دارایی خارجی بانک مرکزی نباید منفی شود

یک کارشناس ارشد بانکی با بیان اینکه بانک مرکزی می‌تواند متناسب با شرایط اقتصادی و تحولات بازار ارز بخشی از منابع ارزی خود را عرضه کند، گفت: این اقدام مشروط بر این است که ارزش مجموع دارایی‌های خارجی بانک مرکزی کاهش نیافته و ترازنامه بانک منفی نشود.

عصر بانک؛ ولی الله سیف دو روز پیش درباره نحوه هزینه کرد 23 میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده بانک مرکزی، ضمن تاکید پرداخت معادل ریالی این پول‌ها به دولت در سال‌های گذشته، گفته بود: منابع احیا شده به خزانه واریز می‌شود، بنابراین نقدینگی جدیدی ایجاد نخواهد شد؛ ضمن آنکه با فروش این ارز می‌توان نقدینگی را جمع کرد.

 

بعد از بیان این مساله توسط سیف، این ابهام به وجود آمد که آیا بانک مرکزی می‌تواند دارایی‌های خارجی خود را در بازار عرضه کند و به جای آن ریال دریافت کند؟

 

در همین باره سید بهاء الدین حسنی هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان اینکه دارایی‌های بانک مرکزی طلا، ارز و اوراق بهادار است، اظهارداشت: بانک مرکزی نقش متعال‌کننده بازار را بر عهده دارد و به منظور ایجاد فضای مناسب برای رشد و توسعه اقتصادی می‌تواند بر حسب ضرورت اقتصادی دارایی‌های خود را تبدیل کند.

 

وی با بیان اینکه تبدیل دارایی‌های خارجی جزو اختیارات این بانک است، افزود: ارزی که معمولا در اختیار بانک مرکزی قرار می‌‌گیرد، ارز خریداری شده از دولت است که یا در بازار فروخته شده و یا به حساب دارایی‌های خارجی واریز می‌شود.

 

این کارشناس بانکی در پاسخ به این سوال که این پولی است که قبلا بانک مرکزی معادلی ریالی آن را به دولت پرداخت کرده و به حساب خالص دارایی‌های خارجی منتقل شده است، آیا بانک مرکزی می‌تواند از آن ارزها برای تامین نیاز داخلی استفاده کند، گفت: وقتی بانک مرکزی معادل ریالی ارز را قبلا پرداخت کرده، دیگر جزو دارایی‌های بانک مرکزی قرار گرفته و اثر آن در ترازنامه بانک مرکزی دیده می‌شود.

 

حسینی هاشمی ادامه داد: در این شرایط بانک مرکزی می‌تواند بخشی از دارایی‌های ارزی خود را در برخی مواقع به بازار عرضه کند مشروط بر اینکه ترکیب دارایی‌های خارجی به‌گونه‌ای تغییر کند که در مجموع دارایی‌های خارجی بانک مرکزی کاهش نیابد.

 

این کارشناس بانکی با طرح این سوال که وقتی تراز صادرات و واردات منفی شد، از چه محلی باید این مابه‌التفاوت جبران شود؟ گفت: تامین مابه‌التفاوت واردات و صادرات از محل منابع ارزی بانک مرکزی است؛ بنابراین بانک مرکزی می‌تواند منابع ارزی خود را کم و یا زیاد کند اما در صورت کاهش ذخایر ارزی خارجی باید دارایی‌‌هایی (مثل طلا) را جایگزین آن کند تا حساب ترازنامه بانک مرکزی منفی نشود.

 

 

/فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.