ذخایر ایران در خارج ممکن است نزدیک 100میلیارد دلار باشد

وزیر امور اقتصادی و دارایی علت تفاوت ارقام دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در خارج از کشور را تعاریف افراد مختلف از این پول‌ها دانست و گفت: ذخایر ما در خارج از کشور ممکن است نزدیک به 100میلیارد دلار باشد.

عصر بانک؛به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در نشست شورای وزیران صندوق اوپک در وین با اشاره به اینکه هدف اصلی صندوق اوپک تأمین مالی برنامه‌های توسعه و کمک به از بین بردن فقر در کشورهای غیر عضو اوپک است، گفت: در جلسه امروز برنامه‌های سالانه، سیاست‌ها و برنامه بلندمدت ده‌ساله صندوق اوپک مورد تصویب شورای وزیران اوپک قرار گرفت که بر اساس آن فعالیت‌های این مؤسسه توسعه‌ای برای 10 سال آینده مشخص خواهد شد.

 

طیب‌نیا در ادامه از برگزاری همایشی در خصوص سرمایه گذاری و تجارت در ایران در روزهای 5شنبه و جمعه هفته جاری در وین خبر داد و افزود: همزمان با برگزاری اجلاس وزرای صندوق اوپک، همایشی در شهر وین در خصوص سرمایه گذاری و تجارت در ایران برگزار می‌شود.

 

وی گفت: با توجه به فضای جدید ایجاد شده پس از موفقیت مذاکرات هسته‌ای، سرمایه گذاران و تجار و فعالان اقتصادی در کشورهای اروپایی علاقه‌مندند فعالیت‌های خودشان را در ایران توسعه بدهند و برگزاری این همایش کمک خواهد کرد که فرصت‌های موجود در ایران به سرمایه گذاران اروپایی شناسانده شود و زمینه مناسبی برای حضور آنها در ایران فراهم شود.

 

طیب‌نیا در ادامه با اشاره به مزیت‌های قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی در ایران در خصوص برنامه‌ها و اقدامات ویژه وزارت امور اقتصادی ایران برای جذب سرمایه گذاری خارجی به ایران گفت: محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها برطرف خواهد شد و شرایط برای استفاده از سرمایه‌های خارجی و ورود فناوری‌های پیشرفته به کشور فراهم می‌شود.

 

* دلارهای قابل استفاده ایران بعد از لغو تحریم‌ها کمتر از 30میلیارد دلار است

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران در باره پولهای بلوکه شده ایران در خارج و مطرح شدن رقمهای مختلف در این خصوص از 25میلیارد دلار تا 175میلیارد دلار گفت: علت اصلی تفاوت در ارقام و اعداد به تعاریف مختلف افراد از این پولها است. ذخایر ما در خارج از کشور ممکن است نزدیک به 100میلیارد دلار باشد.

 

وی افزود: آنچه قابل استفاده و دسترسی است رقم اعلام شده از سوی رییس کل بانک مرکزی است، حدود 35میلیارد دلار از منابع ارزی بانک مرکزی نزد شرکت نیکو وابسته به شرکت ملی نفت ایران در گذشته سپرده گذاری شده و این پول به پروژه‌ها و یا هزینه‌های شرکت نفت و یا سایر موارد اختصاص یافته است و اکنون قابلیت استفاده را ندارد. همچنین حدود 22میلیارد دلار از این منابع نزد شرکت بیمه کشور چین به‌صورت وثیقه برای طرحهای تأمین مالی ایران مورد استفاده قرار گرفته و بنابراین قابل استفاده نیست و رقم قابل استفاده، کمتر از 30میلیارد دلار است که جزو منابع مالی بانک مرکزی است.

 

 

/تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.