آیا با بانکداری دیجیتالی، شعب بانک‌ها باقی خواهند ماند؟

جرارد اشمیت، مدیرعامل و رئیس دیبولد نیکسدورف معتقد است با وجود اینکه بانک‌ها برای کاهش هزینه‌هایشان تلاش می‌کنند، مجبورند دیجیتالی شوند و اخیرا تهدیداتی از طرف بانک‌های دیجیتالی جدید برای بانک‌های سنتی ایجاد شده است، ولی شعب بانک باقی خواهند ماند.

به گزارش گروه تحقیق و ترجمه عصر بانک؛ اشمیت گفته، شعب بانک باقی خواهند ماند و هیچ سناریویی برای ایجاد بانک‌های بدون شعبه وجود ندارد.

در حالی که ماهیت شعب در حال تحول است، به عقیده‌ی اشمیت مشتریان هنوز نیاز به لمس فیزیکی و دیدن یک بانک دارند و باید با یک انسان واقعی صحبت کنند تا به سطح اعتماد لازم برای تحویل مقادیر زیاد پول یا دریافت وام‌های بزرگ برسند.
ما در حال مشاهده‌ی کاهش تاثیر فیزیکی شعب بانک‌ها هستیم‌. برخی بانک‌ها در حال اضافه کردن قابلیت ویدئویی به ATMها هستند که می‌تواند یک گفتگو از راه دور از طریق مشاور هم ارائه دهد. اما همه این خدمات سلف سرویس، هنوز باعث از بین رفتن تاثیر فیزیکی شعب نشده‌اند.
البته اشمیت بانک‌های دیجیتالی جدید را در نظر نگرفته است. این بانک‌ها تهدیدی برای بانک‌های سنتی هستند و اخیرا بانک‌های صرفا بر مبنای موبایل مانند N26 و مونزو را ایجاد کرده‌اند که به شدت در انگلستان معروف شده‌اند و به آرامی جای خود را در ایالات متحده باز کرده‌اند.
اسمیت همچنین گفته که، همه در مورد استارت‌آپ‌ها هیجان زده هستند. چون در تئوری باعث ایجاد اختلال در چشم‌انداز خدمات مالی می‌شوند. و من می‌خواهم به همه یادآوری کنم که صنعت، بزرگ‌تر و مهم‌تر از رقبای جدید است. او اشاره کرد، افزودن بانک‌های صرفا بر مبنای موبایل در مقایسه با بانک‌های سنتی مشتریان کم‌تری را جذب می‌کند و در واقع این نوع بانک‌ها گوشه‌ای از بازار خدمات مالی را پوشش می‌دهند.
مهم‌تر این‌که بانک‌های صرفا بر مبنای موبایل فقط امکان تراکنش‌های اولیه و ساده مبتنی بر حساب سپرده و کارت اعتباری برای بانکداری موبایلی را فراهم می‌کنند و عموما تراکنش‌های پیچیده را ارائه نمی‌دهند که این یک مشکل قابل توجه است.
آیا مشتریان به گرفتن 400.000 دلار رهن بدون این که کسی را ببینند تمایل دارند؟ آیا آن‌ها تمایل دارند تا بدون این که با کسی حرف بزنند این فرایند را به صورت یک سرمایه‌گذاری پیچیده در مدیریت ثروت انجام دهند؟ به گفته اشمیت ما نمی‌دانیم گرایش جهانی چگونه خواهد شد. و اگر شما واقعا بخواهید یک بانک باشید، باید بتوانید کل پارادایم آن‌چه را که ارائه می‌دهید بازی کنید.
به علاوه اسمیت اضافه کرد، بانک‌های صرفا برمبنای موبایل بر بانک‌های سنتی تأثیرگذار نیستند. بانک‌های فیزیکی می‌توانند بانکداری موبایلی را هم ارائه دهند،اما این‌که کاملا بدون شعبه شوند، موضوع دیگری است‌.
او فکر نمی‌کند که بانک‌های جدید تهدیدی برای بانک‌های سنتی باشند. به نظر او بانک‌های سنتی در نهایت در این نبرد پیروز خواهند شد. زیرا آن‌ها بزرگ‌تر هستند، پول بیش‌تری دارند و رگولاتورها را در کنار خود دارند.
او افزود، در نهایت، در حالی که استارت‌آپ‌ها می‌توانند بانک‌ها را در جهت تطابق با مدل‌های کسب‌وکار جدید سوق دهند، بانک‌ها چیزی دارند که دستیابی به آن برای رقبای جدید بسیار مشکل است و آن مشتریان موجود هستند. و اگر شما نگاهی به هزینه‌ی جذب مشتریان بیندازید، نسبتا بالا است و بنابراین، از این طریق فرصتی برای بانک‌ها فراهم می‌شود تا در برابر تهدیدهای تکنولوژی جدید واکنش نشان دهند. بنابراین من همیشه فکر می‌کنم که  آیین نامه‌ها‌ی جدید به نفع بانک‌ها است و نه رقبای جدید.
ترجمه از atmmarketplace
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.