آمارهایی از تراکنش‌های شتابی و شاپرکی در سال 97

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در سال 97 روزانه به طور متوسط 95 میلیون تراکنش بانکی بر بستر شتاب در کشور انجام شد، آمارهایی از وضعیت بانکداری الکترورنیکی ارائه کرد.

عصر بانک؛امیر ناظمی در توئیتر با تاکید بر اینکه باید از تجربه موفق بانکدای الکترونیک در سایر حوزه‌ها مانند سلامت الکترونیک الگو گرفت، نوشت: در سال 97، روزانه به طور متوسط 125 میلیون تراکنش بر بستر شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) و 95 میلیون تبادل مالی نیز از طریق تراکنش بر بستر شتاب اتفاق افتاد.

 

وی نرخ متوسط هر تراکنش بر بستر شاپرک را 56 هزار و نرخ متوسط هر تراکنش از طریق شبکه شتاب را 114 هزار تومان عنوان کرد و افزود: بر مبنای بررسی‌ها بیشترین تراکنش در روز از بستر شبکه پرداخت کارت شاپرک 227 میلیون و از بستر شبکه شتاب 168 میلیون به ثبت رسیده است.

 

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به سهم اینترنت و موبایل در تراکنش‌های مالی و بانکی کشور، گفت: سهم اینترنت در شبکه شتاب، نصف سهم اینترنت در دستگاه‌های خودپرداز ATM است. این در حالی است که در شبکه شاپرک سهم اینترنت و موبایل، 11 درصد عنوان می‌شود. با این وجود مابقی درصدها به سهم اینترنت از دستگاه‌های کارتخوان (POS) برمی گردد.

 

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تاکید کرد: این یعنی ظرفیت حوزه فین تک ها (استارت‌آپها و اپلیکیشن‌های مالی) بسیار بیش از وضعیت فعلی است یا به زبان دیگر، باید زمینه‌های حقوقی و فنی نوآوری مالی را گسترده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.