13 تن طلای آزاد شده ایران چقدر می ارزد؟

هم اکنون قیمت هر کیلو طلا در بازار جهانی ٣٧٥٦٠ دلار است و در نتیجه ١٣ تن طلا ٤٨٨ میلیون دلارخواهد بود.

عصر بانک؛چهارشنبه هفته گذشته ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی از آزادشدن 13 تن طلای بلوکه شده ایران در حاشیه مذاکرات وین خبر داد.خبری که علامت های مثبتی برای اقتصاد ایران به دنبال داشت.حالا سئوال این است که طلای آزاد شده چقدر می ارزد؟

 

رییس کل بانک مرکزی ارزش 13 تن طلای آزاد شده در حاشیه مذاکرات وین را 700 میلیون دلار اعلام کرده است.این درحالی است که هم اکنون قیمت هر کیلوطلا در بازار جهانی  ٣٧٥٦٠ دلار است و در نتیجه ١٣ تن طلا ٤٨٨ میلیون دلارخواهد بود.اگرچه سیف گفته  گفته: طی دو سال گذشته 8 تن طلا به ارزش 400 میلیون دلار خریداری و وارد کشور شده است اما باز هم به نظر می رسد اعداد چندان با هم هماهنگی ندارند.

 

ولی الله سیف البته فقط درباره چگونگی آزادسازی 13 تن طلا در حاشیه مذاکرات وین به ایرنا توضیحاتی داده ولی نگفته که روش محاسبه 700 میلیون دلار بر چه مبنایی است. مبنای محاسبه رییس کل بانک مرکزی سئوالی است که باید پاسخ داده شود!

 

رییس کل بانک مرکزی درباره چگونگی ورود طلای آزاد شده گفته:" اکنون ایران مشکل طلایی که مالکیت آن را داشته اما برای واردات آن با مشکل مواجه بوده را برطرف کرده، مگر آنکه دوباره طلای جدیدی خریداری کند."

 

سیف افزود: براساس پیگیری های انجام شده در مذاکرات جاری در وین مشکل واردات 13 تن طلا رفع گردید و طی هفته گذشته در 3 محموله و آخرین آن سه شنبه هفته گذشته به میزان 4 تن بود، وارد کشور و تحویل خزانه بانک مرکزی شد.

 

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.