روند فعلی بازار سرمایه منطقی و طبیعی است؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: در حال حاضر با وجود کاهش نرخ بازده در بازار پول روند بورس طبیعی و منطقی بوده و نباید انتظار اتفاق خارق‌العاده در روند معاملات داشته باشیم.

عصر بانک؛مهدی تقوی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با  باشگاه خبرنگاران در خصوص دلیل عدم رشد بورس در دوران پسا تحریم بیان کرد: عدم رشد هیجانی بورس در دوران پسا تحریم نشان دهنده آن نیست که بورس ایراد دارد، قرار نیست وقتی نرخ بازده در بازار پول را کاهشی می‌بینیم،‌ انتظار داشته باشیم در بورس اتفاق خارق العاده‌ای رخ بدهد.‌

 

وی در این باره ادامه داد: بازار سرمایه تحت تاثیر مسایل سیاسی و اقتصادی قرار دارد و تا زمانی که سیاست‌های اقتصادی دولت و همچنین تحریم ها برداشته نشوند نمی توان انتظار داشت بازار در مسیر رونق گام بردارد.

 

تقوی با اشاره به روند متعادل در بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه در حال حاضر به سمتی حرکت می کند که به نقطه تعادلی خود نزدیک می‌شود چراکه عدم واکنش هیجانی به توافق هسته‌ای نشان دهنده این امر است.

 

دیگر نمی توان از بورس انتظار داشت که بازدهی‌ 200 تا 300 درصدی در سال نصیب سرمایه‌گذاران این حوزه کند. زیرا این بازار به بلوغ رسیده و سعی دارد در مسیر منطقی حرکت کند.

 

کارشناس بازار سرمایه با تاکید براینکه، عدم رشد هیجانی بورس پس از توافق نشان دهنده آن نیست که بورس ایراد دارد، اظهار داشت: در حال حاضر رفتار بورس طبیعی و عادی است. قرار نیست وقتی نرخ بازده در بازار پول را کاهشی می‌بینیم،‌ انتظار داشته باشیم در بورس اتفاق خارق العاده‌ای رخ بدهد.‌

 

وی  در توضیح سیر آتی بازار سرمایه تصریح کرد: باید انتظار داشته‌باشیم بورس یک سیر طبیعی صعودی با حاشیه سود پایین را داشته باشد. در واقع از این به بعد دامنه نوسان مثبت و منفی کاهش پیدا می‌کند و جهش‌های شارپی کمتر دیده‌خواهد‌‌شد. این موضوع نشان‌دهنده این است که بازار سرمایه عمق پیدا‌کرده و هر اتفاقی که رخ بدهد، بازار بر اساس نظام عرضه و تقاضا به کار خود ادامه می‌دهد.

 

تقوی با بیان روند رشد بازار سرمایه در بلند مدت یادآور شد: منتشر شدن جمله‌هایی مبنی بر ورود سرمایه‌گذار خارجی از مهر ماه و شهریورماه شاید مصداق درستی نداشته‌باشد. هم اکنون در بسیاری از صنایع عایدات ناشی از سرمایه‌گذاری حتی در سال آینده، در سهام دیده می‌شود. در ذات بورس ارزش گذاری مبتی بر عایدات آتی است.

 

به عنوان مثال اکنون صنعت خودرو زیان‌ده است،‌ اما به دلیل این که با توجه به عایدات آتی معامله می‌شود،‌ بازار خوبی دارد که این رویه طبیعی است. در مقطع فعلی همه با علم و آگاهی از ورود سرمایه گذار خارجی اقدام به خرید‌و‌فروش می‌کنند.

 

کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند بازدهی بورس در آینده تصریح کرد: احتمال بازدهی بورس از اکنون تا مرداد سال آینده حداکثر 50 درصد است و البته این مقدار نیز بستگی به میزان تورم و سود سپرده‌های بانکی دارد.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورت ثابت بودن شرایط اقتصادی یعنی عدم افزایش نرخ خوراک،‌ بهره مالکانه و ثبات سیاست های پولی و مالی، سهام شرکت‌های حمل و نقلی، ‌خودرویی و لیزینگی با فرض ورود سرمایه گذار خارجی سود آورتر از بقیه خواهند‌ بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.