خرید وام مسکن برای مجردها چقدر خرج دارد؟

هزینه وام مسکن و وام جعاله برای زوج های ایرانی با توجه به اینکه در کجا ساکن هستند از هفت تا 10.5 میلیون تومان متغیر است. این هزینه برای گرفتن وام حداکثر 120 و حداقل 80 میلیون تومانی است.

عصر بانک؛ در هفته ای که گذشت قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبت به هفته های گذشته کاهش نسبتا چشمگیری پیدا کرد؛ به طوری که قیمت برخی از اوراق تسهیلات رو به سر رسید تا حدود 39 هزار تومان هم پایین آمد.

 

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته قیمت برخی از تسه ها نوسان حدود هزار تومانی را تجربه کرد اما اکثر این اوراق بیش از 40 هزار تومان داد و ستد شد. به عنوان نمونه اوراق تسهیلات مسکن مرداد ماه سال 1396 به رقم 44 هزار و 500 تومان نزدیک شد. همچنین اوراق تسهیلات مسکن تیر ماه 1396 مقداری بیشتر از 41 هزار تومان داد و ستد شد.

 

حداقل قیمت تسه در آخرین روز معاملاتی فرابورس ایران یعنی چهارشنبه اخیر مربوط به اوراق اردیبهشت ماه سال 1396 بود که نزدیک به 37 هزار و 700 تومان داد و ستد شد و بیشترین قیمت اوراق مربوط به آذر 1397 با قیمت 47 هزار و 700 تومان بود. اگر قیمت متوسط هر برگ از این اوراق را حدود 44 هزار تومان در نظر بگیریم زوج ها با توجه به اینکه در کجای ایران ساکن هستند باید هفت تا 10.5 میلیون تومان برای دریافت وام مسکن و جعاله هزینه کنند.

 

قیمت وام مسکن برای زوج‌های تهرانی

زوج‌های تهرانی برای دریافت وام 100 میلیون تومانی مسکن باید 200 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند. آن‌ها باید هشت میلیون و 800 هزار تومان صرف خرید آن کنند. به این مبلغ با احتساب 20 میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید 40 برگ تسه خریداری شود، یک میلیون و 760 هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام 120 میلیون تومانی مسکن حدود 10 میلیون و 560 هزار تومان هزینه شود.

 

قیمت وام مسکن برای زوج‌های غیرتهرانی

همچنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌تر از 200 هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف 80 میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید 160 ورق بهادار خریداری کنند و با این حساب باید حدود هفت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و 760 هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام 100 میلیون تومانی باید هشت میلیون و 800 هزار تومان پرداخت کنند.

 

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر 200 هزار نفر می‌توانند برای گرفتن 60 میلیون تومان وام مسکن 120 برگ بهادار خریداری کنند که باید پنج میلیون و280 هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همچنین برای دریافت 20 میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید یک میلیون و 760 هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام 80 میلیون تومانی، حدود هفت میلیون تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

 

قیمت وام مسکن برای مجردها

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف 60 میلیون تومان و مجردهایی که در مراکز استان‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند تا سقف 50 میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف 40 میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید 120، 100 و 80 برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

 

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق پنج میلیون و280 هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای 200 هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون و 400 هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و 520 هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام 20 میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یک میلیون و 760 هزار تومان دیگر هم بپردازند.

 

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرا بورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، قیمت متفاوتی دارد. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.