نمودار/ چه عواملی باعث افت بهای طلا شد؟

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار طلا در هفته منتهی به 5 ژوئیه، حکایت از کاهش 0.45 بهای جهانی طلا نسبت به هفته قبل از آن دارد.

عصر بانک؛بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از تحولات بازار طلا در هفته منتهی به 5 ژوئیه، اعلام کرد که نوسانات قیمت طلا در این مدت در بازار نیویورک در محدوده 1178.90 – 1163.61 دلار برای هر اونس در نرخ‌های پایانی ثبت شد. متوسط بهای طلا در هفته گذشته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل 0.45 درصد کاهش یافت.

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، براساس تحلیل‌های بانک مرکزی، در ابتدای این هفته، متاثر از نگرانی‌ها پیرامون نکول بدهی در یونان، بازارهای سهام با افت مواجه شد و در پی آن، طلا به عنوان یک دارایی مطمئن رونق گرفت و بر بهای طلا افزوده شد. از سوی دیگر، تضعیف یورو که پیامد دیگری از مشکلات یونان است، از صعود بیش از پیش قیمت طلا جلوگیری کرد. با وجود افزایش قیمت طلا در این روز، بهای طلا برای چهارمین فصل متوالی در سه ماهه دوم سال 2015 با افت مواجه شد.

 

روز سه‌شنبه باز هم موضوع نکول بدهی‌های یونان به صندوق بین‌المللی پول با تضعیف یورو در مقابل دلار و افت قیمت طلا همراه بود. چشم‌انداز نزولی قیمت نیز در افت این روز بهای طلا به کمتر سطح از 5 ژوئن تاکنون بی‌تاثیر نبود. در ادامه این روند، آقای فیشر، قائم‌مقام بانک مرکزی آلمان اذعان داشت که نشانه‌هایی از رشد دستمزدها و بهبود مداوم بازار کار در آمریکا مشاهده می‌شود که می‌تواند تورم 2 درصدی را در آینده نزدیک محقق کند. این موضوع به افت قیمت طلا دامن زد.

 

 

روز چهارشنبه افت قیمت طلا باز هم ادامه داشت. تقویت دلار آمریکا از یک‌سو و همچنین خوشبینی در مورد حل مشکل یونان که تقاضای دارایی‌های امن همچون طلا را کاهش می‌داد، به افت بهای طلا دامن زد. در این روز، یونان به وام‌دهندگان بین‌المللی خود اعلام کرد که در صورت تغییر برخی شرایط، پیشنهاد بسته نجات مالی را خواهد پذیرفت.

 

در ابتدای روز پنج‌شنبه، بهای طلا یک درصد افت کرد. اما در ادامه ارقام اقتصادی آمریکا نشان از آن داشت که ایجاد شغل در ماه ژوئن ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌ها بوده است. این موضوع احتمال تعلل فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره را افزایش داد و بهای طلا اندکی تقویت شد. از سوی دیگر، بازار طلا نیز همچون سایر بازارها در انتظار رفراندوم روز یک‌شنبه در یونان بود؛ رفراندومی که نخست‌وزیر یونان از مردم درخواست کرده تا در آن به بسته نجات اروپایی مشروط به شرایط سخت نه بگویند.

 

روز جمعه بسته بودن بازارها در آمریکا سبب شد که طلا باز هم در فضای معاملاتی روز قبل باقی ماند. معاملات در این روز باز هم متاثر از انتظار برای رفراندوم روز یک‌شنبه یونان و عکس‌‌العمل بانک مرکزی اروپا به آن بود.

 

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.