مسکن بورسی هر دقیقه بالا و پایین می‌شود

یک کارشناس در واکنش به تاسیس بورس مسکن گفت: ایجاد بورس مسکن باعث می‌شود تا قیمت خانه هر دقیقه بالا و پایین شود.

عصر بانک؛محمدعلی پورشیرازی اظهار کرد: به هیچ عنوان موافق ورود مسکن به بورس نیستم. در هیچ جای دنیا مسکن کالای سرمایه‌ای نیست بلکه کالایی مصرفی است. بورس می‌خواهد با نگاه سرمایه‌دارانه هر دقیقه قیمت مسکن را بالا ببرد که دودش به چشم مردم عادی می‌رود.

 

وی افزود: همه چیز را نمی‌شود وارد بورس کرد. آوردن مسکن در بورس یک فاجعه است. بورس کالا اگر واقعا می‌خواهد کاری انجام دهد می‌تواند به دورترین دهات کشور برود، نه این‌که خانه‌های شمال شهر تهران را وارد بورس کنند. این مساله فقط به انباشت سرمایه برای ثروتمندان تبدیل می‌شود.

 

این کارشناس مسکن با بیان این‌که باید سیاست‌های توسعه‌ای مسکن را از 5 کلان‌شهر کشور جدا کنیم و به شهرهای کوچک ببریم که آنها را توسعه‌مند کنیم، گفت: این باعث می‌شود که شهرهای کوچک تخلیه نشوند و کشاورزی و دامداری ما به مشکل نخورد و تهران 4.5 میلیونی را بی‌جهت تبدیل به 13 میلیون نفر نکنیم. متاسفانه در حال حاضر برخی دارند با گرفتن مجوز و قیمت‌دار کردن زمین از مجوزهایشان سوءاستفاده می‌کنند و قیمت مسکن و زمین را بالا می‌برند.

 

پورشیرازی، ورود بورس کالا به بخش مسکن را منجر به گرفتار شدن مردم دانست و افزود: اگر بورس وارد بخش مسکن شود یک عده پولدار می‌روند مسکن می‌خرند و آن را چندین برابر از طرق مختلف به مردم عادی می‌فروشند.

 

وی با اشاره به اظهارنظر مسوولان بورس مبنی بر این‌که برنامه اصلی بورس کالا برای تاسیس بورس مسکن فروش املاک ارگان‌های دولتی و غیردولتی بزرگ است، گفت: املاک دولتی را به چه منظوری می‌خواهند وارد بورس کنند؟ اگر راست می گویند این املاک را با قیمت واقعی به مردم بفروشند.

 

پورشیرازی پیشنهاد کرد: اگر واقعا می‌خواهند قدمی برای بخش مسکن بردارند شرکت‌های رنتالی را شبیه آن چه در فرانسه بود راه‌اندازی کنند. در آن‌جا خانه می‌سازند و با قیمت‌های پایین اجاره می‌دهند. به یاد دارم که شخصی خانه‌ای را در نانت فرانسه خرید و 12 سال بعد با سود 12 درصد می‌خواست بفروشد اما مشتری نداشت.

 

روز گذشته مدیرعامل جدید بورس کالا در گفت‌وگو با رسانه‌ها سیاست جدید این بورس برای تاسیس بورس مسکن را اعلام کرد و گفت: بورس کالا قصد رقابت با بخش خصوصی در حوزه معاملات مسکن را ندارد. برنامه اصلی بورس کالا برای تاسیس بورس مسکن فروش املاک ارگان‌های دولتی و غیردولتی بزرگ است که هم‌اکنون از طریق انجام سیستم مزایده در حال فروش املاک خود هستند.

 

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.