عسگراولادی: بانک‌ها قفلند و کلید دست دولت است

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه پولهای آزادشده نباید صرف معیشت شود، باید صرف تولید و ارتقای فناوری شود، گفت: برای 10 سال آینده باید به اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی بدهیم چون به آن نیاز داریم.

عصر بانک؛ اسداللّه عسگراولادی شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: ما احتیاج داریم از حالت سنتی به علمی حرکت کرده و به علم و فناوری بیشتر بها دهیم. صنایع داخلی خودشان برای مسائل درمانی و سلامت می‌توانند به‌خوبی تکاپو کنند ولی اگر علم تقویت شود مسئله سلامت، اشتغال و درآمد خود به خود حل خواهد شد. ما در قرن 21 و عصر فناوری هستیم بنابراین باید به علم و فناوری بیشتر اهمیت داده و پولهایی را که از بلوکه خارج می‌شوند در این زمینه هزینه کنیم.

 

وی افزود: بعد از پایان بحران جنگ جهانی دوم در سال 1326 بهترین فرصت را داشتیم تا برای رونق تولید و بازسازی صنایع کاری انجام دهیم که این کار به‌ظاهر بوده و عملی نشد. مدتی هم کشور به‌سمت کشاورزی رفت ولی در این بخش هم توفیقی حاصل نکرد.

عسگراولادی تصریح کرد: اگر به فناوری رسیدگی می‌کردیم در حال حاضر جلو بودیم ولی در واقع 20 سال است که کشور به علم روی آورده که خوشبختانه 50 سال هم در زمینه فناوری جلو افتادیم. در حال حاضر کارخانه‌ها و پالایشگاه‌های خوبی با فناوری جدید داریم که در خاورمیانه بی‌نظیر است.

عسگراولادی بیان کرد: اگر به‌سمت فضانوردی، راه‌سازی و راه‌آهن حرکت کنیم به فناوری نیاز داریم. دیگر راه‌آهن را به‌شکل سنتی نمی‌توانیم بسازیم و 50هزار کیلومتر خط ریلی جدیدی که کشور به راه‌آهن نیاز دارد، باید با فناوری جدید ساخته شود.

وی عنوان کرد: دلارها از چهار ماه دیگر به‌تدریج آزاد می‌شوند چون توافق کرده و در واقع یک سری موافقت‌نامه در ژنو، لوزان و غیره انجام و در نهایت به وین ختم شد. اجرایی شدن توافقات نیازمند گذر از یک سری تشریفات هست که به‌عنوان نمونه مصوبه قطعنامه شورای امنیت یکی از آنها بود و تمام تحریم‌های علیه ایران را معلق کرد. خوشبختانه تصویب این قطعنامه برای نظام و دولت یک توفیق بزرگ بود. همچنین باید از مجلس کشور یک مصوبه بگیریم که آن هم در جریان است.

وی ادامه داد: حضور هیئت‌های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و غیره یکی از راه‌های نشان دادن آمادگی این کشورها برای همکاری با ایران است. بعضی‌ها معتقد هستند که بعد از انجام توافقات اگر همه امیدوار شده و تصمیم به کسب و کار بگیرند قطعاً باید کسب و کار رونق بگیرد و برخی دیگر اعتقاد دارند اصلاً رونق نمی‌گیرد.

عسگراولادی یادآور شد: قطعاً در آینده کسب و کار کشور رونق خواهد گرفت ولی لازمه آن رونق اشتغال و سرمایه گذاری است. در حال حاضر در رکود هستیم و بعد از پایان رکود حداقل تا 6 ماه آینده رونق کسب و کار را شاهد خواهیم بود. تا چهار ماه آینده باید به‌سمت اقتصاد مقاومتی در حرکت باشیم، اعتقاد دارم کار و کاسبی از اردیبهشت سال آینده راه می‌افتد.

 

وی تأکید کرد: رونق در کسب و کار نیاز به پول دارد ولی بانک‌های کشور قفل هستند. کلید باز کردن بانک‌ها در دست دولت بوده و با پرداخت بدهی‌های بانکی قفل بانک‌ها باز می‌شود. در حال حاضر کشورهای خارجی این آمادگی را دارند که ایران از آنها خرید کنند ولی نباید به واردات روی آورد.

عسگراولادی تصریح کرد: دلارهای آزادشده قدرت مالی کشور را افزایش خواهد داد که مقرر شده تا 130 میلیارد دلار از پولهای بلوکه شده کشور را در مرحله اولیه آزاد کنند. این میزان دلار معادل 390هزار میلیارد تومان است که در امکان بانک مرکزی کشور قرار می‌گیرد. سیستم بانکی کشور با آزادسازی این میزان پول می‌تواند مطالبات خود را دریافت کند.

وی اظهار کرد: صندوق ذخیره با یک هدفی شکل گرفته و برای ذخیره ابدی پولها ساخته نشده است. پولهای این صندوق باید طبق برنامه ریزی برای توسعه زیربنای کشور از اموال این صندوق هزینه شود. در واقع صندوق نباید پول را راکت باقی بگذارد بلکه باید آن را برای زیربنای کشور یعنی تقویت راه‌آهن، جاده‌ها و فناوری هزینه کند.

وی با اشاره به اینکه صنایع کوچک کشور در حال حاضر دچار فقر تولید شدند، گفت: باید با آزاد شدن این دلارها به کارخانه‌های مختلف فاینانس و امتیاز افزایش تولید بدهیم و باید مشخص شود که چرا اقدام به خرید جنسهای آشغال ترکیه می‌کنیم. به‌جای اینکه از کشورهای چین و ترکیه جنسهای بی‌کیفیت وارد می‌کنیم بهتر است که کارخانه‌های خود را تقویت کنیم.

عسگراولادی بیان کرد: متأسفانه در گذشته با کشور روسیه مشکل حمل و نقل داشتیم که هنوز هم حل نشده و این مشکل از سمت مدیریت بود. در حال حاضر با انجام توافقات اتفاق خوبی رخ داده و در واقع پولهای بلوکه شده کشور ظرف یک سال به‌تدریج آزاد می‌شوند. به‌نظر من این پول باید صرف تولید و فناوری شده و نباید صرف امور جاری شود.

*در صورت عدم حل بحران آب در آینده دچار گرسنگی می‌شویم

وی عنوان کرد: پول های آزاد شده نباید صرف معیشت شود باید صرف تولید و ارتقای فناوری شود. اگر برای رفاه هزینه شد در واقع یک تورم بیجا به کشور وارد کرده و پول ها نیز تلف می شود. الآن در زمینه آب بحران داریم و هر چقدر که صندوق توسعه ملی برای حل آن بودجه بگذارد، خوب است. بحران آب اگر حل نشود تا 50 سال آینده دچار گرسنگی می شویم.

وی اضافه کرد: باید با فناوری های جدید برداشت محصولات کشاورزی از هر هکتار زمین را افزایش دهیم. باید در مدیریت ها تجدید نظر شود به عنوان نمونه در حال حاضر مدیریت های کشاورزی کشور دچار ضعف است و باید بهره برداری این بخش را با ماشین آلات و تکنولوژی بیشتر، بالا ببریم. قطعا اگر فناوری و علم را توسعه دهیم قطعا به سایر بخش ها هم خواهیم رسید.

عسگراولادی تأکید کرد: 38 میلیون جوان زیر 35 سال در کشور داریم که باید فکری به حال آنها کرد. باید به فکر اشتغال جوانان باشیم و با یک تقسیم متوجه می شویم که هر سال یک میلیون و 500 هزار پسر و دختر زیر 25 سال تحویل جامعه می دهیم. مرکز آمار می گوید فردی که یک ساعت در هفته کار کند در صورتی که غلط بوده و بیکار است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: از اردیبهشت 95 شاهد رونق کسب و کار هستیم و تا رسیدن به این زمان در تشریفات توافق قرار داشته و به تدریج ارتباط بیشتری با غرب خواهیم گرفت. کارخانه ها فاینانس های خارجی خود را دریافت کرده و ما هم به رونق بازار می پردازیم. چنین کارهای باعث اشتغالزایی و رونق فضای کسب و کار می شود البته تا چهار ماه آینده و حتی بعد از آن باید اقتصاد مقاومتی را بر اساس اصول کم اتکایی به ارز خارجی، بی نیازی به خارجی ها، افزایش منابع تولید و رونق منابع داخلی داشته باشیم. باید تا 80 درصد از نیازهای خود را از داخل کشور تأمین کنیم.

وی ادامه داد: هم اکنون بیشتر هزینه های جاری کشور بر اساس دلار سه هزار تومان تنظیم شده و اگر بخواهیم این میزان را تغییر بدهیم هزینه هایمان دچار مضیقه می شود که نمی شود مضیقه را به راحتی از بین ببریم. به نظر من در تمام سال 95 نمی توانیم قیمت نفت را با دلار کمتر از سه هزار تومان به فروش برسانیم و قیمت بین سه هزار تا سه هزار و 300 تومان خواهد بود.

عسگر اولادی گفت: واردات را در شرایطی انجام دادیم که نفت را هیچ جای دنیا خریداری نمی کردند و به قولی اجباری بوده و تنظیم روابط بین الملل قوانین خاص خودش را دارد.

وی یادآور شد: من ثروتی به جز انبار، ماشین و خانه ندارم و شایعات درباره من دروغ است. بنز هم ندارم و فقط به خاطر همین حرفا که میگفتن فخر فروشی می کند، ماشین خودم را فروختم. من با اعتبار خود دارم زندگی می کنم و با پول هایی که درآوردم خانه خریدم.

عسگراولادی در پاسخ به سوال مردم مبنی بر پیش بینی وضعیت دلار و صادرات فرش دستباف گفت: پیش بینی می کنم دلار بین سه هزار و 200 و حداکثر سه هزار و 300 تومان قیمت داشته باشد. بعد از توافقات اتحادیه فرش دستباف باید هیئت هایی را به اروپا و چین اعزام کرده و بازارهای از دست رفته را برگرداند. این کسادی حاکم بر بازار کم کم برطرف شده و بازار فرش دستباف رونق هم می گیرد.

عسگراولادی افزود: برای 10 سال آینده باید به اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی بدهیم چون به آن نیاز داریم. در حال حاضر در قبال اخم غربی ها لبخند شرقی ها را پذیرفته ایم ولی خب این لبخندها پایدار نیست. بنابراین باید پایه های اقتصاد مقاومتی را مستحکم کنیم و برای آن به آموزش نیاز داریم و صدا و سیما باید در این زمینه همکاری کنند.

وی اظهار کرد: تعداد زیادی از هیئت های خارجی که آمده اند در واقع برای فروش خودرو به ما بوده که به آنها اعلام کردیم خودرو به ما بفروشید و ما از ما خرید کنید. در اروپا بازار خودرو متورم شده و می خواهند خودرو را بفروشند در حالی که در ایران وضعیت این بازار خوب است.

وی بیان کرد: انرژی را حاضریم بفروشیم ولی بعد از شکستن تحریم ها؛ یعنی انرژی ها را به فروش می رسانیم اما چوب حراج به آنها نمی زنیم. الآن به دنبال فروش کالاهای مصرفی نبوده و به دنبال سرمایه گذاری های مشترک هستیم.

عسگراولادی ادامه داد: اگر تحریم ها کاملا در سه ماه آینده شکسته شود قطعا کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری مشترک به ایران خواهند آمد. اروپایی ها به سرمایه گذاری در ایران به ویژه در بخش انرژی اهمیت زیادی می دهند.به دولت توصیه می کنم هرگز به دنبال واردات نباشند چون ما را بدهکار می کنند. این مذاکرات هسته ای هنوز فرصتی برای ایجاد بازار صادرات ایجاد نکرده ولی در آینده بیشتر می شود. افزایش حداقل 15 درصد صادرات غیر نفتی بعد از شکسته شدن تحریم ها عملیاتی است.

وی در پاسخ به این سوال مجری که چقدر پسته می توانید صادر کنید، گفت: در تولید پسته به مرز تولید 300 هزار تن رسیده بودیم که به دلیل مشکلات منابع آبی به 200 هزار تن کاهش پیدا کرد. اگر می خواهیم شاهد افزایش صادارت این محصول باشیم باید مشکل آب را حل کنیم. امسال راحت می توانیم 160 هزار تن پسته را صادر کنیم ولی باید با بالا بردن تکنولوژی کشاورزی و حل مشکل آب این میزان صادرات را افزایش دهیم.

 

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.