کارگر و کارمند، محروم از وام 240میلیونی بانک مسکن

درحالی شورای پول و اعتبار وام 240میلیون‌تومانی مسکن را تصویب کرده که به‌نظر می‌رسد این راهکار در شرایط کنونی اقتصاد، نه گره‌ای از کار مردم باز می‌کند نه بانک مسکن.

عصر بانک؛ طی هفته‌های اخیر دو اظهارنظر متفاوت درباره افزایش وام خرید مسکن مطرح شد؛ یکی از سوی مدیرعامل بانک مسکن و دیگری از جانب عالی‌ترین مقام وزارت راه و شهرسازی.

 

رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن اواسط ماه گذشته در حاشیه رونمایی از 31 پروژه مسکن‌سازی در کشور درباره زمزمه‌های افزایش سقف وام خرید مسکن گفته بود:‌ تا 2 هفته آینده افزایش سقف تسهیلات مسکن در شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

این در حالی بود که محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در اولین روز زمستان و در حاشیه معارفه مدیرعامل جدید شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) درباره افزایش سقف وام خرید مسکن تصریح کرد: شورای پول و اعتبار با افزایش وام مخالف است و تلاش ما این است که قدرت مردم برای خرید مسکن کاهش پیدا نکند.

 

فارغ از چگونگی طی شدن مراحل تصویب افزایش سقف وام خرید از محل اوراق حق تقدم، باید به این نکته بسیار مهم اشاره شود که جامعه هدف بانک مسکن در وام جدید قشر ثروتمند است و قشر متوسط و رو به پایین جامعه اساساً توان پرداخت اقساط و سود سنگین این وام را ندارند.

 

با توجه به سود 18 درصدی وام اوراق حق تقدم،‌ میزان سود وام 200 میلیون تومانی خرید مسکن در روش پرداخت ساده 12 ساله 289 میلیون تومان است. میزان اقساط ماهانه این وام حدود 3.4 میلیون تومان است که با احتساب اقساط ماهانه وام تعمیر (یک میلیون و 15 هزار تومان برای دوره 5 ساله) به حدود 4.4 میلیون افزایش خواهد یافت. سود وام تعمیر نیز حدود 21 میلیون تومان در روش ساده است.

 

در روش پلکانی بازپرداخت وام متقاضیان در سال دوازدهم حدود 320 میلیون تومان پرداخت خواهند کرد. در سال اول مبلغ قسط ماهانه سه میلیون و 50 هزار تومان و قسط ماهانه سال دوازدهم 4 میلیون و 221 هزار تومان است.

 

کل پرداختی متقاضی در ماه دوازدهم سال دوازدهم بابت وام 200 میلیون تومانی به‌روش پلکانی حدود 520 میلیون تومان است. میزان اقساط ماهانه وام تعمیر نیز در سال اول به‌روش پلکانی 966 هزار تومان و در ماه 60 (سال پنجم) یک میلیون و 87 هزار تومان است. سود این وام نیز 21 میلیون و 500 هزار تومان خواهد شد، یعنی در مجموع بیش از 340 میلیون تومان سود برای وام 240 میلیون تومانی!

 

در حالت خوش‌بینانه مجموع دریافتی قشر کارگران، بازنشستگان و مستمری‌بگیران از 2.5 میلیون تومان در ماه بیشتر نمی‌شود. همچنین نهایت دریافتی ماهانه کارمندان نیز از 3.5 میلیون تومان فراتر نمی‌رود، به این ترتیب هیچ‌کدام از این اقشار به هیچ عنوان نمی‌توانند قسط ماهانه 4 میلیون و 400 هزار تومانی وام بانک مسکن را پرداخت کنند.

 

در این بین فقط اقشار ثروتمند هستند که توان پرداخت اقساط وام 240 میلیون تومانی را دارند که البته این افراد نیز اساساً با توجه به تمکن مالی هیچ نیازی به چنین وام‌هایی را برای خرید خانه ندارند.

 

این‌گونه به نظر می‌رسد بانک مسکن برای تأمین منابع مالی با مشکلات جدی روبه‌رو شده است. پس از افزایش قیمت مسکن طی سال 97 و اوایل امسال، تقاضا برای وام اوراق حق تقدم به‌واسطه تأثیرگذاری کم در قدرت خرید مردم به‌شدت کاهش یافت، موضوعی که مدیرعامل بانک مسکن دی‌ماه سال گذشته به‌نوعی به آن اذعان کرد.

 

رحیمی انارکی 25 دی‌ماه سال 97 در نشست خبری گفته بود:‌ بر اساس آمار صندوق پس‌انداز یکم مسکن تا 20 دی‌ماه 97، تعداد سپرده‌های افتتاحی در این صندوق به 554 هزار فقره رسیده است. از این تعداد 370 هزار سپرده زنده و دارای متقاضی تسهیلات است و مانده سپرده‌های این صندوق به 65800 میلیارد ریال رسیده است.

 

وی با اشاره به این‌که تعداد واحدهایی که از این تسهیلات برخوردار شدند 90 هزار واحد بوده است، تصریح کرد: برای این واحدها مجموع 68 هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

 

مدیرعامل بانک مسکن با اعلام این‌که تعداد واحدهای مسکونی که زوجین استفاده کرده‌اند حدود 32 هزار واحد بوده است که رقم قابل توجهی است، اضافه کرد: الآن تقریباً منابع صندوق پس‌انداز یکم مصرف شده است و از این به بعد با توجه به استمهال 7 ساله اقساط مسکن مهر، از منابع وصولی مسکن مهر برای پرداخت تسهیلات استفاده می‌کنیم که این روند تا سال 1405 ادامه پیدا خواهد کرد، یعنی تا زمانی که دارایی صندوق پس‌انداز یکم به‌اندازه‌ای بزرگ شود که از محل وصولی‌ها پرداخت وام را انجام دهیم.

 

وی گفت: در واقع در پرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم متکی به وصولی اقساط مسکن مهر هستیم که نرخ سود آن در مناطق فرسوده 6 و در سایر مناطق دیگر 8 درصد است.

 

اصرار بر افزایش سقف وام خرید مسکن از محل اوراق حق تقدم از سوی بانک مسکن نشان از آن دارد که منابع مالی این بانک به‌شدت کاهش یافته است. با توجه به آنچه در چند سطر بالا به آن اشاره شد، استقبال کم از وام جدید قابل پیش‌بینی است و مانند آذرماه سال 94 نگرانی بابت افزایش قیمت اوراق حق تقدم وجود ندارد. در آن سال با مصوبه شورای پول و اعتبار وام اوراق حق تقدم مسکن در تهران به 70 میلیون تومان (با احتساب 10 میلیون وام جعاله)، در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر با احتساب 10 میلیون جعاله به 60 میلیون تومان و سقف تسهیلات مسکن در سایر شهرها با احتساب 10 میلیون جعاله به 50 میلیون تومان افزایش یافت.

 

در همان ایام نرخ هر برگ اوراق مسکن حدود 35 هزار تومان بود که طی چند ماه به‌دلیل افزایش تقاضا و عدم تأمین هدف‌دار این اوراق از سوی بانک مسکن،‌ قیمت اوراق تا 110 هزار تومان نیز افزایش یافت. در حال حاضر میانگین نرخ هر برگ از این اوراق در بورس حدود 40 هزار تومان است و احتمالاً این راهکار کمکی به تأمین منابع مالی بانک مسکن نخواهد کرد.

 

/ تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.