با وام مسکن می‌توان چند متر خانه خرید؟

بیشترین سقف تسهیلات مسکن، مربوط به مسکن یکم زوجین خانه‌ اولی و 160 میلیون تومان است. اگر متقاضی خرید خانه‌ای در ارزان‌ترین منطقه شهر تهران یعنی منطقه 19 باشید، وام مسکن، قیمت حدود 28 متر از آن را پوشش می‌دهد.

عصر بانک؛بر اساس جدیدترین گزارش بانک مرکزی از معاملات مسکن شهر تهران، حجم معاملات به پایین‌‎ترین سطح نسبت به 30 ماه گذشته رسیده است. حجم معاملات مسکن در شهریورماه، 2787 مورد بوده که کاهش 15 درصدی شهریور نسبت به مرداد و همچنین کاهش 73 درصدی نسبت به شهریور 1397 را نشان می‌دهد.

پس از اینکه در تیرماه، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 13 میلیون و 350 هزار تومان رسید، سیر نزولی قیمت‌ها آغاز شد؛ به‌طوری که این رقم در شهریورماه به 12 میلیون و 670 هزار تومان برای هر مترمربع رسید، قیمتی که نسبت به شهریور سال گذشته، بیش از 56 درصد افزایش یافته است.
البته کاهش سرعت نرخ رشد قیمت‌ها از خردادماه آغاز شد. بیشترین نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن در نیمه نخست سال جاری، مربوط به اردیبهشت‌ماه بود که با 12.4 درصد افزایش نسبت به فروردین، به 12 میلیون و 670 هزار تومان رسید. بازار ظرفیت افزایش بیشتری در قیمت مسکن را نداشت و در ماه‌های بعد، سرعت افزایش نرخ رشد قیمت مسکن، کاهش یافت. نرخ رشد قیمت مسکن در خرداد نسبت به اردیبهشت، 5 درصد بود و بازار مسکن تهران با متوسط قیمت 13 میلیون و 350 هزار تومانی برای هر مترمربع، وارد فصل دوم سال شد.
ورود نرخ رشد قیمت‌ها به دامنه منفی
در تیرماه، نرخ رشد قیمت مسکن نسبت به خرداد، کمتر از یک درصد بود و در مرداد بود که نرخ رشد قیمت، وارد دامنه منفی شد. متوسط قیمت مسکن در مرداد، کمی بیشتر از 13 میلیون تومان شد و کاهش 2.4 درصدی نسبت به تیر را تجربه کرد. قرارگیری در دامنه رشد منفی، موجب شد در شهریورماه با کاهش 2.8 درصدی نسبت به مرداد، قیمت‌ها به سطح قیمت اردیبهشت یعنی متری 12 میلیون و 670 هزار تومان بازگردند.
پرونده بازار مسکن تهران در نیمه اول سال
حال باید دید کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود و می‌تواند رونق معاملات را در نیمه دوم سال به بازار مسکن بازگرداند؟ پرونده مسکن شهر تهران در نیمه نخست سال 1398 در حالی بسته شد که تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در این بازه 6 ماهه، به حدود 32 هزار و 400 مورد رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، 56.7 درصد کاهش یافته است. در این مدت، متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی در شهر تهران 12 میلیون و 710 هزار تومان بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، 88.4 درصد افزایش را نشان می‌دهد.
بازار مسکن تهران در شهریور
منطقه یک، همچنان رکورددار بیشترین قیمت در بین مناطق 22گانه شهر تهران است. متوسط قیمت هر مترمربع از یک واحد مسکونی در این منطقه بیش از 25 میلیون تومان و حدود چهار برابر ارزان‌ترین منطقه 19 است. قیمت در مناطق یک تا هفت، از متوسط قیمت شهر تهران، بالاتر است. منطقه 5 با اختصاص 15.4 درصد معاملات به خود، بیشترین سهم نقل و انتقالات مسکن تهران را در شهریور داشته است.
بیشترین خانه‌های معامله‌ شده یعنی 15.7 درصد کل معاملات، مربوط به نقل و انتقال واحدهای 50 تا 60 متری هستند. همچنین 40.8 درصد معاملات مسکن روی واحدهای نوساز انجام شده است. اقبال بازار به خانه‌هایی با قیمت کمتر از متوسط شهر، بیشتر است؛ به‌طوری که 11.8 درصد معاملات، مربوطه به‌ خانه‌هایی است که متری 7 میلیون و 500 هزار تا 9 میلیون تومان قیمت خورده‌اند.
قدرت خرید وام مسکن
افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن به جایی رسیده که از تسهیلات مختلف خرید مسکن، سبقت گرفته‌اند. دریافت وام مسکن، بخش اندکی از سرمایه مورد نیاز برای خرید خانه را تأمین می‌کند. بیشترین سهم از قیمت یک خانه را که حداکثر سقف وام دریافتی می‌تواند پوشش دهد، 28 متر از یک واحد و در منطقه 19 یعنی ارزان‌ترین منطقه تهران است.
بیشترین سقف تسهیلات مسکن، مربوط به مسکن یکم زوجین خانه‌ اولی و 160 میلیون تومان است. این میزان وام، در منطقه یک که گران‌ترین منطقه تهران است، حدود 6 متر از خانه مورد تقاضا را پوشش می‌دهد. اگر متقاضی خرید در ارزان‌ترین منطقه شهر تهران یعنی منطقه 19 باشید، وام مسکن ارزشی حدود 28 متر از خانه مورد نظرتان را پوشش می‌دهد. قدرت این وام در پرمعامله‌ترین منطقه یعنی منطقه پنج، برابر 10 متر از یک خانه است.
/ایرنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.