نکاتی ضروری که هر فریلنسری باید بداند

افرادی که سال هاست تجربه کار کردن در خانه را دارند، به خوبی یاد گرفته اند که قدر آزادی و انعطاف موجود در خانه را بدانند.

عصر بانک؛کار در خانه برای کسانی که دور کاری می‌کنند مانند فریلنسر‌ها یا مادران کارآفرین، بدون در نظر گرفتن چالش هایش، می‌تواند فرد را منزوی کند و احساسات نامناسبی را در آن‌ها پرورش دهد. از حواس پرتی‌های همیشگی در طول روز گرفته تا ماندن در خانه برای چندین روز متوالی! بنابراین کار کردن در خانه هم سختی‌های خودش را دارد.

 

چگونه می‌توانیم به طور موثر در خانه کار کنیم؟!

 

افرادی که سال هاست تجربه کار کردن در خانه را دارند، به خوبی یاد گرفته اند که قدر آزادی و انعطاف موجود در خانه را بدانند؛ اما با این حال یک کشمکش دائمی برای حفظ این لذت، جلوگیری از تبدیل آن به نفرت و حفظ سودمندی بالا وجود دارد.

 

اما جایی برای نگرانی وجود ندارد، چون ما در این مقاله برای شما دوستان عزیز به 7 راهکار موثر برای کار در خانه اشاره می‌کنیم که در عین حفظ آسودگی خاطر می‌توانید بازدهی بالایی هم داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید.

 

1 – برنامه ریزی زمان‌های استراحت در طول روز

 

وقتی در یک اداره کار می‌کنید، زمانی برای ناهار، استراحت یا رفتن به اتاق تشریفات برای جشن تولد همکارتان در اختیارتان قرار می‌گیرد و شما می‌توانید پشت میز کارتان نباشید. دلیل مشخصی برای بازدهی بالای کسانی که در خانه کار می‌کنند وجود دارد؛ مثل زمان استراحت کمتر. از غذا خوردن در حال کار با رایانه شخصی گرفته تا نشستن پشت میز به مدت 10 ساعت متوالی! که این موارد می‌تواند خیلی زود شخص را از پا در بیاورد. پیشنهاد ما این است که تقویم و برنامه کاری تان را در طول روز دور از میز کارتان نگه دارید تا بتوانید کمی استراحت کنید و انرژی بگیرید.

 

2 – همه چیز را خاموش کنید

 

با دسترسی آسان به ایمیل و سایر اپلیکیشن‌ها در طول شبانه روز، حد و مرز‌ها به راحتی کم رنگ می‌شوند. برنامه ریزی کنید و زمانی را بدون هیچ وسیله الکترونیکی سپری کنید. شاید آخر هفته‌ها و شاید چند روزی در سال وقت خوبی برای آن باشد که دائما به اینترنت متصل نباشد. پیاده شدن از قطار ایمیل‌ها و شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند واقعا به استراحت شما و تمرکز شما در مواقع لازم، کمک کند.

 

3- دائم در خانه نمانید

 

آیا تا به حال چند روز را بدون آن که خانه را ترک کنید، سپری کرده اید؟ در حقیقت، گاهی اوقات کمتر دلتان می‌خواهد که خانه را ترک کنید، مخصوصا زمانی که روی پروژه‌های بزرگ کار می‌کنید یا زمان کمی برای تحویل کار دارید. اما باید بدانید برای کار در خانه، تنوع هم به اندازه استراحت لازم است؛ بنابراین به فکر برنامه ریزی برای بیرون رفتن، دیدار با یک دوست به صرف قهوه یا ناهار یا ترتیب یک قرار با یک دوست که او نیز در خانه کار می‌کند، باشید. استراحت به ذهن شما کمک می‌کند تا در هنگام کار بتوانید بسیار سودمندتر باشید.

 

4 – بیرون بروید

 

یک تغییر در منظره هرچند کوتاه مدت، می‌تواند تاثیر زیادی بر فعالیت فکری و بازدهی ذهنتان داشته باشد. در نظر گرفتن زمانی برای بیرون رفتن و یک پیاده روی سریع در محله تان می‌تواند برای شما بسیار مفید واقع شود. همچنین می‌توانید در حیاط یا هر جای دیگر بنشینید و کمی ویتامین D. جذب کنید.

 

حتی گاهی بودن در هوای سرد یا برفی هم مفید است، چون تماس با هوای سرد می‌تواند کمک کند تا جرقه‌های جدیدی در ذهنتان زده شود، تا مشکلی رفع شود یا ایده جدیدی به فکرتان خطور کند؛ بنابراین فضای خارج از خانه می‌تواند روی بازدهی شما برای کار در خانه کاملا موثر باشد و بهره وری شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

 

5- حمایت شوید

 

کار در خانه به این معنا نیست که شما باید تنها بمانید. اگر دورکاری می‌کنید، همان طور که همکاران دفتری تان با هم دیدار می‌کنند، حتما زمانی را برای ملاقات با همکاران خود در محل کار در نظر بگیرید و گاهی جدا از ویدیو کنفرانس‌های هفتگی، با آن‌ها چت کنید.

 

اگر فریلنسر هستید و یا برای خودتان کار می‌کنید، به دنبال شبکه‌ای از افراد همفکر خودتان چه در فضای مجازی و چه در واقعیت باشید. می‌توانید عضو گروه‌های تشکیل شده در شبکه‌های اجتماعی شوید، یا حتی از گروه‌ها کمک بگیرید تا شما را به افراد مناسب مرتبط کنند، تا بتوانید چالش‌های خود را با هم به اشتراک بگذارید.

 

6 – با کسانی که دوستشان دارید تعامل کنید

 

برای شما شرایط متفاوتی وجود دارد، مثلا ممکن است در خانه بچه داشته باشید، یا یک هم خانه‌ای که او نیز در منزل کار می‌کند؛ یا افراد دیگری که شاید به طریقی آرامش شما را بر هم بزنند. نکته مهم آن است که وقتی مشغول کار هستید با بقیه رک باشید و از آن‌ها بخواهید تا شرایط شما را درک کنند. مثلا به کارفرما اطلاع دهید که می‌خواهید یک روز را در کنار همسرتان بگذرانید؛ البته نه به این معنا که از کار شانه خالی کنید.

یا مثلا نباید به کودکانتان بگویید که وقتی مشغول کار هستید به هیچ وجه سراغتان نیایند. بیشتر از هر چیزی سعی کنید واقع گرایانه به مسائل نگاه کنید. بخشی از لذت کار در خانه، توانایی شما در انجام کار‌هایی است که در صورت داشتن کار دفتری نمی‌توانستید انجامشان بدهید و یکی از آن ها، بودن همیشگی در کنار خانواده است.

 

7 – مکان مشخصی را به کارتان اختصاص بدهید

 

برای کار در خانه مکانی هر چند کوچک را به کارتان اختصاص بدهید. به این ترتیب شما جایی برای نگه داشتن وسایل، پرونده‌ها و تجهیزات خود خواهید داشت. شاید گوشه‌ای از اتاق خوابتان یا اگر مانند دوست من کمی خلاقیت به خرج دهید، گوشه‌ای از پارکینگتان را به این کار اختصاص دهید. اگر یک مادر با فرزند خردسال هستید که کار در خانه انجام می‌دهید، لازم است برای مواقعی که مشغول کار هستید، مکانی را در خانه نظر بگیرید، تا از بقیه خانواده جدا باشید و سعی کنید تمرکزتان بر کار را از دست ندهید.

 

وقتی به کار در خانه ادامه می‌دهید، حواستان به تاثیری که این کار روی ذهن و بدنتان می‌گذارد، باشد. این نکات را به کار بگیرید تا بازدهی و آرامش خاطر بیشتری داشته باشید. کار در خانه ممکن است شما را از پا در آورد و احساسات نامناسبی در شما پرورش دهد. اما شما با استفاده از این تکنیک‌هایی که در این مقاله گفتیم، به خوی می‌توانید این احساسات را کنترل کنید و روز‌های شادی را برای خود و خانواده تان رقم بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.