۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟ + لیست پیش شماره کارت بانک­‌ها

عصر بانک؛با توجه به قابلیت کارت‌های بانکی برای انجام فعالیت‌های بانکی از طریق دستگاه‌های خودپرداز و پرداخت از راه دور، هزینه‌های عملیاتی بانک‌ها به شدت کاهش یافته و همچنین از اتلاف زمان مشتریان جلوگیری شد. از دیگر مزایای این کارت‌ها عدم حمل پول نقد برای خرید از فروشگاه‌ها است. روی همه کارت‌های بانکی یک عدد ۱۶ رقمی حک شده است. در ادامه توضیح می‌دهیم که این اعداد چه معنایی دارند.

چرا شماره کارت بانکی ۱۶ رقم دارد و معنای این اعداد چیست؟

۱۶ رقم روی کارت بانکی حاوی اطلاعات مهمی است.

16 رقم روی کارت بانکی

شش رقم اول شماره شناسایی بانک است و مشخص می‌کند که کارت توسط کدام بانک یا موسسه مالی صادر شده است. برنامه نویس‌­ها و موسسه‌­های بانکی با بررسی این ۶ رقم، بانک صادر کننده کارت را تشخیص می­‌دهند. به این شش رقم اصطلاحاً BIN  -Bank Identification Number می‌گویند. این شماره برای بعضی از بانک‌ها به شرح زیر است:

لیست پیش شماره کارت بانک­‌ها

نام بانک پیش شماره کارت بانکی
بانک ملی ایران ۶۰۳۷۹۹
بانک سپه ۵۸۹۲۱۰
بانک توسعه صادرات ۶۲۷۶۴۸
بانک صنعت و معدن ۶۲۷۹۶۱
بانک کشاورزی ۶۰۳۷۷۰
بانک مسکن ۶۲۸۰۲۳
پست بانک ایران ۶۲۷۷۶۰
بانک توسعه تعاون ۵۰۲۹۰۸
بانک اقتصاد نوین ۶۲۷۴۱۲
بانک پارسیان ۶۲۲۱۰۶
بانک پاسارگاد ۵۰۲۲۲۹
بانک قوامین ۶۳۹۵۹۹
بانک کارآفرین ۶۲۷۴۸۸
بانک سامان ۶۲۱۹۸۶
بانک سینا ۶۳۹۳۴۶
بانک سرمایه ۶۳۹۶۰۷
بانک شهر ۵۰۴۷۰۶
۵۰۲۸۰۶
بانک دی ۵۰۲۹۳۸
بانک صادرات ۶۰۳۷۶۹
بانک ملت ۶۱۰۴۳۳
بانک تجارت ۶۲۷۳۵۳
۵۸۵۹۸۳
بانک رفاه ۵۸۹۴۶۳
بانک انصار ۶۲۷۳۸۱
بانک مهر اقتصاد ۶۳۹۳۷۰
موسسه اعتباری نور ۵۰۷۶۷۷
موسسه اعتباری توسعه ۶۲۸۱۵۷
موسسه اعتباری کوثر
۵۰۵۸۰۱
موسسه اعتباری ملل (عسکریه)
۶۰۶۲۵۶
بانک قرض الحسنه مهرایرانیان
۶۰۶۳۷۳

دو رقم بعدی (ارقام ۷ و ۸) معرف کد محصول است که نوع کارت بانکی را مشخص می‌کند. انواع کارت‌های بانکی از قبیل کارت نقدی (کارت­‌های بانکی متصل به حساب) یا کارت ‌پیش‌پرداخت (مانند بن کارت، کارت هدیه و کارت اعتباری)، دارای کد محصول مجزا هستند.

هفت ‌رقم بعد (ارقام ۹ تا ۱۵) معرف شماره سریال کارت بوده که برای هر کارت منحصر به فرد است.

رقم آخر (رقم شانزدهم) Check Digit یا رقم کنترلی است. این رقم صرفا برای اطمینان از درست وارد کردن ۱۵ رقم ابتدایی به کار می‌­رود. اگر یکی از ارقام شماره سریال اشتباه وارد شده باشد، وجود رقم کنترلی از ارسال وجه به مقصد اشتباه جلوگیری خواهد کرد. این کار از طریق صحت سنجی شماره ۱۶ رقمی انجام می‌­شود.

صحت سنجی شماره ۱۶ رقمی کارت چگونه انجام می‌شود؟

همانطور که اشاره شد، آخرین رقم شماره کارت، رقم کنترلی بوده و به این صورت محاسبه می‌شود: اعداد جایگاه­‌های فرد در عدد ۲ ضرب می‌­شود و اعداد جایگاه­‌های زوج در عدد ۱ ضرب می‌­شوند. حاصل جمع همه اعداد به دست آمده باید مضربی از عدد ۱۰ باشد در غیر این صورت شماره کارت معتبر نیست. در نتیجه به ازای هر ۱۵ رقم ابتدایی، تنها یک رقم کنترلی وجود دارد که شماره کارت را تکمیل نماید. پس وجود این رقم تا حد زیادی باعث جلوگیری از اشتباه در ارسال پول خواهد شد. زیرا اگر شما یک یا چند رقم از شماره کارت مورد نظر را اشتباه وارد کنید، احتمالاً نتیجه نهایی فرمول بالا، مضربی از ۱۰ نخواهد بود.

وجود الگوریتم شماره بانکی چه ضرورتی دارد؟

روزانه میلیون­‌ها تراکنش در شبکه بانکی صورت می‌گیرد. وجود یک فرآیند منظم در تبادلات مالی، برای جلوگیری از اتلاف وقت ضروری است. برای نمونه سیستم بانکی در حین انجام هر تراکنش کارت به کارت، باید مشخصات و نام شخص گیرنده را از میان تمام کارت‌­های بانکی تشخیص دهد. با بررسی ۶ رقم اول، بانک مقصد مشخص شده و در نتیجه اطلاعات مورد نظر تنها در میان کارت‌های همان بانک جستجو می‌شود.

/همراه کارت

2 دیدگاه‌ها

  1. چگونه می شود بدون رفتن به شعبه بانک رسالت کارت عابر بانک تاریخ داد را فعال کرد
    لطفا برای فعال کردن همراه بانک نام کار بری کد ملی را دار کنم یا شماره موبایل چون هبچ گونه دسترسی به بانک ندارم.آیا راهی هست که با همراه بانک با وارد کردن مشخصات صاحب کارت عابر را باطل و مجدد فعال کرد.لطفا راهنمایی کنید با کد ملی یا شماره کارت راهی هست.به راهنمایی نیاز دام چون بیشتر نقل و انتقال را با کارت رسالت انجام میدادم ای کاش شماره حساب هم اگر داشتم باز تمام جابجایی با کارت رسالت انجام میشد.تشکر فراوان از شما بچه های رسالت و بانک خوب تون.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید