تحریم‌ها با واردات بی‌رویه کالاها واحدهای تولیدی نتوانستند اقساط خود را به بانک‌ها پرداخت کنند زیرا بالا بودن نرخ سود بانک‌ها و هزینه‌ها موجب شد که تولید دیگر توجیهی نداشته باشد.

 

وی با بیان اینکه دولت بزرگترین بدهکار سیستم بانکی است، خاطرنشان کرد: بانک‌ها مبالغ زیادی را از دولت طلبکار هستند که امیدواریم با رفع تحریم‌ها این بدهی از سوی دولت پرداخت شود تا بانک‌های دولتی بتوانند به بخش تولید تسهیلات دهند.

 

پناهی زاده اظهار کرد: سپرده‌های جمع شده در بانک‌ها یا موسسات مالی و اعتباری مجاز و غیرمجاز در بازارهای غیرمولد سرمایه‌گذاری شده است که هیچ سودی برای واحدهای تولیدی و بخش تولید ندارد. این بانک‌ها و موسسات به دلیل اینکه می‌خواهند سود بالایی را به سرمایه‌گذاران خود بدهند مجبور به سرمایه‌گذاری در بخش‌های غیرمولد مانند طلا و ساختمان‌سازی هستند زیرا سود واحدهای تولیدی جوابگوی نیاز آن‌ها نیست.

 

عضو هیات رییسه خانه صنعت و معدن ایران در خصوص ارائه راهکارهایی برای حل این مشکلات بیان کرد: باید با فرهنگ‌سازی مانع سرمایه‌گذاری مردم در موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز شویم تا حجم زیادی از پول‌های مردم در اختیار این موسسات قرار نگیرد و بتوان از این سرمایه‌ها در بخش‌های تولیدی استفاده کرد.

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.