بانک‌ها نوع و مصرف ارزی خود را اعلام کنند

رئیس‌کل بانک مرکزی از تصمیم جدید این بانک برای تسویه حساب ارزی بانک‌ها خبر داد و گفت: بازگشت ارزهای برداشت شده از بانک‌ها منوط به ارسال صورت‌های جدید مالی است.

عصر بانک؛ولی‌الله سیف در گفت‌وگو با  تسنیم، از تصمیم جدید بانک مرکزی برای شفاف سازی صورت‌های مالی بانک‌ها خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه بین بانک‌ها و بانک مرکزی از یک طرف و بین بانک‌ها و مشتریان بانکی از طرف دیگر ابهامات و تناقض‌های زیادی وجود داشت در راستای شفاف سازی صورت‌های مالی بانک‌ها، بانک مرکزی به تسویه حساب ارزی اقدام کرده است.

 

وی افزود: بر همین اساس از حسابرسان مستقل بانک‌ها خواسته شده است کنار رسیدگی به حساب‌های سال 93، گزارش مستقلی در رابطه با موقعیت ارزی خود به بانک مرکزی ارائه دهند.

سیف هدف از مأموریت جدید حسابرسان مستقل بانک‌ها را اطلاع‌یابی از نوع و مصرف ارزهایی که در گذشته به بانک‌ها داده شده است اعلام کرد.
رئیس کل بانک مرکزی همچنین گفت اگر این مبالغ تسویه نشده باشد، در چارچوب بخشنامه 16 آذرماه سال 92 بانک مرکزی نسبت به وصول آنها اقدام خواهد کرد.

سیف ابراز امیدواری کرد که هرچه سریعتر بانک‌ها گزارش‌های حسابرسی مستقل را به بانک مرکزی ارائه دهند تا سرعت در فرایند تسویه حساب‌های ارزی افزایش یابد.

وی در ادامه در پاسخ به سؤال تسنیم مبنی بر اینکه تکلیف برداشت‌های قبلی بانک مرکزی از حساب بانک‌ها که طی سالهای قبل انجام شده بود، چه می شود، گفت: اضافه برداشت از حساب بانک‌ها به هیچ وجه منطقی نبوده و باید این وجوه به حساب بانک‌ها برگردد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: اما بانک مرکزی زمانی می‌تواند به برگشت وجوه برداشت شده از حساب بانک‌ها اقدام کند که همزمان تسویه حساب‌های ارزی طبق روالی که در بالا توضیح داده شد، انجام شود.

وی تأکید کرد: بانک مرکزی متعهد است همزمان با تسویه حساب‌های ارزی، نسبت به تسویه وجوه برداشت شده از حساب بانک‌ها نیز اقدام کند. اما این منوط به آن است که بانک‌ها هرچه سریعتر نسبت به ارسال صورت‌های مالی و گزارش‌های حسابرسی اقدام کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.