بازگشت آرامش به بازار طلا

طلا در بازار جهانی پس از بیانیه بانک مرکزی آمریکا که از احتمال افزایش نرخهای بهره در آینده ای نزدیک پشتیبانی کرد، تغییر چندانی نداشت و نزدیک به رکورد پایین اخیر ایستاد.

عصر بانک؛ هر اونس طلا برای تحویل فوری با 0.3 درصد کاهش، 1093 دلار بود.

 

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در اوت تغییر چندانی نداشت و 1092 دلار معامله شد.

 

طلا هفته گذشته در پی فروش گسترده در بازارهای نیویورک و شانگهای که به دلیل نگرانی سرمایه گذاران از کاهش بیشتر قیمت این فلز صورت گرفت، به 1077 دلار در هر اونس سقوط کرد که پایین‌ترین قیمت از فوریه سال 2010 بود و برای پنجمین هفته متوالی کاهش پیدا کرد.

 

سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا پس از نشست دو روزه اعلام کردند ارزیابی آنها بر این است که اقتصاد بر رکود سه ماهه اول غالب شده و با وجود رکود در بخش انرژی و موانع خارجی، به آرامی در حال توسعه است.

 

این اظهارات از ارزش دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای بزرگ پشتیبانی کرد و باعث شد معاملات طلا که به دلار انجام می‌گیرد برای خریدارانی که از ارزهای دیگر استفاده می‌کنند، گران‌تر شود.

 

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران اکنون سطح پشتیبانی مهم بعدی برای طلا را هزار دلار می‌بینند.

 

نزدیک شدن زمان افزایش نرخهای بهره در آمریکا که نخستین افزایش از سال 2006 خواهد بود، داراییهای بدون بازده مانند طلا را تحت فشار قرار داده است و برخی از تحلیلگران پیش بینی می‌کنند این فلز زرد پیش و پس از افزایش نرخهای بهره، کاهش بیشتری پیدا کند.

 

ذخایر "اس پی دی آر گولد تراست" که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس است، روز پنج شنبه برای دومین روز ثابت ماند و 21.87 میلیون اونس بود که کمترین میزان از سپتامبر سال 2008 است.

 

ذخایر صندوقهای سرمایه گذاری طلا ماه جاری 3.4 درصد کاهش یافته و به سوی بزرگترین کاهش از دسامبر سال 2013 به این طرف پیش می‌رود.

 

قیمت طلا در ماه جاری تحت تاثیر کاهش تقاضای چین و دورنمای افزایش نرخهای بهره آمریکا، 6.7 درصد کاهش یافته که بزرگترین کاهش ماهانه در دو سال گذشته به شمار می‌رود.

 

بر اساس نظرسنجی بلومبرگ از 16 تحلیلگر و معامله گر، قیمت طلا پیش از ژانویه به 984 دلار در هر اونس سقوط خواهد کرد که پایین‌ترین سطح از سال 2009 خواهد بود.

 

طبق آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ، به طور متوسط 270 هزار و 477 قرارداد خرید و فروش طلا در هفت روز گذشته رد و بدل شده که تقریبا 60 درصد بالای متوسط 12 ماه گذشته بود.

 

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس پلاتین با 0.3 درصد افزایش، 990 دلار و هر اونس پالادیم با 0.7 درصد افزایش 622 دلار بود. هر اونس نقره برای تحویل در سپتامبر با 0.1 درصد کاهش، 14.72 دلار معامله شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.