برگزاری اولین دوره بوت کمپ بلاک‌چین

اولین دوره بوت کمپ بلاک‌چین هفته گذشته از 23 تا 28 آذر ماه برگزار شد.

عصر بانک؛بوت کمپ بخشی از یک دوره آموزش و تیم‌سازی استارتاپی در قالب یک استارتاپ استودیو است که هدف آن ایجاد استارتاپ‌های بلاک‌چینی می‌باشد و قرار است هر سال تحت عنوان کمپ بلاک‌چین برگزار شود. این دوره بوت کمپ شامل دو روز آموزش مبانی بلاک‌چین، دو روز آموزش برنامه نویسی پلتفرم‌های مختلف بلاک‌چینی از جمله اتریوم و هایپرلجر و دو روز آموزش مبانی فعالیت‌های کسب و کاری و استارتاپی می‌شود که پس از پایان دوره یک هفته‌ای بوت کمپ با یک دوره دو ماهه پیش‌شتابدهی استارتاپ‌های تشکیل شده و یک دوره شش ماهه شتابدهی پیگیری خواهد شد.

 

بلاک‌چین یک تکنولوژی پیشرو در جهان است که کمتر از ده سال عمر دارد و در مدت کم به عنوان فناوری پشتوانه رمز ارز بیت کوین توانسته است آن را به سود‌آوری دو میلیون درصدی برای سرمایه‌گذاران آن تبدیل کند که تنها مورد قابل مقایسه با حباب دات کام است. بلاک‌چین در کنار واقعیت مجازی و اینترنت اشیا به عنوان ستون فقرات اینترنت آینده، Web 3.0، شناخته می‌شود و با توجه رکوردهای ثبت شده، توجه و سرمایه‌های فوق‌العاده‌ای را جذب خود کرده است. باید توجه داشت که دور از ذهن‌ترین پیش‌بینی‌ها برای قیمت بیت کوین در آینده نیز دوباره سود دو میلیون درصدی را تکرار نخواهند کرد و به نوعی می‌توان گفت که بیت کوین به عنوان یک کاربرد از تکنولوژی بلاک‌چین روند رشد خود را طی کرده است اما بلاک‌چین به عنوان بستری که پشتوانه این کاربردهاست هنوز در آغاز روند رشد است که ضرورت پرداختن به این تکنولوژی و استارتاپ‌های حوزه آن را نشان می‌دهد.

 

خانه نوآوری به عنوان یک شتابدهنده استارتاپ که بلاک‌چین یکی از حوزه‌های فعالیت آن است از دو سال قبل برای ایجاد استارتاپ‌های بلاک‌چینی برنامه‌ریزی کرده بود. مهدی صداقت مدیر خانه نوآوری در این باره گفت: «زمانی که خانه نوآوری را ایجاد کردیم متوجه شدیم کوچک بودن اکوسیستم بلاک‌چین ایران مانعی در تحقق هدف ما برای ایجاد استارتاپ‌های بلاک‌چینی است که باعث شد تا با برگزاری سه دوره مدرسه بلاک‌چین، 29 دوره کافه بلاک‌چین و ده‌های رویداد منفرد دیگر دست به آموزش علاقه‌مندان زده و نیاز به رشد اکوسیستم را به سهم خود بر طرف کنیم.»

 

بعد از دو سال رشد اکوسیستم، کمپ بلاک‌چین که متشکل از دوره‌های آموزشی و شتابدهی است از مرداد امسال و در یک مراسم رونمایی رسمی با حضور فعالین اکوسیستم بلاک‌چین و رمز ارز ایران آغاز به کار کرد. پس از رونمایی، کارگروه عمومی کمپ بلاک‌چین از فعالین و نخبگان حوزه‌های بلاک‌چین، نوآوری و قوانین مرتبط با این فناوری تشکیل شد که به طرح ایده‌های بلاک‌چینی پرداختند که در نتیجه آن بیش از 20 ایده بیان شده و مورد داوری قرار گرفت که در نتیجه این پالایش توسط اعضای کارگروه عمومی، 10 ایده برای دوره امسال کمپ بلاک‌چین انتخاب شد. 8 مورد از این ایده‌ها، در حوزه‌های مختلفی مانند بیمه‌های همتا به همتا، فینتک، زنجیره تامین و بازی‌سازی بر بستر بلاک‌چین و محتوا، در نهایت در کمپ برای شرکت کننده‌ها مطرح شد و از بین شرکت‌کننده‌ها برای هر یک از ایده‌ها تیم سازی صورت گرفت.

این تیم‌ها از هفته جاری وارد مرحله پیش‌شتابدهی شده و تیم‌های استارتاپی که بتوانند شرایط تعیین شده را برآورده کنند پس از پایان مرحله دو ماهه پیش‌شتابدهی وارد مرحله شتابدهی می‌شوند که هدف آن ارائه یک MVP یا کمینه محصول قابل ارائه است.

کمپ بلاک‌چین علاوه بر اینکه خدمات آموزش، شتابدهی و منتورینگ را ارائه می‌دهد به جذب سرمایه‌گذار برای ایده‌های استارتاپی نیز می‌پردازد و هدف آن رفع مشکل کسب و کارهای فعال با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین به عنوان یک بستر شفاف، امن و بدون واسطه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.