آمارهایی جالب از صنعت بانکداری اروپا

شمار شعبات بانکی اروپایی از زمان رکود بزرگ سال 2008 کاهش محسوسی داشته است.

عصر بانک؛به گزارش مرکز آمار اتحادیه اروپا، افزایش خدمات بانکداری الکترونیک و کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی باعث شده است تا بانک‌ها در قاره سبز به سمت کاهش تعداد شعبات خود حرکت کنند به گونه‌ای که تا پایان سال 2017 شمار شعبات بانکی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا با 27 درصد کاهش نسبت به تعداد شعبات سال 2008 به 6250 شعبه رسیده است.

 
در بین کشورهای مختلف اروپایی، آلمان دارای بیشترین شعبات بانکی بوده است به گونه ای که 26 درصد کل شعبات بانکی در سطح اتحادیه اروپا در آلمان مستقر بودند. پس از آلمان نیز لهستان با 10 درصد و اتریش و ایتالیا هر دو با 9 درصد قرار دارند.
 
طی این مدت 2.7 میلیون نفر به طور مستقیم در بخش بانکی اروپا شاغل بوده‌اند که 23 درصد کل کارکنان اروپایی در آلمان مشغول به کار بوده‌اند. فرانسه با 15 درصد، انگلیس با 13 درصد و ایتالیا با 10 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.
 
کمترین تعداد فعالیت بانکی مربوط به اسلوونی با تنها 18 بانک بوده است و پس از این کشور، مالت با 25 و اسلواکی با 26 بانک قرار دارند. از سوی دیگر کمترین اشتغال‌زایی بخش بانکی مربوط به استونی با 4920 نفر بوده است و مالت و لتونی در رده‌های بعدی قرار دارند.
 
تا پایان سال 2017 بانک های اروپایی 42 تریلیون و 900 میلیارد یورو دارایی داشته‌اند که انگلیس، فرانسه و آلمان در صدر این فهرست قرار دارند. بیشترین سهم دارایی‌های بانکی به نسبت تولید ناخالص داخلی مربوط به لوکزامبورگ، مالت، قبرس و انگلیس بوده است.
 
اتحادیه اروپا شامل 28 کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی، فنلاند، انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.
 
/ایسنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.